Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 9/2016 (129)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 9/2016 (129)!

Temat numeru: Savoir-vivre w elce
Bulwersujące nagranie w sieci.  Instruktor obraża kursanta podczas szkolenia
Pod koniec lipca w internetowym serwisie Wykop.pl pojawiło się dźwiękowe nagranie – kompilacja kilkunastu minut ze szkolenia praktycznego, podczas którego instruktor obraża kursanta oraz używa knajackiego języka. Okazało się, że szkoleniowcem jest Filip Grega, prezes Fundacji SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy. To właśnie ta organizacja powołała rzecznika praw kursanta. Nagranie wywołało prawdziwą burzę.
Instruktor kontra kursant. Jak rozładować emocje?
– Nasilony lęk może u kursanta prowadzić do zjawiska fiksacji, czyli nieustannego powtarzania czynności, reakcji, które są błędne lub nie prowadzą do rozwiązania zadania. To oczywiście denerwuje instruktora, który podejrzewa złośliwość  – tłumaczy Ryszard Cibor, psycholog transportu.
 
Nagrody za wyniki finansowe
Nagrody pieniężne dyrektorom wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego przyznają zarządy województw. W ich rozdzielaniu pod uwagę brane są przede wszystkim wyniki finansowe WORD-ów.
Etyka pracy egzaminatora
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił w lipcu kasację byłego już egzaminatora, któremu zostało odebrane prawo do wykonywania zawodu, ponieważ podczas egzaminu, widząc osobę leżącą na jezdni, nie udzielił jej pomocy, tylko polecił kandydatce na kierowcę jechać dalej.
Punkty sprzedam, punkty kupię
Za większość wykroczeń drogowych, poza mandatem, kierowca otrzymuje punkty karne, które mimo że nie naruszają domowego budżetu, uchodzą za najbardziej dotkliwą sankcję. Niektórzy próbują pozbyć się balastu.
Nadchodzą zmiany,  ale tłoku w szkołach nie ma
Przyszli kierowcy najwyraźniej zapomnieli o czekających ich zmianach w przyznawaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów, oznaczających zwiększone restrykcje. Tym razem nie spieszą się z zapisami na kursy.
Powrót po latach
Rynek motoryzacyjny zalewa ostatnio fala nostalgii. Producenci reaktywują auta, które pamiętamy z przeszłości. Tak postąpił między innymi Fiat, prezentując modele 124 i tipo. Podobną strategię zastosowało Suzuki, wskrzeszając model baleno. Samochód ten zaczął być wykorzystywany w ośrodkach egzaminacyjnych w Chełmie i Zamościu, a na przełomie września i października pojawi się również w Nowym Sączu. W związku z tym postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej.
Lubuskie WORD-y ruszyły w teren
W maju radni Sejmiku Województwa Lubuskiego przyjęli uchwałę, zgodnie z którą praktyczne egzaminy na kategorię AM mogą się odbywać w każdym mieście. Z takiej opcji zaczęły już korzystać dwa WORD-y. W sierpniu gorzowski ośrodek egzaminował w Kostrzynie, zielonogórski – w Gubinie.
Odcinkowy problem z prędkością
Na 29 fragmentach dróg krajowych działa odcinkowy pomiar prędkości. System okazał się aż nadto skuteczny. Kierowcy zaczęli jeździć wolniej, niż pozwalają znaki.
Unieważnienie po… dwóch latach
Zgodnie z wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, urząd marszałkowski, który po dwóch latach od zdania przez kobietę egzaminu praktycznego na prawo jazdy go unieważnił, miał rację.
Rzeszowianie mają poczucie humoru!
W sierpniu w rzeszowskim WORD-zie odbyła się druga edycja konkursu o laur najlepszego instruktora. Wśród konkurencji był test Hanki Mostowiak, czyli zatrzymanie pojazdu przed przeszkodą, którą były kartonowe pudła. Jest to nawiązanie do znanego serialu obyczajowego „M jak miłość”.
Mobilne stacje multimedialne
Czy w ostatnich latach rozwój motoryzacji uległ spowolnieniu? Od czasu wprowadzenia silników poddanych downsizingowi czy modularnych płyt podwoziowych faktycznie nie byliśmy świadkami prezentacji rewolucyjnych rozwiązań technicznych. Ciężar prac rozwojowo-badawczych został przeniesiony na rozwój szeroko rozumianej elektroniki.
Elektryczny transport jutra
Samochody z silnikami zasilanymi prądem, szczególnie w krajach Europy Zachodniej, przestały kogokolwiek dziwić. Są ciche, dynamiczne, efektywne i przyjazne środowisku. Przy rozbudowanych sieciach stacji ładowania zasięg rzędu 160 – 200 kilometrów przestaje być problemem.
Co zrobić, żeby było bezpiecznie?
Od początku roku straże miejskie i gminne nie mogą już dokonywać rejestracji wykroczeń za pomocą fotoradarów. Co z tego wyniknęło? Pierwszy od dawna wzrost liczby wypadków, rannych i zabitych… - analizuje Marek Rupental.
Rysownik  po samochodowym odwyku
– Wstyd się przyznać, ale jakiegoś nadzwyczajnego talentu do prowadzenia samochodu nie mam. Jestem rozkojarzony, więc co chwilę wjeżdżałem nie tam, gdzie trzeba. Ale problem zaczął się robić, gdy doszło do kilku poważnych wypadków. Więc któregoś pięknego dnia moja żona, córka i mama powiedziały jednogłośnie: dość tego dobrego, musisz oddać prawo jazdy – wspomina znany rysownik Andrzej Mleczko.
Uczenie się to proces
Nauczenie się czegoś nowego to droga od punktu A do punktu B. A – nie wiem nic, nie potrafię, a B – umiem to robić doskonale. Nie wiem, czy wiecie, skąd wywodzi się nazwa pedagogika. Otóż paidagogos z greckiego to prowadzący chłopca. Mamy zatem drogę uczącego się i prowadzącego go przewodnika – pisze Agata Baj.
Modny gadżet
Smart fortwo cabrio nie należy do praktycznych, wybitnie oszczędnych czy tanich samochodów. To jednak świetny gadżet, który stanowi idealne dopełnienie smartfona, komputera spod znaku nadgryzionego jabłka czy miejsca parkingowego pod nowoczesnym mieszkaniem w modnej dzielnicy.
Śladami  Marco Polo
W 2015 roku konwój ośmiu samochodów wyruszył do Pekinu śladami sławnego weneckiego kupca i podróżnika Marco Polo. Po 28 dniach uczestnicy wyprawy dojechali do stolicy Państwa Środka. Zamoczyli koła swych pojazdów w Pacyfiku i po siedmiu tygodniach przygody wrócili do domów. Owocem tej podróży jest książka Przemysława Osuchowskiego „Wenecja – Pekin. Być jak Marco Polo”.
Towar deficytowy
Młodzi, a nawet starsi, namiętnie ostatnio poszukują pokemonów, z kolei właściciele ośrodków szkolenia kierowców próbują znaleźć instruktorów nauki jazdy. Zainteresowanie kursami jest bardzo duże, ale… szkoleniowców jest na rynku jak na lekarstwo… - pisze Marcin Zygmunt.
Samochody  na celowniku hakerów
Hakerzy obrali nowy cel. Są to auta osobowe. Analitycy rynku, IHS Automotive, oszacowali, że 20 proc. samochodów sprzedanych na świecie w 2015 roku (ok. 23 mln) miało jakąś możliwość podłączenia zewnętrznych urządzeń. To właśnie z ich pomocą można nawet wyłączyć hamulce pojazdu!
Ala ma asa. As ma alkomat
Billboardy z grafiką autorstwa Henryka Sawki, znanego polskiego rysownika, satyryka i ilustratora, promują tegoroczną kampanię na rzecz trzeźwości „Nie jeżdżę po alkoholu”, prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego w partnerstwie z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Szczecinie. Jej inauguracja odbyła się w lipcu.
Smutny koniec fotoradarów
Nieprzekupne, niemal nieomylne i zawsze gotowe do akcji. Niestety, przegrały wojnę z piratami drogowymi. Skończyły w plastikowych workach. Co mam na myśli? Oczywiście fotoradary – pisze Albin Sieczkowski.
Wyżej od europejskiej średniej
Według raportu Światowej Organizacji Zdrowia z 2015 roku, największa liczba pojazdów w przeliczeniu na mieszkańców jest w San Marino. Na każdego mieszkańca przypadają tam prawie dwa samochody. W Polsce ten współczynnik, który najczęściej wyrażany jest liczbą pojazdów na 1000 mieszkańców, wynosi 599. Ten wynik jest wyższy od średniej europejskiej, która wynosi 564. Polacy mają więcej samochodów niż Francuzi, Szwajcarzy czy Hiszpanie.
Motoryzacja w polskim wydaniu
Z rankingu „TOP 30 największych producentów z branży motoryzacyjnej z większościowym polskim kapitałem”, przygotowanego przez Bank Zachodni WBK we współpracy z Polską Izbą Motoryzacji i Bisnode Polska, wynika, że polską specjalnością obok wytwarzania części i podzespołów samochodowych jest produkcja naczep, przyczep i zabudów do samochodów ciężarowych oraz autobusów i pojazdów specjalnych.
Przezorny zawsze ubezpieczony!
Każdy powinien zabezpieczyć się przed konsekwencjami wypadku, np. roszczeniami ze strony osób szkolonych lub wobec nich. W swojej firmie wdrożyłem już pewne zasady postępowania. To działa! – przekonuje Marcin Kukawka.
Program 500+ napędza sprzedaż używanych samochodów
W pierwszych sześciu miesiącach tego roku do Polski sprowadzono ponad 448 tys. używanych aut, czyli aż o 16,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Eksperci nie mają wątpliwości. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest wdrożenie rządowego programu 500+.
Co wolno kursantowi?
Roszczeniowa postawa to w dzisiejszych czasach norma. Każdy czegoś chce, wymaga i straszy negatywną opinią w internecie – pisze Marcin Zygmunt.
Cena ma decydujące znaczenie
Z raportu „Komfort jazdy”, przeprowadzonego na zlecenie Kongsberg Automotive Pruszków, wynika, że przy podejmowaniu decyzji o kupnie samochodu aż 65 proc. respondentów kieruje się ceną, blisko połowa badanych – mocą silnika, a ponad 40 proc. z nich – marką. Polacy cenią także wygodę wnętrza, klimatyzację oraz komfort siedzenia. Wskazywał na to co piąty respondent.
Przegląd legislacyjny
Czy w zakresie interesujących nas branżowych regulacji mieliśmy tego lata sezon ogórkowy? Prace nad nowelizacjami trzech najważniejszych rozporządzeń do ustawy o kierujących pojazdami rzeczywiście utknęły, jak się wydaje, tuż przed finiszem. Nie znaczy to jednak, że nie działo się nic interesującego – pisze Radosław Biernat.
Działalność  przeregulowana
Na pewno nie jest tak, że wraz ze zniesieniem rygorów wynikających z wpisu do rejestru działalności regulowanej będziemy obserwowali lawinowy wzrost niedociągnięć i zaniżenie poziomu szkolenia. Mało tego, zdecydowana większość uczciwie pracujących koleżanek i kolegów odetchnie z ulgą – uważa Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0