Diagnoza: zachowania i relacje pieszych z kierowcami. Cel: mniej wypadków

Warszawski Instytut Transportu Drogowego wygrał przetarg na przeprowadzenie badania zachowań i wzajemnych relacji pieszych i kierowców. Ministerstwo Infrastruktury zainwestuje w badania kwotę 350 000 złotych.

Badaniami objęte zostaną małe miejscowości, a także średnie i duże miasta. Osoby prowadzące badania mają także być obecne w terenie niezabudowanym. Zwracać będą uwagę na zachowania pieszych na drodze oraz jak reagują na siebie nawzajem piesi i kierowcy w okolicy- i na przejściach dla pieszych.

Ministerstwo Infrastruktury oczekuje, że Instytut Transportu Drogowego zbierze dane na temat m.in. następujących zachowań pieszych:

  • używanie telefonu komórkowego
  • przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych
  • reakcje na sygnalizację świetlną

Kluczowym zagadnieniem w statystycznym badaniu relacji między kierowcami a pieszymi będzie otrzymanie danych dotyczących ustępowania pierwszeństwa pieszym, z uwzględnieniem reakcji kierowcy na pieszych:

  • zbliżających się do przejścia
  • oczekujących na możliwość wejścia na jezdnię.

Analizie poddane mają być także informacje o pieszych wchodzących na przejście bez zastanowienia i zwrócenia uwagi na otaczający ich ruch uliczny, sytuację na jezdni. 

Wytyczne określają także warunki, w których przeprowadzone zostaną badania:

  • dobra widoczność w warunkach naturalnego dziennego oświetlenia
  • udział pojazdów ciężkich w ruchu nie może przekraczać 30%
  • lokalizacja: miejsca, w których nie występują utrudnienia w ruchu drogowym, np. roboty drogowe

Wpis opracowany na podstawie treści dokumentu:”Przeprowadzenie ogólnokrajowych badań zachowań pieszych oraz relacji pieszy-kierowca wraz  z  przedstawieniem wyników z badań”, dostępnego na stronie infrastruktura.bip.gov.pl

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.