Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 7-8/2016 (127-128)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 7-8/2016 (127-128)!

Temat numeru: Pojazdy OSK na egzaminach
Rewolucja w toku
W pierwszych pięciu miesiącach tego roku ośrodki szkolenia kierowców w całej Polsce podstawiły swoje pojazdy na prawie 9 tys. egzaminów na kategorię B. Rekord padł w Wałbrzychu. Tam z aut szkół jazdy skorzystano w tym czasie ponad 2,2 tys. razy! – Myślę, że w przyszłości coraz więcej ośrodków szkolenia kierowców będzie korzystało z możliwości podstawiania swoich pojazdów na egzamin praktyczny – komentuje Eugeniusz Kubiś, właściciel OSK, które jako pierwsze zdecydowało się na taki krok.
Grzechy i grzeszki ośrodków szkolenia kierowców
Zajęcia tylko na papierze, brak egzaminów wewnętrznych, zdezelowane auta, dumpingowe ceny, instruktorzy bez uprawnień – to grzechy i grzeszki w szkoleniu kierowców, o których mówią sami właściciele OSK. Bo nieuczciwa konkurencja psuje rynek i opinię o szkołach jazdy.
Senior robi prawo jazdy
Najczęściej na prawo jazdy w wieku 60+ decydują się kobiety. Wynika to zwykle z przyczyn losowych – choroby lub śmierci męża. W tym wieku zdać jest trudniej. Dlaczego?
Technologia pomaga znosić bariery
Efektem pracy informatyków oraz przedstawicieli stalowowolskiego stowarzyszenia zajmującego się niesłyszącymi jest Echo-Drive, czyli narzędzie, które pomaga w szkoleniu i egzaminowaniu osób z dysfunkcjami słuchu.
Jazda na wesoło
Kurs nauki jazdy, a tym bardziej późniejszy egzamin, to dla większości kursantów pasmo nerwów i stresów. Zdarzają się jednak zabawne i nieprzewidziane sytuacje. Sprawdziliśmy, co bawi kursantów i instruktorów.
Legalne czy nie?
Montowane przy sygnalizatorach świetlne sekundniki, które odliczają czas do zmiany wyświetlanego sygnału, stały się kością niezgody. Sprawa jednak szybko odeszła w zapomnienie. Na czym stanęło?
Szczecińskiego WORD-u problemy z namalowaniem ósemki
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Szczecinie postanowił zmienić nawierzchnię na placu manewrowym na kategorie motocyklowe. Problem w tym, że kilkadziesiąt osób musiało pokonać ósemkę, na której źle namalowano linie.
Pomysł na B+E
Zróżnicowanie pojazdów wykorzystywanych do szkolenia i egzaminowania na kategorię B+E, zarówno pod kątem marki, jak i wieku, jest znaczne. Do nauki jazdy służą samochody dostawcze, rodzinne minivany, a nawet SUV-y. Tym razem przyjrzymy się bliżej autu użytkowanemu przez płocki WORD. Jest nim volkswagen touran.
Zabrakło przeglądów, ośrodek zamknięty
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił kasację właściciela szkoły jazdy w sprawie zamknięcia jego ośrodka szkolenia kierowców, w którym szkolono pojazdami nieposiadającymi ważnych przeglądów technicznych.
Fotoradary znów na cenzurowanym
Batalia o fotoradary trwa. Podważane jest niemal wszystko – od sposobu oznaczania urządzeń mierzących prędkość poprzez sposób informowania kierowcy o zarejestrowanym wykroczeniu po grono instytucji uprawionych do obsługi fotoradarów. Teraz pod lupę wzięto ponownie sposób składania zeznań.
Państwo powinno udzielać wsparcia niepełnosprawnym
Na ustawodawcy ciąży obowiązek wprowadzenia regulacji, zapewniających niepełnosprawnym przynajmniej minimalny, a zarazem efektywny poziom pomocy władz publicznych w zdobywaniu uprawnień do kierowania pojazdami – stwierdził w czerwcu Trybunał Konstytucyjny, rozpatrując wniosek rzecznika praw obywatelskich w sprawie zdawania egzaminu na prawo jazdy przez osoby z niepełnosprawnościami.
Lato na drogach
Wyjazd na wakacje ma dostarczyć nam przyjemności i niezapomnianych wrażeń. Zadbajmy o to, żeby nie skończył się tragedią. To zależy tylko od nas, uczestników ruchu. Szczególnie od tych, którzy zasiadają za kierownicą pojazdu – pisze Marek Rupental.
Kręcenie tyłem
Układy jezdne samochodów osobowych są bliskie perfekcji. Nie oznacza to jednak, że nie sposób ich udoskonalić. Jednym z dobrze rokujących rozwiązań są systemy czterech kół skrętnych.
Resort chce powołać specgrupę
Minister infrastruktury i budownictwa planuje powołać zespół doradczy, który zajmie się oceną i przygotowaniem zmian w zakresie szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Kiedy ma zacząć swoją pracę? Na razie nie wiadomo.
Fotoradary zniknęły, kierowcy poczuli się pewniej
Aż 73 proc. kierowców przekracza dopuszczalną prędkość w miejscach, w których do końca 2015 roku funkcjonowały fotoradary straży miejskiej – wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego. W okresie pracy wybranych urządzeń ujawniano średnio 218 przypadków wykroczeń dziennie. Obecnie byłyby to dziesiątki tysięcy wykroczeń.
To nie miało prawa się wydarzyć, czyli Skiby potyczki z autami
– Uczyłem się jeździć fiatem 126p. Była zima, stan wojenny, a ja mijałem się na ulicach Gdańska z czołgami. Pamiętam też instruktora, podejrzewałem, że był byłym ubekiem lub milicjantem. Dodatkowo w czasie kursu lubił załatwiać na mieście swoje sprawy. Byliśmy m.in. u zegarmistrza, w urzędzie – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” znany showman Krzysztof Skiba.
Jak uczyć, żeby nauczyć?
Wprawdzie zaczynają się wakacje, ale w OSK nie ma przerwy od nauki. Niniejszym artykułem otwieramy nowy cykl w ramach „Akademii SPS”. Będziemy w nim prezentować różne aspekty współpracy na linii instruktor – kursant oraz efektywne techniki przekazywania wiedzy i kształtowania umiejętności.
Auto, dzięki któremu polubisz parkowanie
Na opracowanie nowego modelu samochodu trzeba przeznaczyć setki milionów euro. Bajońskie sumy pochłaniają prace zespołów odpowiedzialnych za design, zespoły napędowe, komponenty odpowiadające za bezpieczeństwo czy pokładową elektronikę. Istnieje jednak kilka sprawdzonych sposobów na ograniczenie kosztów produkcji samochodów. Jednym z nich jest współpraca z innymi markami.
Motobiografia
Kim jest Guy Martin? W Wielkiej Brytanii jest postacią kultową. To brytyjski motocyklista, mechanik i prezenter telewizyjny. „Motobiografia” to pierwsza w Polsce autobiografia motocyklisty. Prawdziwa i fascynująca historia człowieka, który nie wie, co to strach. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich amatorów jazdy bez trzymanki!
Kursant na motocyklu
Kursant na motocyklu to osoba, która bardzo szybko chce ukończyć kurs podstawowy i zdać egzamin, żeby móc skorzystać z sezonu. Dla wielu nie liczy się zdobycie umiejętności oraz wiedzy, ale uzyskanie uprawnień. Motocykl to hobby, prestiż, styl życia, pokazanie innym, że nas stać, że jesteśmy inni – uważa Marcin Zygmunt.
Anioły Piekieł z wizytą w Polsce
Mimo dużych obaw, zlot członków motocyklowego klubu Hells Angels (Anioły Piekieł), który na początku czerwca odbył się w okolicach Warszawy, zakończył się bez poważnych incydentów. Zatrzymano dziesięć osób, m.in. za pobicie, jazdę w stanie nietrzeźwości oraz po spożyciu alkoholu, dwie zostały przekazane Straży Granicznej i wydalone z kraju.
Jazda zgodna z przepisami. Czy to wystarczy?
Można być chamem za kółkiem, wkurzać wszystkich dookoła i podnosić im ciśnienie? Można! W dodatku taka jazda może być zgodna z przepisami – pisze Albin Sieczkowski.
Artur Konieczny najlepszym instruktorem w Szczecinie
W regionalnych eliminacjach konkursu Instruktor Roku, które odbyły się 18 czerwca w Szczecinie, zwyciężył Artur Konieczny (Auto Test). Tuż za nim uplasowali się: Bartosz Kulpa (Nauka Jazdy Kursant) oraz Arkadiusz Białobrodzki (Auto Test). Natomiast najlepszą instruktorką okazała się Agnieszka Mikucka (Auto-Dar).
Patrz w lewo, patrz w prawo
Zielona Góra jest kolejnym miastem, w którym na przejściach dla pieszych pojawiły się napisy „patrz w lewo” i „patrz w prawo”. Ma to ograniczyć liczbę potrąceń w obrębie takich miejsc.
Zdarzenia drogowe w obiektywie rejestratorów i aparatów
W poprzednich artykułach pisałem o zdarzeniach drogowych, likwidacji szkód komunikacyjnych oraz możliwościach dochodzenia odszkodowań. Tym razem chciałbym podzielić się moją wiedzą i doświadczeniami dotyczącymi nagrywania przebiegu jazdy i wykorzystywaniem tych nagrań do dochodzenia swoich praw w razie kolizji lub wypadku – możemy przeczytać w tekście Marcina Kukawki.
Toyota najcenniejszą marką motoryzacyjną
Toyota pozostała najcenniejszą marką motoryzacyjną świata. Jej wartość wzrosła o 2 proc., do 29,5 mld dolarów – wynika z dziesiątej już edycji dorocznego rankingu najcenniejszych marek świata BrandZTM Top 100, opublikowanym przez Millward Brown.
Gorączka przedwyborcza
WORD Poznań będzie zmieniał samochody egzaminacyjne. Dlatego instruktorzy z Wielkopolski zaczęli dyskutować: kupić taki sam rodzaj auta, jak ośrodek, czy podstawiać na egzamin własny pojazd szkoleniowy? – pisze Marcin Zygmunt.
Mężczyźni i kobiety w świecie motoryzacji
W dalszym ciągu mniej kobiet niż mężczyzn posiada prawo jazdy i samochód. Aż 45 proc. uczestniczek badania zleconego przez Volkswagen Financial Services Ipsosowi podało, że ma prawo jazdy, a 44 proc. z nich posiada własne auto. Odsetek panów mających uprawnienia do prowadzenia samochodu wynosi 59 proc., zaś 54 proc. ma własny samochód.
Przegląd legislacyjny
W poprzednim numerze „Szkoły Jazdy” informowałem o przygotowywanych przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa nowelizacjach najważniejszych rozporządzeń do ustawy o kierujących pojazdami. Zamknięcie etapu konsultacji społecznych przybliżyło projekty do ich ostatecznego brzmienia. Dlatego tym razem prześledzimy wprowadzone poprawki, ale przyjrzymy się również ostatnim zmianom w zakresie warunków technicznych pojazdów i ich niezbędnego wyposażenia – pisze Radosław Biernat.
Finał zmagań
Bez zaangażowania nas wszystkich w odbudowę zdewastowanego przez poprzedników systemu szkolenia i egzaminowania będziemy tylko biernymi uczestnikami nadchodzących zmian. Kolejne decyzje nie spełnią naszych oczekiwań.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0