30 sierpnia, 2016

samochody szkoleniowe

Poseł Mosiński chce zmienić system egzaminowania. To byłaby rewolucja!

Poseł Jan Mosiński (PiS) złożył ministrowi infrastruktury i budownictwa interpelację, w której zaproponował całkowitą zmianę systemu egzaminowania. Na czym miałaby ona polegać? Zdaniem posła, nadzór nad egzaminami powinna sprawować Centralna Komisja Egzaminacyjna. Egzaminatorzy podlegaliby z kolei bezpośrednio Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. A same egzaminy mogłyby się odbywać z wykorzystaniem infrastruktury OSK, spełniających określone wymagania.

trybunał konstytucyjny

Państwo powinno udzielać wsparcia niepełnosprawnym

Na ustawodawcy ciąży obowiązek wprowadzenia regulacji, zapewniających niepełnosprawnym przynajmniej minimalny, a zarazem efektywny poziom pomocy władz publicznych w zdobywaniu uprawnień do kierowania pojazdami – stwierdził w czerwcu Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek rzecznika praw obywatelskich w sprawie zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osoby z niepełnosprawnościami.

Pojazdy ośrodków szkolenia kierowców wykorzystywane podczas państwowych egzaminów na prawo jazdy - mapka

Rewolucja w toku

W pierwszych pięciu miesiącach tego roku ośrodki szkolenia kierowców w całej Polsce podstawiły swoje pojazdy na prawie 8 tys. egzaminów na kategorię B. Rekord padł w Wałbrzychu. Tam z aut szkół jazdy skorzystano w tym czasie ponad 2,2 tys. razy! – Myślę, że w przyszłości coraz więcej ośrodków szkolenia kierowców będzie korzystało z możliwości podstawiania swoich pojazdów na egzamin praktyczny – komentuje Eugeniusz Kubiś, właściciel OSK, które jako pierwsze zdecydowało się na taki krok.

Krzysztof Skiba

To nie miało prawa się wydarzyć, czyli Skiby potyczki z autami

– Uczyłem się jeździć fiatem 126p. Była zima, stan wojenny, a ja mijałem się na ulicach Gdańska z czołgami. Pamiętam też instruktora, podejrzewałem, że był byłym ubekiem lub milicjantem. Dodatkowo w czasie kursu lubił załatwiać na mieście swoje sprawy. Byliśmy m.in. u zegarmistrza, w urzędzie – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” znany showman Krzysztof Skiba.

Finał zmagań

Bez zaangażowania nas wszystkich w odbudowę zdewastowanego przez poprzedników systemu szkolenia i egzaminowania będziemy tylko biernymi uczestnikami nadchodzących zmian. Kolejne decyzje nie spełnią naszych oczekiwań.

kobieta siedząca w samochodzie

Mężczyźni i kobiety w świecie motoryzacji

W dalszym ciągu mniej kobiet niż mężczyzn posiada prawo jazdy i samochód. Aż 45 proc. uczestniczek badania zleconego przez Volkswagen Financial Services Ipsosowi podało, że ma prawo jazdy, a 44 proc. z nich posiada własne auto. Odsetek panów mających uprawnienia do prowadzenia samochodu wynosi 59 proc., zaś 54 proc. ma własny samochód.

Jak uczyć, żeby nauczyć?

Niniejszym artykułem otwieramy nowy cykl w ramach „Akademii SPS”. Będziemy w nim prezentować różne aspekty współpracy na linii instruktor – kursant oraz efektywne techniki przekazywania wiedzy i kształtowania umiejętności.

para jadąca samochodem, mężczyzna używający telefony podczas jazdy

Fotoradary znów na cenzurowanym

Batalia o fotoradary trwa. Podważane jest niemal wszystko – od sposobu oznaczania urządzeń mierzących prędkość poprzez sposób informowania kierowcy o zarejestrowanym wykroczeniu po grono instytucji uprawionych do obsługi fotoradarów. Teraz pod lupę wzięto ponownie sposób składania zeznań.