Wojskowe kolumny na drogach w całej Polsce…

…i to zarówno na autostradach, drogach ekspresowych, jak i krajowych. Wszystko w ramach ćwiczeń Defender 24 i Dragon 24. W manewrach organizowanych w Europie Środkowej bierze udział 90 tysięcy żołnierzy państw NATO i Szwecji.

Przy drogach, pojawiły się znaki drogowe, których adresatami są kierowcy pojazdów wojskowych. Znaki najczęściej umieszczane są przy obiektach inżynierskich i określają klasę obciążenia. Kolumny są pilotowane i zabezpieczane przez pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego i Żandarmerię Wojskową współpracujące z Policją. 

Przytaczamy także apel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, która przypomina: spotykając na drodze kolumnę wojskowych pojazdów, pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Skupmy się na prowadzeniu auta, a nie na dodatkowych czynnościach, jak robienie zdjęć czy nagrywanie filmów. Wysłuchajmy apeli Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i nie publikujmy informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych czy danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności naszego kraju.