Zdrożeją podręczniki dla kursantów?

podręczniki

Z końcem bieżącego roku przestanie prawdopodobnie obowiązywać w Polsce zerowa stawka VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Od nowego roku stawka wyniesie najprawdopodobniej 8 proc. O tyle mogą też zdrożeć podręczniki dla kandydatów na kierowców.

Zarówno przedstawiciele Ministerstwa Finansów, jak i minister kultury Bogdan Zdrojewski oceniają jako nikłe szanse na przedłużenie obowiązujących przepisów. Wymagałoby to jednomyślnej zgody rady Ecofin, gromadzącej ministrów finansów państw unijnych. Polska już raz, w toku negocjacji przedakcesyjnych, wywalczyła utrzymanie zerowych stawek podatku VAT na publikacje książkowe. Postanowienia mające obowiązywać do końca 2007 roku zostały przedłużone do grudnia 2010 roku. Obecnie wprowadzenie preferencyjnej 8-procentowej stawki VAT wydaje się nieuchronnie, podobnie jak prawdopodobnie nie zmieni się 22-procentowa stawka VAT nakładana na książki cyfrowe i audiobooki.

Z europejskich doświadczeń (a w różnych krajach Unii obowiązują różne stawki podatku na książki) wynika, że podwyższenie stawki VAT o określony procent powoduje spadek zakupów książek o ten sam procent. Dane zgromadzone przez Instytut Książki dowodzą, że w krajach, które przyjęły wyższe stawki podatku VAT i poprzez to ceny książek są tam odpowiednio wyższe, dochodzi do spadku czytelnictwa. A w Polsce ono i tak jest bardzo niskie – w zeszłym roku Biblioteka Narodowa ogłosiła, że połowa Polaków nie przeczytała ani jednej książki przez 12 miesięcy.

mur

Źródło: Instytut Książki

 

3 komentarze do “Zdrożeją podręczniki dla kursantów?”

  1. niestety, to spowoduje że zdrożeją kursy. kandydaci na kierowców muszą się na to przygotować. proponuję zapisywać się na kursy jeszcze przed końcem roku. ceny skoczą pewnie dopiero po 1 stycznia, bo szkoły będą robiły zapasy

  2. Pingback: ligandrol muscle fucking

  3. Pingback: check these guys out

Dodaj komentarz