Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Zielonej Górze zorganizował w poniedziałek pierwszą w tym roku turę egzaminów na kat. AM. Odbyła się ona w Kargowej.

Egzaminy odbywały się na placu manewrowym umiejscowionym na boisku szkolnym należącym do miejscowego gimnazjum. Potem kandydaci na kierowców ruszyli na miasto. Kargowa leży w powiecie zielonogórskim. Jest położona w Kotlinie Kargowskiej, nad Obrzycą. Miasto jest także siedzibą gminy.


- Do egzaminu podeszło 10 osób, wszyscy zakończyli je wynikiem pozytywnym - mówi Rafał Gajewski, dyrektor zielonogórskiego WORD-u.


Możliwość zdawania egzaminów na kat. AM w każdym mieście w województwie lubuskim powstała dzięki uchwale przegłosowanej w maju ubiegłego roku przez radnych sejmiku. Nie byłoby to jednak możliwe gdyby nie opublikowane jakiś czas temu rozporządzenie w sprawie egzaminowania kandydatów na kierowców. W akcie prawnym wskazano także, że zadania egzaminacyjne oraz trasa egzaminacyjna będą dobierane na miejscu przez egzaminatora w zależności od infrastruktury dostępnej w miejscu egzaminowania. Skrócono też minimalny czas trwania części praktycznej egzaminu w ruchu drogowym do 10 minut. Zdaniem resortu, takie rozwiązanie powinno pozwolić na znacznie łatwiejszy dostęp do uprawnień do kierowania pojazdami w zakresie prawa jazdy kategorii AM i zlikwidowanie patologii, polegającej na kierowaniu motorowerami bez wymaganych uprawnień.


Śladem dwóch lubuskich WORD-ów (w Zielonej Górze i Gorzowie) idą także inne ośrodki. Na wiosnę egzaminy poza swoimi siedzibami będą organizowały również Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Olsztynie i Opolu.


Jakub Ziębka


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0