Bezpieczna jazda w kinie

W Warszawie i Krakowie ruszył edukacyjny projekt Cinema Drive. Dwugodzinne seanse kinowe poruszające najważniejsze aspekty bezpieczeństwa na drogach adresowane są dla młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.

Pomysł realizuje Cinema Park przy współpracy z Instytutem Transportu Samochodowego, Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Warszawie oraz Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Głównym celem jest efektywna edukacja, mająca prowadzić do bezpiecznego poruszania się samochodem.

Multimedialny show

Cinema Drive to dwugodzinny seans złożony  z czterech materiałów audiowizualnych w tym filmu 3D i słuchowiska. Bohaterami wszystkich odcinków są młodzi ludzie, z którymi uczniowie szkół ponadgimnazjalnych mogą się identyfikować.  Pierwszym punktem programu jest film „Nieodebrana wiadomość”, podkreślający istotę skupienia i koncentracji podczas prowadzeniu samochodu. Przygotowany w formie policyjnego serialu kryminalnego, pozwala w pełni wczuć się w sytuację i zastanowić nad konsekwencjami rozproszenia uwagi za kierownicą. Film „Gorzki smak alkoholu”, przygotowany w wersji 3D, uświadamia młodym widzom, że nawet jedna dawka alkoholu może stanowić niebezpieczeństwo dla kierowcy i jego pasażerów. Słuchowisko „Jazda w ciemnościach” pozwala natomiast zrozumieć, jak istotną rolę odgrywa presja rówieśnicza w codziennym życiu, także w kontekście jazdy samochodem. Taka forma nauczania uruchamia wyobraźnię młodych ludzi, dzięki czemu mogą skutecznie zapamiętać przedstawioną w nim sytuację i jej przesłanie. Cinema Drive kończy test, w którym młodzi widzowie odpowiadają na szereg pytań związanych z bezpiecznym prowadzeniem pojazdu, utrwalając tym samym zdobyte wiadomości.

– Cinema Park posiada ponad siedmioletnie doświadczenie w edukacji najmłodszych członków naszej społeczności – mówi Monika Wolska, project manager Cinema Park. Postanowiliśmy to wykorzystać i wesprzeć rodziców, nauczycieli, a także młodych kierowców w aspekcie bezpiecznych zachowań na drodze. Jesteśmy przekonani, że tylko odpowiednio przeprowadzona edukacja – a więc wykorzystująca innowacyjne, akceptowalne przez młodego widza technologie – pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Akcja pilotażowa pokazała, że po seansach Cinema Drive aż 63% młodzieży jest świadoma konsekwencji niebezpiecznych zachowań za kierownicą. To mocna podstawa i nadzieja na to, że z roku na rok będzie coraz bezpieczniej!

– Projekt Cinema Drive w przystępny sposób pokazuje, jak różne czynniki – w tym alkohol – wpływają na zachowanie człowieka za kierownicą – mówi Krzysztof Brzózka, dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. – Wzrost wiedzy odbiorców ma przełożyć się na zwiększenie odpowiedzialności i zmianę ich postaw. W jednakowym stopniu dotyczy to kierujących, jak też pasażerów czy innych uczestników zdarzeń drogowych. Program ma zwrócić uwagę młodych ludzi, że każdy może stać się współodpowiedzialny za konsekwencje wypadków w ruchu drogowym. Także wtedy, gdy pozwala na to, by za kierownicą usiadła osoba pod wpływem alkoholu

Pomoc dla młodych

Dlaczego projekt Cinema Drive adresowany jest akurat do młodzieży? W 2013 r. miało prawie miejsce 8,5 tys. wypadków drogowych z udziałem młodych kierowców , w których życie straciły 584 osoby.

– Te dane plasują nas w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem ilości ofiar z udziałem osób w wieku 18-24 lata – mówi Maria Dąbrowska-Loranc z Instytutu Transportu Samochodowego.

– Młodzi kierowcy powodują znaczne zagrożenie na drogach – dodaje podinspektor Krzysztof Dymura, zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. – Można powiedzieć, że każdego roku w Małopolsce co czwarty wypadek zawiniony przez kierującego pojazdem jest spowodowany przez osobę w wieku od 18-24 roku życia. Należy przy tym podkreślić, że wypadki te charakteryzują się ciężkimi skutkami. Ginie w nich nawet kilka osób i zwykle są to rówieśnicy kierującego. U podłoża tych zdarzeń zwykle leży chęć popisania się przed rówieśnikami, zbytnia wiara we własne umiejętności, brawura i brak przewidywania konsekwencji swoich zachowań. Bardzo niepokojące jest także to, że w co trzecim wypadku spowodowanym przez młodego kierującego, elementem potęgującym niebezpieczeństwo był alkohol.

Jak wynika ze statystyk policyjnych, najczęstszą przyczyną wypadków powodowanych przez młodych kierowców jest nadmierna prędkość, nieustąpienie pierwszeństwa i wsiadanie za kółko po alkoholu. Ryzyko niesie także utrzymywanie zbyt krótkich odstępów między pojazdami oraz niebezpieczne  manewry, takie jak wyprzedzanie. Dlaczego młodzi kierowcy podejmują niebezpieczne zachowania na drodze?

– Są zdrowi, sprawni, w pełni ufają swoim możliwościom, wierzą w swoją “szczęśliwą gwiazdę” – tłumaczy Ewa Tokarczyk, psycholog transportu. Często jednak przeceniają swoje umiejętności. Na ogół dobrze radzą sobie w sytuacjach typowych, rutynowych, natomiast brak im doświadczenia w rozwiązywaniu sytuacji złożonych, nowych. Stąd od wielu lat to młodzi kierowcy stanowią grupę największego ryzyka wypadkowego.

– Warto pamiętać również o tym, że dla młodych osób uzyskanie prawa jazdy stanowi przekroczenie progu dorosłości – dodaje Andrzej Szklarski, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Warszawie. – Niestety, posiadanie takiego dokumentu nie jest niekiedy równoznaczne z dojrzałością emocjonalną. Edukacja w zakresie bezpieczeństwa w ruchu drogowym powinna rozpoczynać się już w wieku wczesno-szkolnym oraz być prowadzona systematycznie i rzetelnie. Zarówno nauczyciel, jak i rodzic, krzewiąc w dziecku pozytywne wartości, przysposobi je odpowiednio do podejmowania racjonalnych decyzji na drodze. Jedynie tzw. praca od podstaw przynieść może wymierne korzyści. Jeżeli ktoś jeszcze uważa, że wyłącznie kilkudziesięciogodzinne przygotowanie w ośrodku nauki jazdy, zwieńczone zaliczonym egzaminem wystarczą, by nauczyć młodą osobę bezpiecznych zachowań na drodze – tkwi w ogromnym błędzie.

Kształtowanie postaw

Specjaliści podkreślają, że ważną rolę w kształtowaniu postaw młodych ludzi odgrywają także rodzice

– Należy pamiętać o synergii, to jest edukacji zarówno w domu, jak i szkole – mówi Ewa Tokarczyk. – Rodzice, nauczyciele, ale także młodzi ludzie dla siebie nawzajem stanowią istotną grupę wpływu w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Osoby w wieku 18-24 lata są grupą najbardziej podatną na efektywne zmiany, należy jednak zaproponować im atrakcyjną formę edukacyjną. Istotne jest tutaj korzystanie z osiągnięć nowych technologii, takich jak kino, które w sposób przyjazny, jasny i najbardziej przyswajalny dla młodych ludzi są w stanie przekazać wszystkie kluczowe kwestie.

Program Cinema Drive został już wdrożony w sześciu krajach (Australia, Izrael, Meksyk, Polska, USA, Wielka Brytania). Dedykowany jest zorganizowanym grupom ze szkół ponadgimnazjalnych. Seanse w naszym kraju można zobaczyć w Cinema Park w Warszawie (Cinema City Bemowo) oraz Cinema Park w Krakowie (Cinema City Bonarka). Koszt biletu to 22 zł (plus opłata za okulary 3D w wysokości 3 zł).

Więcej szczegółów na tematu projektu można znaleźć na stronie internetowej www.cinemadrive.pl.

 

Jakub Ziębka

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.