Kolejarze szkolą instruktorów. Żeby na przejazdach było bezpieczniej

przejazd kolejowy, zamknięty szlaban

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczęły cykl szkoleń dla instruktorów nauki jazdy. Celem jest lepsze przygotowanie przyszłych kierowców do bezpiecznego pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych. Na pierwsze warsztaty zaproszono instruktorów z Wielkopolski. Kolejne będą odbywały się w Bydgoszczy, Łodzi, Kielcach i Lublinie.

Specjalistyczne seminaria dla instruktorów nauki jazdy są realizowane w ramach kampanii Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie podnoszą poziom bezpieczeństwa na skrzyżowaniach kolejowo-drogowych, m.in. przez modernizację przejazdów oraz nowe bezkolizyjne skrzyżowania nad i pod torami. Od października dodatkowo apelujemy do instruktorów nauki jazdy. Przekazujemy tej grupie dodatkowe materiały. Szkolenia PLK dla instruktorów to większe bezpieczeństwo uczniów, którzy będą przejeżdżać przez skrzyżowania drogi z torami. Lepiej przygotowany nauczyciel to bezpieczniejszy uczeń – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Pierwsi zaproszenia do udziału w szkoleniach otrzymali instruktorzy z ośrodków szkolenia kierowców w Wielkopolsce. Podczas warsztatów, ekspert PLK, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., omówi bezpieczeństwo na przejazdach z perspektywy kolei, na bazie doświadczeń z analizy wielu zdarzeń na przejazdach.

– Przedstawimy instruktorom nie tylko wiedzę z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych, ale także wyposażamy ich w materiały, które ułatwią szkolenie. Spotkanie jest dla nas okazją nie tylko do przekazania, ale i do zdobycia wiedzy, co moglibyśmy jeszcze zrobić, by uczniowie byli bezpieczni na drogach i przejazdach kolejowo drogowych – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Pierwsze trzy kwartały to 141 zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych, w których śmierć poniosło 40 osób, a 24 zostały ciężko ranne. Do wypadków i kolizji dochodzi w miejscach wyraźnie zabezpieczonych znakami, w tym znakiem STOP. Jak podkreślają eksperci bezpieczeństwa ruchu drogowego, nie wszyscy kierowcy traktują znak STOP jako nakaz zatrzymania się. Wielu, traktuje go tylko jako sugestię.

jaz

Wasze komentarze (3)

  1. "Kolejarze szkolą instruktorów" - z szacunkiem dla kolejarzy, ale to zaczyna być śmieszne !!!!!!!! Widać mają za dużo pieniędzy, więc trzeba zorganizować "warsztaty" Pozdrawiam kolejarzy !!!
  2. Mógłbym sobie wyobrazić całkiem odwrotną sytuację. Tylko, że efekty takich działań są pozorne bo to nie instruktorzy i maszyniści są sprawcami większości tych zdarzeń. Nie tylko w Polsce obserwujemy spadek poziomu kultury i bezpieczeństwa na drogach polegający na niechlujnym i aroganckim sposobie prowadzenia pojazdów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.