Listopad Nr 11/2009 (47)

miesięcznik " Szkoła jazdy "

TĘ CISZĘ MOŻNA PRZERWAĆ?. Mijają lata, a oczekiwanych zmian w polskim modelu edukacji kierowców nie widać. Kompleksową reformę coraz częściej zastępują doraźne “sztukowania” za pomocą ministerialnych rozporządzeń. Wydaje się, że kwestia szkoleń kierowców jest traktowana w Polsce marginalnie. O przyczynach opieszałości w pracach nad ustawami, modernizującymi stan kształcenia w zakresie uzyskiwania prawa jazdy wszystkich kategorii rozmawiamy z posłem na Sejm RP, członkiem sejmowej Komisji Infrastruktury – Arkadiuszem Litwińskim.

SZKOŁY JAZDY ZAPŁACĄ VAT

Projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług, który przedstawiło Ministerstwo Finansów, przewiduje wyłączenie szkół nauki jazdy ze zwolnienia z podatku VAT. Ministerstwo przedstawiło już projekt nowelizacji tej ustawy, wprowadzono m.in. zmiany w art. 43. Nowe przepisy wyłączają kursy prawa jazdy z usług zwolnionych z podatku VAT. Urzędnicy tłumaczą to koniecznością dostosowania klasyfikacji statystycznej oraz zapewnienia zgodności z przepisami unijnej dyrektywy (2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006) w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

PRZEGONIĆ “ELKI”

Niektórzy posłowie na Sejm RP znów dali popis ignorancji, populizmu i totalnej pogardy dla zdrowego rozsądku: chcą wprowadzić możliwość zakazu wjazdu “eLek” do centrów miast i namawiają do tego samorządowców. Ponoć pracują nad tym sejmowi prawnicy. Branżowców nikt nie pyta o zdanie.

SYMULATOR KONTRA NIEPRECYZYJNE ZAPISY

Przez niefortunny zapis w ustawie transporcie drogowym większość urzędów wojewódzkich nie ma pewności, czy OSK, dysponując symulatorem, nie muszą już zlecać jazd ośrodkowi doskonalenia techniki jazdy, by przeprowadzać zajęcia praktyczne w ramach kwalifikacji wstępnej.

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.