Bądź mobilny za kółkiem! Paulina Zygadlik dzisiaj o diecie i “produktach awaryjnych”

Statystyki są alarmujące: u ponad połowy przebadanych kierowców zawodowych odnotowano nadwagę, a u 1/3 otyłość  I stopnia. Jest to mocno związane z niską aktywnością fizyczną ale głównym winowajcą wśród osób pracujących za kółkiem okazuje się być dieta.

  • Otyłość brzuszna, czyli ta gromadząca się wokół pasa brzusznego częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet.
  • Może wiązać się z ryzykiem wielu chorób i jest o tyle groźna, że tkanka tłuszczowa odkłada się wokół narządów wewnętrznych. Efekt?
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia zawału serca, choroby wieńcowej, miażdżycy, udaru mózgu, cukrzycy…
  • Nie jest to więc problem tylko wizualny ale przede wszystkim zdrowotny.
  • W grę wchodzi Twoje życie.

Jak nie dopuścić do takiej sytuacji?

Nie każę Ci od razu ruszyć do dietetyka i zacząć biegać w maratonach. Temat jest bardzo obszerny więc, aby się nie zniechęcić, zacznij od większej ilości ruchu w ciągu dnia i dorzuć do tego 4 całkiem proste i niepozorne wskazówki:

CZYTAJ SKŁAD

Do znudzenia powtarzam każdemu podopiecznemu: sprawdzaj, co kryje się w produkcie i czytaj skład. Im mniej zrozumiały, tym gorzej. Im krótszy, tym lepiej. Nie daj się nabrać na napisy „fit”, „bio”, „bez glutenu”, „bez laktozy”. To wcale nie musi oznaczać, że dany produkt jest sensownym i zdrowym wyborem. Większość gotowych bułek i apetycznie wyglądających kanapek z długim terminem przydatności do spożycia odbiega składem od ideału więc koniecznie przed kupnem zerknij na tył opakowania.

PIJ WODĘ

Niby wszyscy wiedzą, że trzeba, a mało kto jest dobrze nawodniony. Kategorycznie zrezygnuj ze słodkich napojów. Powód jest prosty: często mają tyle kcal, że mógłbyś zamiast tego zjeść dobry obiad albo ciastko. Plus fakt, że pragnienie absolutnie nie zniknie. Plus fatalny skład – cukier i chemia. Słodkie napoje to zło wcielone i bez żalu powinieneś wykluczyć je ze swojego życia. No to ile tej wody, żeby było dobrze? Duża butelka w ciągu dnia to minimum. Wrzuć do tego kawę i herbatę i będę zadowolona.

RATUJ SIĘ “PRODUKTAMI AWARYJNYMI”

Ale tymi o dobrym składzie! Całe szczęście w sklepach ich coraz więcej. Na spory głód chwyć dobrej jakości kabanosy lub rybę (łosoś, makrela, tuńczyk w puszce), ciemne pieczywo i jakieś warzywo, np. pomidorki koktajlowe czy ogórki. Lubisz płatki? Wybierz owsiane zamiast musli, zalej wrzątkiem lub jogurtem, wrzuć jakiś owoc i kilka orzechów. Zamiast słodkich batonów sięgnij po gorzką czekoladę albo owoce. Moim ratunkowym zestawem jest zawsze banan, serek wiejski i mix orzechów. Wiem, nie brzmi może tak dobrze jak frytki i kebab ale pamiętaj, że próbujemy tu walczyć o zdrowie i lepszą jakość życia w ciężkich warunkach 😉

POSTAW NA WARZYWA I OWOCE

Jak wynika z raportu o stanie zdrowia i sposobie żywienia kierowców wśród tej grupy zawodowej zaobserwowano również zbyt niską podaż warzyw i owoców. Z doświadczenia wiem, że nie jest to tylko problem kierowców. Słyszałeś o głośnej akcji ‘”5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia”? Dorzuć do tego jeszcze 3, a zobaczysz i poczujesz różnicę. Wybieraj raczej te świeże lub mrożone zamiast suszonych.

Zdrowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna to Twoja przepustka do polepszenia jakości życia i dobrego samopoczucia. Minimum zaangażowania może przynieść wielki efekt.

To kolejny materiał z cyku: Bądź mobilny za kółkiem/ ćwicz! Jeśli przeoczyłeś lub chcesz ponownie przeczytać materiały o zalecanych ćwiczeniach dla instruktorów i egzaminatorów nauki jazdy: LINK i  LINK

Paulina Zygadlik:  trenerka personalna/ konsultantka fitness

tel (+48) 502541414

e-mail: paulinazygadlik@gmail.com

Facebook: @trenerkabezsciemy

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.