Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 9/2014 (105)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 9/2014 (105)!

Nowelizacja w praktyce
Przedstawiamy wybrane nowości, na które warto zwrócić uwagę, a także informacje o wejściu w życie kolejnych zmian związanych z nowelą ustawy o kierujących pojazdami.
WORD i OSK na jednym placu
– To bulwersujące, aby na jednym placu manewrowym odbywały się egzaminy i szkolenia kandydatów na kierowców. Kursanci wypisują się z naszych szkół – skarży się kilku właścicieli OSK z Bolesławca. Co na to WORD? „Działamy w granicach prawa”.
Włocławek: Szykują elki do egzaminów
Od 1 lipca we włocławskim WORD-zie można zdawać egzamin na prawo jazdy kat. B samochodem podstawionym przez ośrodek. Szkoły czekają jednak do 24 września na zmianę przepisów.
Błędy i braki, czyli ustawa o kierujących w Trybunale
Trybunał Konstytucyjny, po rozpoznaniu na rozprawie wniosku grupy posłów o zbadanie zgodności z konstytucją niektórych przepisów ustawy o kierujących pojazdami i wydanych na jej podstawie rozporządzeń, orzekł w lipcu, że jeden z kwestionowanych przepisów jest zgodny z konstytucją, a w zakresie pozostałych umorzył postępowanie z uwagi na niedopuszczalność wyroku.
Jak kontrolować?
Wojewoda świętokrzyski wystosował do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pismo o nieprawidłowościach i problemach związanych z organizacją i kontrolą szkoleń zawodowych kierowców.
Z wyrazami należnego szacunku
Po czterech miesiącach oczekiwania, w odpowiedzi na moje pismo, otrzymałem od pana Łukasza Twardowskiego, dyrektora w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, wiadomość o wyrazach szacunku, jakie tenże składa prezesowi OIGOSK, panu Romanowi Stenclowi – pisze w swoim felietonie Eugeniusz Kubiś.
Rodzinne samochody za 30 tys. zł
Duży odsetek kierowców chce przeznaczyć na zakup używanego samochodu ok. 30 tys. zł. To spora kwota, która daje duże pole manewru. Szczególnie gdy na celowniku nie jest limuzyna, roadster czy coupé, tylko auto dla rodziny.
Z jednym okiem na motocykl?
Od 24 sierpnia 2014 roku możliwe jest prowadzenie motocykla przez osoby mające problemy z tzw. widzeniem stereoskopowym, czyli np. pozbawione jednego oka lub cierpiące na zeza, przez co mające problemy z postrzeganiem odległości. Poseł Twojego Ruchu Maciej Banaszak składa w tej sprawie interpelację.
X możliwości
Nabywcy nowych samochodów z roku na rok stają się bardziej wybredni. Coraz częściej pytają o możliwość personalizacji pojazdu. Skoro zostawiają w salonie kilkadziesiąt tysięcy złotych, chcą wyróżnić się na drodze. Nabywcy nowej toyoty aygo nie pozostaną niezauważeni.
Szkodliwa motoryzacja?
Postępujący rozwój motoryzacji na świecie oprócz elementów pozytywnych niesie z sobą niestety zjawiska negatywne. Zapytacie – jakie? – pisze Paweł Żuraw.
Motocudeńka na Węglowej
Grupa zapaleńców, która kocha stare samochody, postanowiła stworzyć miejsce, gdzie ludzie będą mogli je podziwiać. Dopięli swego, a kilkadziesiąt aut i drugie tyle motocykli robi naprawdę duże wrażenie.
Biuro na kółkach
– Auto musi mieć klimatyzację i dużo schowków. Moje córki śmieją się mówiąc, że mam w samochodzie biuro – opowiada w „Jeździe z Gwiazdą” Cezary Żak.
Mandat za bagażnik rowerowy
Sezon wakacyjnych wycieczek rowerowych dobiega końca. Niektórzy nie będą go miło wspominać – podróż z bagażnikiem rowerowym na tylnej klapie auta zakończyła się dla nich kilkusetzłotowym mandatem za niewidoczną tablicę rejestracyjną.
Medialna nagonka
Portale społecznościowe oraz strony typu YouTube, gdzie uwielbiamy spędzać czas na oglądaniu… chamstwa. Im bardziej nieodpowiednie zachowanie, tym większe grono odbiorców oraz wielbicieli, domagających się więcej – pisze w swoim felietonie Albin Sieczkowski.
Piękna droga, piękne widoki, jeden problem
Letnie urlopy już za nami, pozostały tylko wspomnienia. Na szczęście nie wszyscy korzystali w tym czasie z polskich autostrad, wybierając za cel podróży m.in. nasz Bałtyk. Lato szybko minęło, ale problem przepustowości punktów poboru opłat pozostał – czytamy w tekście Marka Wierzchowskiego.
Nie zwiedzać, tylko uczyć!
– W odpowiedzialnej szkole jazdy instruktorzy nie zajmują się tylko zwiedzaniem miasta, a kursant nie odbywa szkolenia, a jest uczony – mówi Filip Grega, prezes nowo powstałej Fundacji SOS Odpowiedzialne Szkoły Jazdy.
Przejścia dla pieszych pod lupą
Zmiany w prawie o ruchu drogowym, które mają dać większe przywileje pieszym, będą wymagały sprawdzenia przejść na 380 tys. km dróg publicznych, lepszego ich oznakowania i być może likwidacji części z nich.
RPO nie ustępuje
Rzecznik praw obywatelskich powraca do problemu pobierania dopłat za egzamin na prawo jazdy od osób, które zostały zapisane na egzamin państwowy do 18 stycznia 2013 roku, a zdawały go po tej dacie. Zdaniem Ireny Lipowicz, resort, na czele którego stoi teraz minister Bieńkowska, nie potraktował sprawy poważnie.
Punkty karne sprawdzisz w sieci?
Nowe pomysły resortu spraw wewnętrznych ocenia Marek Rupental.
Pod wpływem za kierownicą i dalsze konsekwencje
Tym razem postanowiłem podzielić się z Wami problemem, z którym zgłosił do współpracującej ze mną kancelarii adwokackiej człowiek skazany za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu – pisze Marek Kukawka.
Dyscyplina narodowa? (cz. 2)
Czy zdarzyło się Wam zdenerwować na geniusza, który wyprzedził Wasz samochód, a następnie po chwili przystąpił do manewru skrętu w lewo? Oczywiście kierowca wyhamował wszystkich tylko po to, żeby kupić sobie kawę i zapalić papierosa. Trudno po takiej sytuacji podejrzewać tego kierowcę o posługiwanie się logiką – czytamy w tekście Adama Knietowskiego.
Presja i złe nawyki
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez firmę Goodyear wśród instruktorów jazdy, problem ze zbytnią brawurą za kółkiem często mają młodzi kierowcy, którzy ulegają presji rówieśników oraz przejmują złe nawyki od rodziców.
Wakacyjne szaleństwo
Czas wakacji sprzyja zarabianiu pieniędzy. Ceny w nadmorskich kurortach wzrastają wprost proporcjonalnie to świecącego słońca. Branża nauki jazdy, mam wrażenie, nie uczestniczy w letnim podwyższaniu cen, a wręcz przeciwnie – jest zwolennikiem letnich wyprzedaży oraz obniżaniu cen kursów o nawet o 50 proc. Szaleństwo, czyste szaleństwo, ale może w tym szaleństwie jest metoda – pisze Marcin Zygmunt.
Memem w instruktora
W ostatnich latach furorę wśród użytkowników internetu robią występujące pod postacią filmików, obrazków, zdań, kilku słów tzw. memy. Zdarza się, że czasami dotyczą one tematyki szkolenia kierowców. Na portalu społecznościowym Facebook powstał nawet profil „Typowy instruktor prawka”.
Wakacyjne powroty
Minione wakacje jeszcze bardziej utwierdziły mnie w przekonaniu, że należy znacznie zaostrzyć i rozszerzyć kryteria bezpieczeństwa dotyczące autokaru i kierowcy. Na stan dróg nie mamy niestety realnego wpływu – pisze Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0