W rozmowie z "Gazetą Wyborczą", nowy Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zapowiedział, że zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego odbieranie praw jazdy przez policję bez postanowienia sądu.

- Zdaję sobie sprawę, że to skuteczne narzędzie odstraszające od łamania prawa drogowego, ale jeśli np. trafi na zawodowego kierowcę - może mu to uniemożliwić zarobkowanie. To zbyt poważna sankcja, aby stosować ją bez postanowienia sądu - mówi "Gazecie Wyborczej Bodnar.


Adam Bodnar, który w środę na stanowisku Rzecznika Praw Obywatelskich zastąpił Irenę Lipowicz, urodził się w 1977 r. w Trzebiatowie (województwo zachodniopomorskie). Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia LL.M. z zakresu prawa konstytucyjnego porównawczego w Central European University w Budapeszcie. W 2006 r. uzyskał na Uniwersytecie Warszawskim stopień naukowy doktora nauk prawnych z zakresu prawa konstytucyjnego. Jego praca doktorska pt. "Obywatelstwo wielopoziomowe w europejskiej przestrzeni konstytucyjnej" uzyskała wyróżnienie w konkursie Przeglądu Sejmowego.


W latach 2004-15 związany z Helsińską Fundacją Praw Człowieka, najpierw jako współtwórca i koordynator Programu Spraw Precedensowych, a następnie jako szef działu prawnego i wiceprezes zarządu. Ekspert Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W latach 2013-2014 członek rady dyrektorów Funduszu ONZ na rzecz Ofiar Tortur. W latach 2001-2004 pracował jako prawnik w kancelarii Weil, Gotshal & Manges. Od 2006 r. wykłada na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.


Do czasu objęcia funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar współpracował z licznymi organizacjami pozarządowymi, m.in. z Fundacją Panoptykon (przewodniczący Rady Fundacji), ClientEarth Polska (członek rady programowej), Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy (współzałożyciel oraz członek zarządu). Był także członkiem Obywatelskiego Forum Legislacji działającego przy Fundacji Batorego oraz zespołu redakcji kulturaliberalna.pl.


W 2011 r. został odznaczony Nagrodą Tolerancji przez polskie organizacje LGBT. W 2013 r. był stypendystą programu German Marshall Memorial Fellowship.


Dzięki poparciu 67 organizacji pozarządowych został w 2015 r. zgłoszony na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich przez Klub Parlamentarny SLD i posłów niezależnych, a także przez Klub Parlamentarny PO. Sejm RP powołał go na tę funkcję 24 lipca 2015 r., a 7 sierpnia 2015 r. Senat RP zatwierdził ten wybór. Następnie Wysoka Izba 9 września 2015 r. przyjęła jego ślubowanie.


jaz


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0