„Szkoła Jazdy” nr 6/2018 (150)

miesięcznik " Szkoła jazdy "

Zapoznaj się z zawartością kwietniowego numeru miesięcznika “Szkoła Jazdy”! To jedyne w Polsce branżowe pismo zajmujące się tematyką szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców oraz kierowców zawodowych. Nie ma co do tego wątpliwości, warto je mieć!

Temat numeru: Przyczyny przerywania egzaminów

Na czym wykładają się egzaminowani?

Z danych, które zebraliśmy od wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego z całej Polski, wynika, że w 2017 roku najczęstszymi przyczynami przerwania praktycznych egzaminów na kategorię B było najechanie albo potrącenie pachołka lub tyczki i nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniu.

 

Prawo jazdy daje szczęście

Dla kobiet uzyskanie uprawnień do kierowania autem jest większym szczęściem niż pierwsza miłość! Mężczyźni wyżej cenią prawko niż posiadanie dziecka – takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii. Czy w Polsce wyniki byłyby podobne?

Równe prawa i szacunek

Co może sprawić, żeby na naszych drogach było choć trochę bezpieczniej? Szkoleniowcy są zdania, że warto zadbać o równe prawa wszystkich uczestników ruchu drogowego oraz drogi. I zachowywać się kulturalnie.

Plac zamiast miejskiej jazdy

Egzamin jest dziecinnie łatwy. Znacznie trudniej poradzić sobie za kółkiem, kiedy już ma się prawo jazdy. Starsi kierowcy luźno traktują przepisy. Oznakowanie dróg jest oszczędne. Nie brakuje za to niespodzianek, jak dziury i… rogacizna idąca na wypas – oto gruzińskie realia.

ODTJ z historią

Pod koniec kwietnia odbyło się uroczyste otwarcie Toru Modlin, czyli obiektu służącego do doskonalenia umiejętności kierowania pojazdami. ODTJ znajduje się w Nowym Dworze Mazowieckim, posiada dwa tory: szkoleniowy i sportowo-treningowy, i kosztował 30 mln zł.

Formalności stało się zadość

Niespodzianki nie ma. Decyzją Sejmu, Senatu i prezydenta po raz kolejny przesunięty zostaje termin wejścia w życie okresu próbnego dla tzw. świeżych kierowców. Na razie nie wiadomo, na kiedy. Dowiemy się o tym co najmniej trzy miesiące przed planowanymi zmianami.

20 lat minęło…

Z okazji dwudziestu lat funkcjonowania WORD-u w Rzeszowie ośrodek zaprosił mieszkańców stolicy Podkarpacia do wspólnego świętowania. Impreza, na której nie zabrakło wielu atrakcji, odbyła się 19 maja.

Zakręcony układ

Do najważniejszych podzespołów każdego samochodu należy układ kierowniczy. Jego kalibracja wpływa na wrażenia z jazdy, łatwość manewrowania czy bezpieczeństwo – w krytycznej sytuacji pozwala na ominięcie przeszkody lub wyprowadzenie auta z poślizgu.

Nowe obowiązki producentów

Homologowane po 1 kwietnia, a oferowane na terenie UE samochody będą musiały zostać standardowo wyposażone w system e-call, który automatycznie zawiadamia służby ratunkowe o wypadku.

Buce z zasadami

Tyle się staram, piszę o kulturze jazdy, a wciąż największą popularnością cieszą się filmiki pokazujące zachowania niekulturalne. Postanowiłem więc podążyć za tym trendem i pokazać zasady, którymi kierują się, nie będę owijał w bawełnę, buce za kółkiem – pisze Albin Sieczkowski.

Azjaci nie są niezawodni

Samochód jest niezbędny w procesie szkolenia kierowców. Idealne auto powinno być niezawodne i bezpieczne. Niestety, takie nie istnieją. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, jak wypadają samochody aktualnie eksploatowane w OSK w kontekście przywoławczych akcji serwisowych prowadzonych przez producentów na przestrzeni ostatnich trzech lat.

W gąszczu przepisów

Zmiany, pomysły, propozycje, projekty, nowelizacje… W przepisach dotyczących kierowców naprawdę wiele się dzieje. Do tego stopnia, że niektóre tematy mogły umknąć nawet osobom związanym z branżą. Postanowiliśmy podsumować, co w trawie piszczy.

Marzenia się spełniają!

– Własny utwór słyszany w radiu podczas jazdy samochodem to spełnienie dwóch dziecięcych marzeń jednocześnie. Bo jako dziecko zawsze marzyłem o zawodowym graniu muzyki i o tym, żeby mieć już te 18 lat i móc jeździć autem! – mówi Filip Lato, muzyk młodego pokolenia, wykonawca hitu „100”, jednego z najpopularniejszych zeszłorocznych polskich utworów.

Jak świecisz, tak widzisz!

Mam kilka uwag o oświetleniu zewnętrznym samochodów i motocykli. W szczególności skoncentruję się na reflektorach oświetlających drogę przed pojazdem – pisze Marcin Kukawka.

Modnym być

Ostatnia dekada upływa pod znakiem rosnącego zainteresowania SUV-ami, jak również autami z półki premium. Audi Q3 łączy pożądane przez klientów cechy. Kto chce być modny, musi dużo zapłacić.

Ostra jazda

Dlaczego warto zapoznać się z przełożoną na język polski książką Adama Lashinskiego „Ostra Jazda. Za kulisami dążeń Ubera do dominacji na świecie”? Bo to dzieło nietuzinkowe, które czyta się jak powieść. Ale tutaj bohaterowie oraz przywołane wydarzenia są prawdziwe…

Nie oddawajmy pola,  idźmy na kompromis!

Bardzo dobrze, że obecne pokolenie młodych ludzi jest wymagające, bo będzie śmiało stawiać coraz większe wyzwania szkołom jazdy, zmuszając je do większej kreatywności i zaangażowania. Jednak ze względu na specyfikę branży nie można oddać im całego pola. Koniecznością stało się szukanie kompromisowego podejścia, żeby obie strony były zadowolone – pisze Marek Kasprzyk.

Seniorzy jeżdżą bezpiecznie

Osoby starsze są w Polsce najszybciej rosnącą grupą kierowców, do tego bardzo dbają o bezpieczeństwo. Dlatego uprawnienia do kierowania pojazdem powinny być im odbierane tylko w rzeczywiście uzasadnionych medycznie przypadkach – uważają autorzy badań prowadzonych wśród seniorów przez Instytut Transportu Samochodowego.

Z pasami na bakier

Teoretycznie wszyscy wiedzą, że ratują życie i należy je zapinać. W praktyce obowiązek ten jest lekceważony bądź wykonywany niestarannie, co przekłada się na realne zagrożenie zdrowa i życia.

Dwa WORD-y szykują się do wymiany aut

Jeszcze w tym roku w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego pojawią się nowe pojazdy egzaminacyjne.

Bezpieczniej jeszcze nie było!

Policja opublikowała ostateczne i kompletne statystyki dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym za 2017 rok. I co? Ubiegły rok okazał się jak dotąd najbezpieczniejszy! Jednak gdy porównamy nasze statystyki do wyników osiąganych przez inne unijne państwa, okazuje się, że nadal nie mamy się czym chwalić – uważa Marek Rupental.

Do czego służy kierunkowskaz?

Pytanie zawarte w tytule z pozoru jest banalnie proste, wręcz śmieszne. Kierunkowskaz, jak mówi nazwa, służy do wskazania kierunku jazdy. I tyle. Lub aż tyle – pisze Piotr Rucki.

Zwalniamy, bo boimy się kary

Ponad 90 proc. kierowców przyspiesza zaraz po minięciu fotoradaru – wynika z nowych badań przeprowadzonych przez Instytut Transportu Samochodowego. – Większość kierujących nie traktuje poważnie ograniczeń prędkości, a przyczyną redukcji prędkości jest groźba kary, a nie troska o bezpieczeństwo swoje, pasażerów i innych uczestników ruchu  – komentuje Anna Zielińska z Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS.

Przyszłościowa specjalizacja

Społeczna Akademia Nauk w Łodzi razem z Volvo Trucks i firmą transportową Link otwierają nową specjalizację – koordynator pojazdów autonomicznych. To pierwsza uczelnia w Polsce, która będzie kształciła ekspertów w tej dziedzinie.

Obcinanie chama

Złodzieje samochodów tworzą niezwykle hermetyczne środowisko. Mają własny kodeks honorowy i język. Każda metoda kradzieży ma kodową nazwę, a członków grupy, w zależności od pełnionej funkcji, określa się swoistym mianem.

Przegląd legislacyjny

10 maja Sejm uchwalił nową ustawę o ochronie danych osobowych. Przegłosowany kształt aktu znacząco różni się od wersji projektu, z jaką można było się zapoznać po wyjątkowo szerokich konsultacjach społecznych, dlatego warto się  z nim zapoznać i przyjrzeć najważniejszym zmianom – pisze Radosław Biernat.

Klienci polecają, interes się kręci!

Prawie wszyscy korzystają dziś z mediów społecznościowych, szczególnie młodzi. Dlatego warto, żeby potencjalni klienci ośrodka szkolenia kierowców przeczytali o nim w sieci same dobre rzeczy. Jak zadbać o dobre recenzje w najpopularniejszym medium społecznościowym, czyli Facebooku? O tym dowiecie się z tego artykułu! – zapowiada Anna Duda.

1 komentarz do “„Szkoła Jazdy” nr 6/2018 (150)”

  1. Pingback: blog here

Dodaj komentarz