Wypadki z udziałem jednego pojazdu zdarzają się często. Częściej niż myślicie!

rozbita szyba w samochodzie

Wypadki z udziałem tylko jednego pojazdu pochłaniają ogromną liczbę ofiar – wynika z raportu Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu. Aż co piąta ofiara takiego wypadku poruszała się dwukołowym pojazdem silnikowym. W grupie ryzyka znajdują się także młode osoby poniżej 25 roku życia.

Najnowszy raport Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wykazał, że 30 proc. ofiar wypadków zginęło w wyniku zdarzenia, w którym brał udział tylko jeden pojazd. W 2015 r. na terenie Unii Europejskiej w ten sposób poniosło śmierć blisko 7300 osób. 68 proc. z nich to kierowcy lub pasażerowie samochodów.

Zagrożenie tego rodzaju zdarzeniami w sposób szczególny dotyczy młodych osób. Ryzyko, że kierowca czy motocyklista w wieku 18-24 lat weźmie udział w wypadku jednego pojazdu ze skutkiem śmiertelnym jest dwukrotnie wyższe niż dla grupy wiekowej 25-49. Z czynnikiem wieku kierowców można wiązać także fakt, że aż 71 proc. pojazdów uczestniczących w omawianym rodzaju zdarzeń w Polsce ma ponad 10 lat, a przecież zwłaszcza młodzi kierowcy ze względów ekonomicznych poruszają się starymi pojazdami, które nie posiadają najnowocześniejszych systemów zwiększających bezpieczeństwo jazdy.

red

4 komentarze do “Wypadki z udziałem jednego pojazdu zdarzają się często. Częściej niż myślicie!”

  1. Te kategorie wiekowe dotyczą sprawców, więc mało mnie obchodzi,że jeżdżą pojazdami, które nie zapewniają im bezpieczeństwa. Pozbycie się szaleńców z dróg raz na zawsze jest mile widziane.

  2. Z faktami trudno dyskutować! Czas chyba powrócić do dyskusji nad pomysłem ograniczeń dla początkujących kierowców.Wyróżnik w postaci zielonego listka chyba nikomu nie zaszkodzi a stare doświadczenia wskazują ,że poczucie anonimowości często jest zachętą do ryzykownych zachowań.

    1. Żadne, ograniczenia.listki, manaty, a nawet zatrzymanie prawka nie pomogą. Na piratów drogowych, w szczególności na młodych szaleńców i na pijaków nie ma rady. Przepisów nie szanują, mandatu nie zapłacą i bez prawka też potrafią jeździć. Może gdyby przy złamaniu przepisów uruchamiał się na aucie napis: ŁAMIĘ PRZEPISY, BO JESTEM PIIII…., to może ktoś by się ze wstydu pohamował.

  3. Pingback: https://www.buoyhealth.com/blog/health/phenq-reviews

Dodaj komentarz