Na stacjach pojawią się nowe oznaczenia dla ekologicznych aut

Powyższy obrazek prezentuje oznaczenie miejsca pozwalającego na naładowanie samochodu ekologicznego tj. hybrydy plug-in lub auta w pełni elektrycznego.

Oznakowanie to tzw. identyfikator, który musi spełniać następujące wymagania:

  • kształt elipsy o szerokości minimum 30mm z grubością linii wewnętrznej 3,2punktu,
  • symbol EV w elipsie
  • czarny kolor symbolu oraz linii na białym tle wewnętrznym

Projekt rozporządzenia Ministra Energii, który jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji przewiduje, że w przypadku oznakowania miejsc do tankowania samochodów z LPG, CNG i wodorem mają zastosowanie wytyczne zawarte w normie PN-EN 16942.

Według normy PN-EN 16942 w rombie powinno znajdować się oznaczenie H2 dla wodoru, CNG dla sprężonego gazu ziemnego, LNG dla skroplonego gazu ziemnego oraz LPG jeżeli auto w taką instalację będzie wyposażone.

Przepisy dotyczące symboliki EV wchodzą w życie po 6 miesiącach od daty ogłoszenia natomiast oznaczenia dotyczące aut spalinowych weszły w życie 12 października 2018 roku.

Kółko i literka E jako benzyna. Obok literki E znajdować się będą cyfry, które odpowiadają biokomponentom zawartych w benzynie. E5 to np. benzyna z maksymalną 5% zawartością biokomponentów – przed zmianą oznaczana jako PB95 lub PB98.
Kwadrat mający zaokrąglone rogi, a w środku litera B to olej napędowy (popularny diesel). Jeżeli w kwadracie będzie napis XTL oznacza to, że ten olej jest syntetyczny i nie został wykonany z ropy naftowej.
Paliwa gazowe oznaczone będą rombem. LPG – gaz płynny, CNG – sprężony gaz ziemny, LNG – skroplony gaz ziemny, H2 – wodór.
Oznaczenia dla aut ekologicznych – elipsa z symbolem EV w środku.

Nowe przepisy mają za zadanie ujednolicić system oznaczeń na stacjach europejskich. Wszystko po to, aby uniknąć pomyłek podczas tankowania czy też ładowania pojazdu.

Albin Sieczkowski, bloger motoryzacyjny.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.