Na zlecenie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości powstała ekspertyza będąca podstawą wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności ustawy z Konstytucją RP.

Autorem ekspertyzy i wniosku jest konstytucjonalista prof. Andrzej Bałaban, który poinformował, że wniosek jest już gotowy i został przekazany do klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Jak się dowiedzieliśmy decyzja o przekazaniu wniosku do KP zapaść ma najwcześniej 14 maja, kiedy to zebrać mają się w tej sprawie posłowie PiS. Wówczas też dokument może też zostać upubliczniony.


Profesor Bałaban w rozmowie z miesięcznikiem „Szkoła jazdy” zapowiedział, jakie zapisy zostały we wniosku wskazane jako niekonstytucyjne. - Przede wszystkim chodzi o zapisy odnoszące się do tzw. Super OSK, które monopolizują wszystkie atrakcyjne uprawnienia. Jest to dyskryminacja i naruszenie praw nabytych, a wreszcie odebranie pracy i chleba zwykłym ośrodkom. Tryb przygotowania tych zapisów jest wysoce wątpliwy. Właściwie dopiero w podkomisji zapadła taka decyzja. W kraju odbyły się ostre akcje protestacyjne, widać więc szkody społeczne.


Profesor Bałaban wymienia również sprawę samochodów egzaminacyjnych w WORD-ach i zakaz szkolenia na odległość przez zwykłe ośrodki i umożliwienie tylko Super OSK prowadzenie corocznych szkoleń dla instruktorów. To i wiele innych punktów zdaniem konstytucjonalisty uderza w swobodę działalności gospodarczej. - Nagle okazuje się, że byt mniejszych ośrodków jest zagrożony, a gromadzony przez lata majątek nieprzydatny - komentuje profesor Bałaban.


Droga takiego wniosku nie będzie prosta. Jak usłyszeliśmy, po złożeniu przez PiS wniosku należy czekać na swoją kolej, a trwa to w praktyce nawet około dwóch lat. Jednak nic straconego, bowiem - jak mówi Bałaban - wniosek może być pewną presją do nowelizacji ustawy, a do tego po wyroku oceniającego ustawę jako sprzeczną z konstytucją mogą się zacząć procesy odszkodowawcze.


mp


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0