Dzięki współpracy między koncernem Daimler AG oraz siecią szkół jazdy Academy Holding AG w pięciu placówkach w Stuttgarcie można szkolić się samochodami z napędem elektrycznym. To pierwsza taka inicjatywa na świecie.

W oświadczeniu firmy Daimler można przeczytać, że celem projektu jest uczenie kandydatów na kierowców specyfiki poruszania się samochodami elektrycznymi, które powinno stać się integralną częścią kursu na prawo jazdy.


Program wystartował 10 kwietnia, kiedy to odbyła się specjalna konferencja, w której uczestniczyli instruktorzy nauki jazdy, naukowcy oraz biznesmeni. Dyskusja była poświęcona zagadnieniom nauczania jazdy samochodami elektrycznymi w kontekście regulacji związanych z uzyskaniem prawa jazdy.


Teraz w pięciu specjalnie wyselekcjonowanych szkołach jazdy w Stuttgarcie chętni będą mogli poznać specyfikę kierowania autami z napędem elektrycznym. Nie znaczy to, że kursanci nie będą korzystać z klasycznych samochodów - wsiądą do obu typów aut.


Specjalnie stworzony program nauki zakłada zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Poruszane będą m.in. takie aspekty, jak czas ładowania baterii, zasięg, charakterystyka przyspieszania, zagrożenia wynikające z cichej pracy silnika.


Po zdaniu kursu kandydat na kierowcę będzie mógł starać się zarówno o prawo jazdy kategorii B, jak i tzw. e-prawo jazdy, umożliwiające m.in. korzystanie z samochodów z systemu Daimlera car2go. Jest to usługa wynajmu miejskich pojazdów elektrycznych smart fortwo, w której można płacić np. od minuty wynajmu. Program funkcjonuje w Europie i Ameryce Północnej. Dodatkowo uczniowie „elektrycznej szkoły” Daimlera otrzymają 100 darmowych minut do wykorzystania w car2go.


Na potrzeby programu pilotażowego w pięciu niemieckich szkołach jazdy Daimler zapewnił dziesięć pojazdów do nauki. Są to smarty fortwo oraz mercedesy klasy B.


Jakub Ziębka

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0