Wątpliwości rozwiane. Resort zabiera głos w sprawie warsztatów

Warsztaty doskonalenia zawodowego dla instruktorów nauki jazdy mogą być zrealizowane w czasie krótszym niż trzy dni pod warunkiem, że zostanie merytorycznie zrealizowany ich program – informuje wydział prasowy Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

W czasie prac nad czerwcową nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami uznano za niecelowe utrzymywanie wymogu, żeby warsztaty doskonalenia zawodowego trwały trzy dni i wyeliminowano z ustawy określenie „3-dniowe”. Zmianie nie uległo jednak rozporządzenie, które wciąż określa program „3-dniowych” warsztatów doskonalenia zawodowego. Wokół sprawy narosło wiele wątpliwości, dlatego o interpretację poprosiliśmy resort infrastruktury i rozwoju.

– Zgodnie z przepisami ustawy o kierujących pojazdami warsztaty doskonalenia zawodowego dla instruktorów nie mają określonego czasu trwania. Warsztaty te mogą być zrealizowane w czasie krótszym niż 3 dni pod warunkiem, że zostanie merytorycznie zrealizowany ich program. Zawarte w przepisach rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców określenie “3 – dniowe” jest powtórzeniem upoważnienia ustawowego wynikającego z przepisów ustawy o kierujących pojazdami, która została znowelizowana 26 czerwca 2014 r. Zgodnie z delegacją ustawową na zmianę przepisów wykonawczych w tym zakresie przewidziano 18 miesięcy. Do tego czasu warsztaty powinny być realizowane na podstawie programu określonego w rozdziale 5 rozporządzenia, którego przepisy nie wskazują już czasu czy okresu realizacji wymienionych w nim zajęć. Należy także pamiętać o zasadzie wyższości przepisów ustawy nad przepisami rozporządzenia – informuje biuro prasowe Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju.

jaz

Wasze komentarze (4)

  1. Powoli ale w właściwym kierunku . Mam nadzieję , że wiekszość koniecznych wyjaśnień dotyczących wielu ważnych dla funkcjonowania OSK zagadnień zostanie jak najszybciej dopracowana przez resort. Myślę o szkoleniach np motocyklistów uzyskujących uprawnienia Kat A1 bez obowiązku uczestnictwa w szkoleniu praktycznym i bez egzaminu itp. Pozdrawiam W.Sz.
    • W najbliższym czasie postaram się przedstawić wiele niedorzeczności, sprzeczności,a także kuriozalnych zapisów, tak w ustawie, jak i w rozporządzeniach. Podejrzewam, że ci, którzy piszą te akty prawne, winni zwolnić się z pracy. Przedstawiciele reprezentujący czynnik społeczny winni zastanowić się nad dalszym uczestnictwem w tym gremium.
  2. taaaak, a co starostwo to inny Land... Od zmian tłumaczyliśmy, że tak jest, ale niestety taką interpretację, rozumiało co 3 starostwo. Są urzędy, które wydały dwie legitymacje, na instruktora i wykładowcę :). Kolejny przykład szkolenia kwalifikacji wstępnej wraz z kat C w wieku 18-21 lat. Znam wydziały, które nie wydają PKK:) Znam wydziały, które żądają egzaminu wew po teorii, po pierwszej pomocy i po praktyce. Nie wspomnę o nieszczęśliwym A2.

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.