Cena ma decydujące znaczenie

karta kredytowa

Z raportu „Komfort jazdy”, przeprowadzonego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków, wynika, że przy podejmowaniu decyzji o kupnie samochodu aż 65 proc. respondentów kieruje się ceną, blisko połowa badanych – mocą silnika, a ponad 40 proc. z nich – marką. Polacy cenią także wygodę wnętrza, klimatyzację oraz komfort siedzenia. Wskazywał na to co piąty respondent.

W 1886 roku na niemieckie ulice wyjechał pierwszy samochód. Wyposażony był w trzy metalowe koła i czterosuwowy silnik benzynowy. Jedynym elementem zapewniającym komfort kierowcy oraz pasażera była miękka kanapa z oparciem. Dopiero po wielu latach prac najzdolniejszych inżynierów pojawiły się skrzynia biegów czy hamulec ręczny.

Planując zakup auta, współczesny kierowca ma znacznie większy wybór opcji niż osoba żyjąca 130 lat temu. Dziś możemy przecież sami zadecydować o kolorze samochodu, typie nadwozia, silnika czy skrzyni biegów, a także wyposażyć auto w różnego rodzaju systemy.

Polak na zakupach

Na co najczęściej zwracają jednak uwagę współcześni Polacy podczas kupna samochodu? Co sprawia, że wybierają ten, a nie inny model? Postanowiła to sprawdzić firma Kongsberg Automotive Pruszków. Z badań przez nią zleconych wynika, że dla 65 proc. ankietowanych najważniejsza jest cena auta. Polacy zwracają także baczną uwagę na moc i ekonomię silnika (48 proc. badanych), markę (41 proc.), klimatyzację i wygodne wnętrze (21 proc.), komfort siedzenia (15 proc.), pakowność bagażnika (14 proc.) i rodzaj skrzyni biegów (10 proc.).

Najbardziej wrażliwi na cenę są mieszkańcy województw łódzkiego i mazowieckiego (73 proc.), najmniej – Polacy z zachodniej części kraju, szczególnie jej południowej części (54 proc.). Chodzi m.in. o województwo dolnośląskie i opolskie. Mieszkańcy zachodniej części kraju przy zakupie auta znacznie częściej zwracają uwagę na markę samochodu (50 proc.) niż Polacy mieszkający na wschodzie (36 proc.).

Bez klimatyzacji ani rusz

Wyniki raportu „Komfort jazdy” pokazują również, że wraz z wiekiem zwracamy większą uwagę na dobrą widoczność. Jest ona ważna dla osób w przedziale wiekowym 45 – 55 lat, bardziej niż dla przedstawicieli innych grup wiekowych. Osoby dojrzałe (35+) więcej uwagi zwracają również na wygodne wnętrze samochodu oraz systemy komfortu. Najmłodsi kierowcy, do 24. roku życia, znacznie częściej kierowali się mocą silnika i rodzajem skrzyni biegów.

– Jak pokazują wyniki naszego badania, najważniejszymi elementami, które wpływają na komfort w podróży, są klimatyzacja (81 proc.), wygodny podłokietnik (34 proc.) oraz nawiew powietrza (27 proc.) – mówi Krzysztof Hauk, dyrektor generalny Kongsberg Automotive Pruszków. – Niemalże 90 proc. badanych z południowej i północno-wschodniej Polski (m.in. województwo śląskie, małopolskie, podkarpackie, podlaskie) jako udogodnienie, bez którego trudno się obejść, wskazało klimatyzację. Co trzeci respondent wschodniego regionu naszego kraju (33 proc., m.in. województwo podlaskie i lubelskie) wybrał wentylację i chłodzenie fotela. Dla porównania, zaledwie 17 proc. mieszkańców centralnej Polski (m.in. woj. mazowieckie i łódzkie) wskazało te opcje jako istotne w wyposażeniu auta. Ze względu na to, że klimatyzacja i inne systemy komfortu stają się standardem, staramy się projektować je również dla aut marek klasy średniej.

Wyżej postawiona poprzeczka

Co ciekawe, dla mężczyzn większe znaczenie niż dla kobiet mają również skórzana tapicerka i wygodny podłokietnik. Wentylacja i chłodzenie fotela są ważne przede wszystkim dla młodych ludzi – w wieku poniżej 24 lat (35 proc.), podczas gdy w grupie osób starszych (45 – 55 lat) ten czynnik jest ważny jedynie dla co drugiego badanego.

– Wyniki badań pokazują, jak bardzo zmienia się podejście Polaków do zakupu samochodów – komentuje Patryk Mikiciuk, członek ekipy programu „Automaniak”, dziennikarz motoryzacyjny. – Nasze oczekiwania stają się coraz bardziej sprecyzowane, rośnie nasza świadomość – dokładnie wiemy, czego wymagamy od aut. Jak widać, ta poprzeczka zostaje postawiona znacznie wyżej niż w poprzednich latach. Bez wątpienia warto zwrócić uwagę na elementy, które do tej pory raczej nie były brane pod uwagę, jako czynniki decydujące przy wyborze. Poza takimi elementami, jak standardowa już dziś klimatyzacja, pojawiają się wentylowane fotele i opcja masażu. Czyli wyposażenie, które jeszcze nie tak dawno zarezerwowane było dla samochodów najdroższych, dziś staje coraz bardziej dostępne. Oznacza to, że tego typu opcje nie są traktowane jako zbędny gadżet, a ważny element wyposażenia samochodu.

Kongsberg Automotive to norweski holding, działający w branży motoryzacyjnej od ponad 50 lat. Produkuje m.in. maty grzewcze, systemy wentylowania foteli samochodowych, regulacji podparcia lędźwiowego, a także masażu, które są montowane w większości pojazdów na świecie, takich marek jak: Volvo, BMW, Daimler, Jaguar, Land Rover, Volkswagen, Audi, Porche, Ferrari, GM, Renault, Citroen, Peugeot, FIAT, Toyota, Maserati czy Bentley. W Polsce Kongsberg Automotive działa od 15 lat. Zatrudnia obecnie ponad 1000 pracowników. Zakład firmy mieści się w Pruszkowie.

Jakub Ziębka

 

3 komentarze do “Cena ma decydujące znaczenie”

  1. Pingback: twisted monkey strain

  2. Pingback: imgve.com

  3. Pingback: a knockout post

Dodaj komentarz