Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 9/2015 (117)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 9/2015 (117)!

Temat numeru: Instruktorzy na egzaminach
Od stycznia zeszłego roku do czerwca 2015 roku najwięcej kandydatów na instruktorów próbowało zdać egzamin na kategorię B w województwach: mazowieckim, małopolskim i śląskim. Z kolei najlepszą zdawalnością mogą pochwalić się mieszkańcy Pomorza.
Publiczne doskonalenie techniki jazdy
Już nie tylko WORD-y w Zielonej Górze i Lublinie mają własne ośrodki doskonalenia techniki jazdy. W lipcu dołączył do nich Gdańsk. ODTJ zamierza także budować WORD w Łodzi. Z kolei Olsztyn jeszcze się waha.
Na czym polega fenomen Ostrołęki i Łomży?
W Ostrołęce i Łomży zdawalność egzaminów na prawo jazdy od lat wynosi 50 proc., co jest absolutnym ewenementem w skali kraju. Zapytaliśmy instruktorów, jaki mają sposób na osiąganie tak imponujących wyników.
WORD-y tworzą kolejne filie
Na Mazowszu powstaną dwie kolejne filie WORD-ów. Jeszcze w tym roku egzaminy na prawo jazdy będą odbywały się w Nowym Dworze Mazowieckim oraz Sochaczewie. W pierwszej połowie września okaże się, czy Sejmik Województwa Lubelskiego da zielone światło do utworzenia filii w Biłgoraju.
Szkoleniowcy chcą zmian w prawie
Małopolskie Stowarzyszenie Nauczycieli Kształcących Kierowców chce, żeby pasy oznaczające przejście dla pieszych były przedłużone na chodniki. Ma to poprawić bezpieczeństwo ludzi chcących przekroczyć jezdnię.
Trudne zmiany
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kończy prace nad CEPiK 2.0. System powinien ruszyć w styczniu przyszłego roku, zapewniając większą informację na temat kierowców i ich pojazdów.
Z myślą o kobietach
W tym miesiącu bohaterką artykułu jest honda hawk GT NT650. Motocykl ten nie jest powszechnie znany i często spotykany w Polsce. Natomiast na świecie uznawany jest za kultowy model, często określany mianem tego, który wyprzedził swoją epokę.
Podnieśmy rangę egzaminu wewnętrznego!
Obowiązkowe w polskim systemie 30 godzin szkolenia praktycznego to iluzja. Przepis ten należy bezwzględnie zmienić. Jest to tylko pozornie i nieprecyzyjnie wypośrodkowana sprawiedliwość – pisze Wiesław Pawlak, instruktor nauki i techniki jazdy.
W potrzasku
Wolny rynek to dar niebios, który daje każdemu możliwość zarobienia milionów i prowadzenia błogiego życia. Ale to tylko jedna strona medalu… - uważa Marcin Zygmunt.
Nasze polskie wynagrodzenia
Jak pokrótce można spojrzeć na wybrane cenniki usług i polskich wynagrodzeń? Zerknijmy na badania, które zostały przeprowadzone przez firmę Sedlak & Sedlak w 2014 roku – pisze Paweł Żuraw.
Bezpieczeństwo na dwóch kołach
Surowe testy zderzeniowe, coraz bardziej wytrzymałe nadwozia, liczne systemy asystujące... Bezpieczeństwo w samochodach jest szeroko komentowane i brane pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie nowego pojazdu. O bezpieczeństwie motocyklistów mówi się znacznie rzadziej, głównie przez pryzmat tragicznych wypadków czy przypadków skrajnego lekceważenia przepisów drogowych. Niesłusznie.
Lege artis
Czy zastanawialiście się nad mechanizmem funkcjonowania tego swoistego letniego bonusu, jakim było otwarcie w czasie wakacji bramek na A1? Myślę, że nie, bo jak dają, to trzeba brać i nie martwić się, kto za to płaci. A podstawy prawne? Kto by się w takie rzeczy zagłębiał… - pisze Marek Wierzchowski.
Samochód ma duszę
– Uważam, że każdy samochód, choć to tylko przedmiot, ma duszę. A my, jego użytkownicy, wchodzimy z nim w kontakt. Trzeba to mechaniczne zwierzę szanować, dokarmiać, dbać o nie – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Jan Nowicki.
Wyprawka dla młodego kierowcy
W sierpniu w warszawskim WORD-zie rozpoczęto pilotażowy program, zainicjowany przez oponiarską firmę Goodyear. Każda osoba, która zda egzamin, otrzyma broszurę edukacyjną „Ruszaj w drogę”, czyli praktyczny poradnik pomocny podczas pierwszych samodzielnych godzin jazdy.
Ciężka noga, czyli gaz do dechy
– Ile ci pali? – A wiesz, dychę, ale jakbym jeździł przepisowo, to zszedłbym do ośmiu. – No to czemu nie zejdziesz?  – Bo mam ciężką nogę – taką oto rozmowę podsłuchał Albin Sieczkowski.
Japoński scyzoryk
Konstruktorzy samochodów muszą dwoić się i troić, by sprostać oczekiwaniom rynku. Szybki i oszczędny, efektowny i pakowny, wysoki, ale pewny w prowadzeniu... Klienci wymagają, by współczesne auta były multizadaniowe. Czy najnowsza honda HR-V zdała egzamin?
Warszawskie autobusy na fotografiach
Miejska komunikacja autobusowa w Warszawie ma już prawie sto lat. Z bogato ilustrowanej książki Włodzimierza Winka „Warszawskie autobusy. Najpiękniejsze fotografie” dowiemy się, jak zmieniały się: tabor, układ linii autobusowych, komfort podróżowania, a nawet źródła finansowania miejskiej komunikacji.
Pułapka niskiej ceny
Luksusowe samochody z drugiej ręki kuszą. Szczególnie niedoświadczonych kierowców, którzy nie mają pojęcia, ile może kosztować ich eksploatacja. Decyzję o zakupie podejmują pod wpływem emocji.
Pozorna oszczędność
Okazuje się, że nie we wszystkich szkołach jazdy szkolenie praktyczne z włączoną klimatyzacją jest normą. Dlaczego? Bo można na tym oszczędzić… - czytamy w artykule Marcina Zygmunta.
Dzieje się
W ostatnich miesiącach wiele się dzieje. Chodzi m.in. o ciągłe dywagacje na temat wprowadzanych obostrzeń za naruszenia przepisów. Okres jest tak gorący, że trudno już nadążyć za tym, co zostało wprowadzone, a co nadal pozostaje w sferze dyskusji. Fora internetowe aż kipią od negatywnych ocen jakichkolwiek propozycji zmian prawnych, szczególnie zaostrzających system kar – pisze Marek Rupental.
NIK gani GDDKiA
Oddziały Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nie dbają o ustalanie terminów prac i robót na drogach krajowych w taki sposób, żeby naprawy nie utrudniały podróżowania i nie były przeprowadzane w porach największego natężenia ruchu – wynika m.in. z najnowszego raportu NIK.
Co wiemy o swoich samochodach?
Słabo znają historię napraw i serwisowania swoich samochodów, niewiele wiedzą na temat ochrony silnika czy zastosowania oleju silnikowego i jego doboru. Jednocześnie 71 proc. uważa, że ich samochód jest w idealnym lub dobrym stanie technicznym, siebie zaś lubią postrzegać jako motoryzacyjnego eksperta – taki wizerunek Polaków za kierownicą ujawniają badania Instytutu PBS, wykonane na zlecenie marki Castrol.
Angliki wjeżdżają na nasze drogi
połowie sierpnia weszły w życie przepisy pozwalające na przemieszczanie się po Polsce pojazdami przystosowanymi do ruchu lewostronnego. Eksperci nie mają wątpliwości: będą duże problemy z bezpiecznym wyprzedzaniem, szczególnie na drogach jednojezdniowych, dwupasmowych.
Kierowcy rzadziej korzystają z telefonów
Z najnowszego badania, zleconego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, wynika, że spada wskaźnik korzystania z telefonów komórkowych podczas prowadzenia pojazdu. Najczęściej przepisy łamią kierowcy z województw małopolskiego, wielkopolskiego i mazowieckiego.
Strój motocyklowy. W jaki się zaopatrzyć?
Gorąco zachęcam do używania kompletnego stroju motocyklowego. Pamiętajcie, że jest to jedyny system bezpieczeństwa biernego motocyklisty! Od niego często zależy życie i zdrowie! – pisze Marcin Kukawka.
Przegląd legislacyjny
Naturalne wydaje się, że kolejne podejście do czegoś, co już raz się nie udało, budzi obawy i wątpliwości. Wiele jednak wskazuje na to, że tym razem może się udać. Mowa oczywiście o wprowadzeniu w życie zamrożonych przepisów ustawy o kierujących pojazdami.
Czy będzie następna runda?
Całkowicie nowatorskie w Polsce rozwiązanie zakłada konieczność zatrzymania pojazdu przed przejściem dla pieszych, żeby umożliwić przejście osobom zbliżającym się do niego lub oczekującym w pobliżu na możliwość przejścia. Jednak nie wszyscy się z taką koncepcją zgadzają – pisze Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0