Wielkie zaskoczenie w aferze łapówkarskiej w WORD

nauka jazdy

Trzy osoby zostały aresztowane – to mechanik, pracownik techniczny i kierowca. Zdaniem prokuratury mężczyźni razem wyłudzali łapówki od kursantów – choć nie mieli żadnego wpływu na wynik egzaminu. Wyłudzili więcej pieniędzy niż były egzaminator.

Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu trzech mężczyzn, którzy brały udział a aferze łapówkarskiej w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Zatrzymani to mechanik, pracownik techniczny i kierowca. Zdaniem prokuratury mężczyźni razem wyłudzali łapówki od kursantów – choć nie mieli żadnego wpływu na wynik egzaminu.

– W śledztwie pojawił się nowy wątek – przyznaje prokurator Maciej Rybszleger. – Okazuje się, że „koperty” brał personel pomocniczy.

Mężczyźni założyli, że wielu kursantów zdaje egzaminy bez żadnej nieuczciwej pomocy – więc dlaczego by na tym nie zarobić? Zasada działania była prosta.

Jeden z pracowników przyjmował od kursanta „zlecenie”. Kiedy później przyszły kierowca przychodził na egzamin, pracownik WORD-u informował o tym swojego kolegę, który pracował na placu egzaminacyjnym. Ten podchodził do egzaminatora i zamieniał z nim kilka słów na nieistotne tematy. Obserwujący scenę kursant był przekonany, że właśnie waży się wynik jego egzaminu. Wsiadał do samochodu i zdawał egzamin – wyłącznie dzięki swoim umiejętnościom, bo najczęściej egzaminator nie miał o niczym pojęcia.

– Jeśli kursant nie zdawał egzaminu, zatrzymani mężczyźni nie brali od niego pieniędzy – wyjaśnia prokurator Maciej Rybszleger. – Tłumaczyli, że „po prostu się nie dało, przecież są kamery”.

Mężczyznom został postawiony zarzut udziału w grupie przestępczej oraz działania na szkodę WORD-u. – Przez ich działalność wśród setek osób rozniosła się informacja, że toruńscy egzaminatorzy biorą łapówki – przyznaje Maciej Rybszleger.

Trzej mężczyźni wzięli znacznie więcej pieniędzy niż Jerzy S., były egzaminator, którego również zatrzymała prokuratura. Niewykluczone, że dojdzie do kolejnych zatrzymań. Wszystkim, którym postawiono zarzut udziału w korupcji, grozi do ośmiu lat więzienia.

Dyrektor WORD-u, Marek Staszczyk nie chce komentować całej sprawy, dopóki nie trafią do niego wszystkie dane z prokuratury. Ale wśród obecnych i byłych kursantów zawrzało. – To jakaś paranoja – śmieje się Maciej Michalak, student z Torunia, który w tym roku zdał egzamin na prawo jazdy. – Trzech obrotnych panów postanowiło rozkręcić nielegalny biznes, na który dały się nabrać setki osób.

– To, co się dzieje w Toruniu, to kpiny – pisze na forum „Pomorskiej” internauta podpisujący się pseudonimem „marcel”. – Ludzie nie zdają po kilkanaście razy, oblewają na byle czym – wystarczy, że podczas skręcania wyłączy się komuś kierunkowskaz. Egzaminatorzy zachowują się, jakby tylko czekali na łapówę.

Marek Staszczyk nie zgadza się z zarzutami kursantów. – Egzaminy są trudne, bo egzaminator musi dopilnować, żeby kursant spełnił wszystkie warunki, jakich wymaga rozporządzenie ministra – wyjaśnia dyrektor WORD-u. – Zdarza się nawet czasem, ze egzaminator uważa, że kursant mógłby zdać egzamin, bo „czuje” samochód i umie prowadzić. Ale popełnił błędy, których według rozporządzenia popełnić nie powinien – więc niezależnie od opinii egzaminatora egzaminu zdać po prostu nie może.

W samym WORD-zie nastroje są minorowe, – Nie mogą być inne – przyznaje dyrektor ośrodka. – Przez kilka nieuczciwych pracowników zepsutą opinię ma kilkadziesiąt osób, które rzetelnie pracowało.

Wśród instruktorów nauki jazdy również rozgorzały dyskusje. – Kursant, który prosi instruktora o załatwienie łapówki, musi być bardzo zdesperowany – przyznaje jeden z toruńskich instruktorów. Woli pozostać anonimowy, bo nie chce, żeby jego nazwisko w jakikolwiek sposób łączyło się z aferą. – Mnie to się jeszcze nie zdarzyło. Szkoda tylko, że przez głupotę kilku osób reputację może stracić całe środowisko.

źródło: Gazeta Pomorska

5 komentarzy do “Wielkie zaskoczenie w aferze łapówkarskiej w WORD”

1. Pingback: read this

2. Pingback: Medicijnen bestellen zonder recept bij Benu apotheek vervanger gevestigd in Groningen