Po niecałym roku szefowania Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju, Elżbieta Bieńkowska przenosi się do Brukseli. Jej następczynią w rządzie Ewy Kopacz jest Maria Wasiak, związana wcześniej z branżą kolejową.

Nową pracę Bieńkowska podejmie 1 listopada. Jej awans i wyjazd do Brukseli ma związek z kolejnym transferem. Chodzi oczywiście o rezygnację Donalda Tuska z roli szefa polskiego rządu i objęcie funkcji przewodniczącego Rady Europejskiej. Wobec takiego rozwoju wydarzeń trzeba było desygnować nowego premiera. Padło na Ewę Kopacz, marszałka Sejmu. Ta szybko wzięła się za formowanie nowego rządu. Jej pomysłem na zastąpienie Elżbiety Bieńkowskiej jest Maria Wasiak.


Właśnie taka kandydatura została przedstawiona dzisiaj.


- Od początku chciałam stworzyć silny rząd, który daje gwarancję poparcia całej Platformy Obywatelskiej i odpowiedzialnego koalicjanta. Dokonałam wyboru ludzi, którzy bardzo dobrze wiedzą, że ich codzienna praca jest wyjątkową służbą dla Polaków" - mówiła podczas przedstawienia nowego rządu Ewa Kopacz.


Maria Wasiak urodziła się w 1960 r. w Radomiu. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim. Odbyła aplikację sądową, orzekała jako asesor sądowy. W 1990 r. została radcą prawnym. W latach 90-tych współtworzyła radomskie struktury Unii Demokratycznej. Od 1994 do 1997 r. kierowała radą regionalną Unii Wolności w województwie radomskim. Jest też absolwentką Wielkopolskiej Szkoły Biznesu przy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu.


W 1998 była wicewojewodą radomskim, ostatnim w historii tego województwa. Następnie objęła stanowisko szefa gabinetu politycznego ministra transportu Tadeusza Syryjczyka. Po odejściu z administracji rządowej pełniła kierownicze funkcje w strukturach Polskich Kolei Państwowych, m.in. dyrektora projektu (2000-2001), prezesa zarządu PKP Przewozy Regionalne (2001-2002), dyrektora biura prywatyzacji oraz członka zarządu, dyrektora promocji i spraw społecznych PKP S.A.


W grudniu 2010 r., po odwołaniu ze stanowiska prezesa PKP S.A. Andrzeja Wacha, została pełniącą obowiązki prezesa tej spółki. Pół roku później została powołana na prezesa zarządu PKP S.A. Odwołano ją w kwietniu 2012 r., powierzając stanowisko członkini zarządu. Została także wiceprzewodniczącą Wspólnoty Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej, członkinią Rady Wykonawczej Międzynarodowego Związku Kolei w Paryżu i konferencji dyrektorów generalnych kolei Organizacji Współpracy Kolei.


Jakub Ziębka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0