Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 7-8/2015 (115-116)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 7-8/2015 (115-116)!

Temat numeru: Zmiany w ministerstwie
Co zostało po Rynasiewiczu?
Zbigniew Rynasiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, złożył pod koniec maja na ręce premier Ewy Kopacz dymisję. Została przyjęta. Obowiązki Rynasiewicza pełni teraz Paweł Olszewski, niedawno powołany na stanowisko pełnomocnika rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.
Poprawiajmy, nie burzmy!
– Spośród wszystkich dziedzin, od wychowania komunikacyjnego po infrastrukturę drogową czy nadzór nad kierującymi, egzaminowanie ma najmniejszy wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Z egzaminowania w Polsce niepotrzebnie zrobiliśmy szklaną górę. Z kolei egzaminatorów praktycznie sprowadziliśmy do roli zakreślaczy na karcie zadań egzaminacyjnych, liczących błędy – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Rafał Gajewski, dyrektor WORD-u w Zielonej Górze.
Szkoły jazdy tylko dla kobiet
Mają kobiecy wystrój sal, różowe i białe samochody, a instruktorkami są głównie panie. Obiecują bezstresową naukę, cierpliwość i łamanie stereotypu, że baba za kierownicą to najgorsze zło, jakie może się trafić się na drodze.
Centrum dla niepełnosprawnych
Już we wrześniu w Warszawie rozpoczyna działalność Centrum Usług Motoryzacyjnych dla Osób Niepełnosprawnych. W jego skład wchodzić będą m.in.: ośrodek szkolenia niepełnosprawnych kierowców, punkt informacyjny oraz wypożyczalnia specjalnie zmodyfikowanych pojazdów.
Mistrz obronił tytuł
Wałbrzyszanin Mariusz Pierzynka po raz drugi z rzędu został najlepszym instruktorem nauki jazdy. Jednak tym razem zwycięstwo w konkursie Instruktor Roku nie przyszło mu łatwo. Drugi w klasyfikacji Leszek Rzońca stracił do niego tylko punkt. Na najniższym stopniu podium stanął Karol Waluśkiewicz.
Sąd nad dyrektorem
Akt oskarżenia w sprawie łamania praw pracowniczych trafił w maju do Sądu Okręgowego w Krośnie. Ofiarą Ryszarda S. miała być jedna z pracownic, która zarzuca mu między innymi bezpodstawne zwolnienie z pracy.
Koreańskie rio
Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zaczęły, na razie nieśmiało, zwracać się w stronę popularnych „kijanek”. We Włocławku samochodem egzaminacyjnym została kia picanto, a sieradzki WORD zaczął użytkować kię rio. To właśnie ten ostatni model będzie przedmiotem naszych rozważań.
Zmiany na lepsze
Widmo przykrej konsekwencji w postaci zatrzymania prawa jazdy skłoniło kierowców do zwracania większej uwagi na znaki i częstszego spoglądania na prędkościomierz. – Z naszych obserwacji wynika, że cel został osiągnięty. Przypadki przekroczenia prędkości o kilkadziesiąt kilometrów na godzinę zaczynają należeć do rzadkości – mówi Łukasz Godula, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
Na pomoc kursantom
Przeglądałem sobie internet. W pewnej chwili, jako link sponsorowany, ukazał mi się napis „Rzecznik kursanta radzi”. Kieruje on na stronę internetową pewnej fundacji, która utworzyła instytucję rzecznika praw kursanta – pisze Marcin Zygmunt.
Przychody i koszty OSK
Kontynuując cykl związany z tematyką finansów OSK skoncentrujmy się w bieżącym numerze „Szkoły Jazdy” na istotnej dla nas kwestii, która dotyczy przychodów i kosztów – informuje Paweł Żuraw.
Gadżety na pokładzie
W samochodach przewozimy coraz więcej gadżetów. Pokrowce z koralików, drewniane gałki na kierownice czy zapachowe choinki pod lusterkiem to już zamierzchła przeszłość. W XXI wieku króluje elektronika.
Lwowskie klimaty
Lwów jest miastem, gdzie organizacja ruchu nie odbiega od rozwiązań stosowanych w Europie. Tylko te przedwojenne nawierzchnie… Mają swój urok, tworzą też niepowtarzalną atmosferę, ale daleko im do równości… - ocenia Marek Wierzchowski.
Komfortowo, bez ryzyka
– Autokar z piłkarzami czasem zatrzymuje się z najprzeróżniejszych względów. Kiedyś, w środku nocy, nikt nie zauważył, że kogoś w nim brakuje. Chodziło o jednego z trenerów. Było gorąco. Na dodatek działo się to poza granicami kraju. Ale sprawa miała pozytywny finał. Trener przyjechał na lotnisko taksówką – wspomina w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Jerzy Engel.
Nieprawidłowe odblaski
Tylko co dziesiąty odblask spełnia wymagania – wynika z kontroli Inspekcji Handlowej. Dodatkowo przedsiębiorcy i konsumenci nie odróżniają ich od gadżetów, które nie zwiększają bezpieczeństwa na drodze.
Dlaczego się nie gapisz?!
Jeżdżąc ulicami przeróżnych miast odnoszę czasem wrażenie, że ludzie już przestali wierzyć w istnienie czegoś takiego, jak kultura na drodze. Podobnie się czuję, gdy zajrzę do internetu.
Szansa na sukces
Zwrotny, oszczędny i względnie tani samochód jest marzeniem wielu początkujących kierowców. Ciekawą propozycją dla nich jest karl – najmniejszy model Opla.
Motocyklem po Bałkanach
Książka Michała Mazurka „Bałkany zebrane z asfaltu” to zmysłowa podróż, pełna niesamowitych widoków, smaków, zapachów i dźwięków. Warto po nią sięgnąć!
Jak wyróżnić się z tłumu?
Wielu początkujących kierowców chciałoby wyróżnić się z tłumu. Jest to możliwe. Na rynku wtórnym nie brakuje oryginalnych aut za rozsądną cenę.
Instruktor instruktorowi nierówny
Bohaterowie naszego cyklu mają już za sobą kilka godzin praktycznego szkolenia. Czy widać postępy w nauce? – pisze Marcin Zygmunt.
Dzieci, auta i foteliki
Znaczna liczba ofiar wśród dzieci wynika z niewłaściwego przewożenia ich pojazdami. Ostatnio jednak coś zaczęto w tej kwestii robić. Zmianie uległy przepisy – informuje Marek Rupental.
Egipt. Kto ich uczył jeździć?
Wszechobecne dorożki, motocykle i skutery, liczne progi zwalniające – tak wygląda ruch drogowy w Egipcie. Dla kierowcy z Europy to chaos, który jednak musi rządzić się jakimiś własnymi prawami. Przejechałam niemal cały Egipt i widziałam tylko drobne stłuczki – wspomina Anita Chudzińska.
Kemping robi się trendy
– Z naszych obserwacji wynika, że rynek caravaningowy w Polsce dynamicznie się rozwija – mówi Piotr Kozłowski, wydawca dwujęzycznego, polsko-angielskiego portalu Camprest.com. – Jeszcze kilka lat temu w naszym kraju było tylko kilka wypożyczalni kamperów, a teraz co roku pojawiają się nowe, z coraz lepiej wyposażonymi pojazdami.
Czarne chmury nad kierowcą
Gwałtowne burze, porywisty wiatr oraz obfite opady deszczu oraz gradu to warunki pogodowe, z jakimi może się spotkać na drodze każdy kierowca. Jak w takiej sytuacji należy się zachować?
Motocyklowe zadania egzaminacyjne. Jak uczyć?
Tym razem mam zamiar zwrócić uwagę na kilka ważnych błędów, popełnianych przez instruktorów nauki jazdy, prowadzących szkolenie kandydatów na kierowców kategorii A, A1, A2. Rzecz w poprawnym wykonywaniu zadań egzaminacyjnych na placu manewrowym. Poprawnym z puntu widzenia wymogów egzaminacyjnych oraz techniki kierowania motocyklem.
Przegląd legislacyjny
W tym miesiącu spojrzymy na przyszłość systemu CEPiK oraz sprawdzimy, co jest nie tak z przepisem przewidującym zatrzymywanie praw jazdy kierowcom przekraczającym prędkość na obszarze zabudowanym. Wspomnimy też o zmianach w egzaminowaniu.
Jawne czy tajne?
Istnieje wskazówka, że odpowiedzi stanowią nieodłączny element pytania egzaminacyjnego i muszą być traktowane równorzędnie. Jak zapewne czytelnicy wiedzą, prawo stwarza możliwość do przesyłania ich komisji samodzielnie. Wystarczy je przygotować, wypełnić według wzoru odpowiedni formularz i go wysłać. W formularzu znajdują się rubryki „treść pytania” i „treść odpowiedzi”.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0