Ustawa trafi do trybunału!

Andrzej Bałaban

Na zlecenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powstała ekspertyza będąca podstawą wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności ustawy z Konstytucją RP.

Autorem ekspertyzy i wniosku jest konstytucjonalista prof. Andrzej Bałaban, który poinformował, że wniosek jest już gotowy i został przekazany do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Jak się dowiedzieliśmy decyzja o przekazaniu wniosku do KP zapaść ma najwcześniej 14 maja, kiedy to zebrać mają się w tej sprawie posłowie PiS. Wówczas też dokument może też zostać upubliczniony.

Profesor Bałaban w rozmowie z miesięcznikiem „Szkoła jazdy” zapowiedział, jakie zapisy zostały we wniosku wskazane jako niekonstytucyjne. – Przede wszystkim chodzi o zapisy odnoszące się do tzw. Super OSK, które monopolizują wszystkie atrakcyjne uprawnienia. Jest to dyskryminacja i naruszenie praw nabytych, a wreszcie odebranie pracy i chleba zwykłym ośrodkom. Tryb przygotowania tych zapisów jest wysoce wątpliwy. Właściwie dopiero w podkomisji zapadła taka decyzja. W kraju odbyły się ostre akcje protestacyjne, widać więc szkody społeczne.

Profesor Bałaban wymienia również sprawę samochodów egzaminacyjnych w WORD-ach i zakaz szkolenia na odległość przez zwykłe ośrodki i umożliwienie tylko Super OSK prowadzenie corocznych szkoleń dla instruktorów. To i wiele innych punktów zdaniem konstytucjonalisty uderza w swobodę działalności gospodarczej. – Nagle okazuje się, że byt mniejszych ośrodków jest zagrożony, a gromadzony przez lata majątek nieprzydatny – komentuje profesor Bałaban.

Droga takiego wniosku nie będzie prosta. Jak usłyszeliśmy, po złożeniu przez PiS wniosku należy czekać na swoją kolej, a trwa to w praktyce nawet około dwóch lat. Jednak nic straconego, bowiem – jak mówi Bałaban – wniosek może być pewną presją do nowelizacji ustawy, a do tego po wyroku oceniającego ustawę jako sprzeczną z konstytucją mogą się zacząć procesy odszkodowawcze.

mp

15 komentarzy do “Ustawa trafi do trybunału!”

1. Wiem, że przed podpisaniem ustawy przez prezydenta, informacja dotarła o tym, że ustawa jest nie zgodna z Konstytucją. Jednak służby prezydenta uznały, że nie ma takiego zagrożenia. daję jednak wiarę wnioskodawcą, bo podpis prezydenta wiązał się z wyjątkowym pośpiechem.

2. Tak to prawda .Tylko PFSSK wystąpiła na piśmie do Pana Prezydenta RP z apelem o nie podpisywanie Ustawy o Kierujących i kierowcach,.Być może upłyneło już trochę czsu ale moim i nie tylko zdaniem warto dzisiaj o tym przypomnieć.W.Sz

1. Jeżeli pan profesor starannie przeanalizował ustawę i rozporządzenia to znajdzie wiele argumentów uzasadniających zakwestionowanie tego gniota.To kuriozum niszczy system uzyskiwania prawa jazdy i szmaci państwo polskie jako demokrację opartą na prawie. Jak długo jeszcze ?

3. W końcu zbliżamy się do końca złożenia wniosku do TRYBUNAŁU i może się tak stanie jak oczekujemy, że Konstytucja R.P została złamana. Co prawda to jeszcze potrwa czas jakiś lecz krok jest wykonany i wykonana ciężka praca w dobrym kierunku. Trzeba być dobrej myśli i mieć nadzieję. Lecz mądrzy powiedzą że nadzieja jest matką głupich- ale matka jest tylko jedna i trzeba ją kochać. Przecież to jest koleiny krok pokazujący jakie mamy stanowione PRAWO wypracowane po dziesięciu latach mozolnej i w pocie czoła wykonanej pracy nad USTAWĄ

1. Kogo w tym kraju obchodzi Konstytucja? Może tylko tych co są od brania w dupę i nie mają nic do gadania. Nie widzisz ,że elity ukradły wszystko co było do ukradzenia i sprzedania. Teraz marzą o tym żeby ktoś zdjął do końca z nich odpowiedzialność za kraj i uczynił z nich namiestników w tym żałosnym bantustanie.Przecież oni są lepsi od tej hołoty ,którą nie da się rządzić bez kija. Marchewkę wolą zachować dla siebie.

4. Kolejny raz przypominam, o wprowadzonym obowiązku posiadania OSK przez minimum 5 lat co blokuje możliwość wszelkiego rodzaju rozwoju, wiązania się w spółki kapitałowe (choćby po to aby dofinansować i doposażyć w samochody szkołę) oraz zamyka drogę szkołom, które dokonały takiej restrukturyzacji w ostatnich latach. Wymóg powinien dotyczyć zatrudnienia kierownika osk o 5 letnim doświadczeniu a nie prowadzenia osk od 5 lat.

5. Pingback: เอ็มจี ไลฟ์ ซิกโบ