Na kierowców, egzaminatorów i instruktorów padł blady strach. Policja w całej Polsce kontroluje osoby, które w ostatnich latach uzyskały prawo jazdy. Afera ujrzała światło dzienne przez... warsztat. O sprawie donosi Dziennik Gazeta Prawna

Wiele osób, które chcą uzyskać prawo jazdy kategorii B1 obowiązujące dla samochodów poniżej 550 kg, jest w ostatnich dniach odprawianych z kwitkiem. Egzaminatorzy w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego zaczęli bardzo wnikliwie sprawdzać dane techniczne pojazdów, na których chcą one zaliczyć egzamin. Prawo wymaga bowiem, by to zdający egzamin zapewnił odpowiedni pojazd. Okazuje się, że większość takich małych samochodów ma za dużą moc.


 


Zapomniany przepis...


- Nie zostałam dopuszczona do egzaminu, gdyż samochód miał moc wyższą niż 15 kW - żali się czytelniczka z Łodzi. Była przekonana, że wystarczy jeżeli taki samochodzik mieści się w odpowiednio niskiej masie.


Przepisy ruchu drogowego rzeczywiście określają, że kategoria B1 (którą może mieć już 16-latek) uprawnia do jazdy np. czterokołowym pojazdem samochodowym o masie własnej nieprzekraczającej 550 kg. Okazuje się jednak, że istnieją dodatkowe wymagania, o których do niedawna nie wiedzieli nawet egzaminatorzy.


Łukasz Kucharski, dyrektor łódzkiego WORD, wskazuje, że pojazd czterokołowy definiowany jest jako taki, który ma cztery koła i jest homologowany wg kategorii L. Zaznacza, że zgodnie z przepisami dotyczącymi homologacji takich pojazdów ich maksymalna moc użyteczna silnika nie może przekraczać 15 kW. Powołuje się przy tym na rozporządzenie ministra infrastruktury z 28 lipca 2005 r. w sprawie homologacji typu pojazdów samochodowych mających dwa lub trzy koła, niektórych pojazdów samochodowych mających cztery koła oraz motorowerów (Dz.U. nr 162, poz. 1360 z późn. zm.).


 


Konsekwencją tych przepisów jest to, że przerobiony fiat 126p, smart lub inne odchudzone auto nie spełnią kryterium co do mocy silnika. Te 15 kW to jest około 21 koni mechanicznych, a więc moc niektórych traktorków do koszenia większych trawników. Tymczasem popularny miały fiat miał moc około 27 koni mechanicznych.


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0