Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 6/2016 (126)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 6/2016 (126)!

Temat numeru: Ośrodki doskonalenia techniki jazdy
Trzy białe plamy
Około 250 km – taka odległość dzieli mieszkańców Suwałk od najbliższego ośrodka doskonalenia techniki jazdy. Niewiele bliżej mają do takiego obiektu świnoujścianie (240 km) i szczecinianie (220 km). Będzie to miało znaczenie już w przyszłym roku, kiedy wejdą w życie przepisy nakazujące młodym kierowcom odbycie godzinnego szkolenia praktycznego w ODTJ-ocie. Jeśli nic się nie zmieni, kurs stanie się dla nich niemałym kłopotem.
Do tekstu została dołączona specjalnie przez nas stworzona mapa, na której widać ODTJ-y wybudowane, te w budowie oraz planowane inwestycje.
Ponad pół miliona bez prawa jazdy?
Takie są szacunki policji. Każdego roku zatrzymywanych jest prawie 40 tysięcy kierujących bez uprawnień. Ilu udaje się uniknąć spotkania z drogówką? Nie wiadomo. Eksperci alarmują. – Jeśli kiboli zamyka się na 48 godzin, tak samo można dyscyplinować osoby bez prawka – komentuje Rafał Gajewski, dyrektor WORD-u w Zielonej Górze.
Elki niemile widziane
Na prywatnych drogach w kilku miastach Polski pojawiły się znaki drogowe zakazujące wjazdu samochodom nauki jazdy. – Oczywiście pewne niedogodności są, ale kierowcy muszą się gdzieś uczyć – komentują zjawisko instruktorzy i egzaminatorzy.
Będzie taniej?
Przedstawiciele ośrodków szkolenia kierowców z Zielonej Góry i okolic chcieliby, żeby zmniejszeniu uległy koszty, które muszą ponosić osoby zdające na kategorię AM. Chodzi o obniżenie opłat za egzamin praktyczny, wydanie prawa jazdy oraz badania lekarskie. Ich zdaniem, zachęciłoby to kandydatów na kierowców do uzyskania tego najmniej obecnie popularnego uprawnienia.
Wszystko idzie zgodnie z planem
Z Ministerstwa Cyfryzacji płyną jednoznaczne sygnały, że nie ma obaw o kolejne przesunięcie terminu uruchomienia nowej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. – Na chwilę obecną prace w ramach projektu CEPiK2.0 realizowane są zgodnie z harmonogramem. To oznacza, że planowane uruchomienie systemu nastąpi w styczniu 2017 roku – mówi rzecznik resortu Karol Manys.
Samochody egzaminacyjno-ratownicze? Tylko w Katowicach
Egzaminatorzy w katowickim WORD-zie przeszli kurs na ratowników przedmedycznych. Jeżdżą specjalnie oznakowanymi samochodami i potrafią pomóc ofiarom wypadków. Przeszkoleni zostali też pracownicy w samych ośrodkach. Na wypadek, gdyby któryś z kandydatów na kierowców źle się poczuł.
Komentowanie nie jest zabronione
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach uchylił decyzję o unieważnieniu egzaminu na prawo jazdy. Wcześniej marszałek województwa i Samorządowe Kolegium Odwoławcze stwierdzili, że egzaminator swoimi komentarzami wprowadzał nerwową atmosferę. To miało przyczynić się do oblania egzaminu przez kandydatkę na kierowcę.
Spór o filię
W Stalowej Woli rozgorzał spór o to, czy w tym mieście powinna powstać filia tarnobrzeskiego WORD-u. Petycję w tej sprawie wystosowali lokalni działacze PO, przeciw jest były radny miejski, teraz poseł PiS – Rafał Weber. Takiemu rozwiązaniu nie byłby także przychylny Kamil Kalinka, dyrektor tarnobrzeskiego WORD-u.
JAZDY 6/2016 (126)
(R)ewolucja
Składu zwycięskiej drużyny się nie zmienia. Ta stara piłkarska maksyma znajduje zastosowanie również w świecie motoryzacji. Z tego założenia wyszedł zapewne Opel, prezentując światu corsę E. Wprawdzie anonsowana była jako całkowicie nowe auto, ale przyglądając się szczegółom możemy dojść do wniosku, że nie jest to do końca prawda.
Więźniowie apelują: Uczcie się na naszych błędach!
W jaki sposób przestrzec młodych ludzi przed podejmowaniem nieodpowiedzialnych decyzji na drodze? Skłonić ich do obejrzenia filmów, których głównymi bohaterami są ludzie pokutujący za popełnienie czynów skutkujących czyjąś śmiercią. Z tego założenia wyszli twórcy kampanii edukacyjnej „Jadę z wyobraźnią”.
Jak ściągnąć kursantów z internetu na jazdy do OSK?
www.prawojazdy.com.pl – 328.000 użytkowników miesięcznie. Co zrobić, żeby stali się kursantami ośrodków – Partnerów firmy E-kierowca?
Krótsza kara za szybką jazdę?
Od 18 maja ubiegłego roku za zbyt szybką jazdę można stracić prawo jazdy nawet na sześć miesięcy. W mediach pojawiły się jednak doniesienia, że luka w prawie pozwala na szybsze odzyskanie dokumentu.
Jak poprawić bezpieczeństwo pieszego?
Należy zweryfikować istniejące przejścia dla pieszych pod względem widoczności w danym miejscu, ich usytuowania, a przede wszystkim liczby. Moim zdaniem, jest ich zbyt dużo, a często wykonywane są niezgodnie z obowiązującymi przepisami. Samo ograniczenie liczby przejść powinno poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego.
Polska motoryzacją stoi
Mercedes przymierza się do wybudowania fabryki silników w Jaworze. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, umocni pozycję Polski na motoryzacyjnej mapie świata. Już teraz nie należy ona do słabych. Mimo że nie produkujemy samochodów osobowych pod własnymi markami, auta z polskim rodowodem jeżdżą w Chile, Japonii, Meksyku czy na Hawajach.
Drogi bez ograniczeń
Szybka jazda jest możliwa nie tylko na niemieckich autostradach. Poza obszarem zabudowanym pedał gazu można wciskać do oporu na wyspie Man, a od 2014 roku – o czym mało kto wie – także w Australii.
Agresja. Jak z nią walczyć?
Szacuje się, że po światowych drogach porusza się ponad miliard samochodów osobowych i 377 milionów samochodów ciężarowych. Do 2040 roku liczby te mają się podwoić. Wzrost natężenia ruchu drogowego, korki i wydłużający się czas dojazdu to przyczyny pojawiającej się na drodze agresji drogowej.
Motocyklista indywidualista
– Lubię jazdę na motocyklu dlatego, że mogę wtedy skupić się na sobie. Nie odbieram żadnych telefonów, nie myślę o rzeczach, na które w danej chwili nie mam ochoty. Jestem tylko ja, motor i droga – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” kucharz i restaurator Mateusz Gessler.
Dane osobowe, zgody i umowy powierzenia
W poprzednim artykule przybliżyłam temat ochrony danych w ośrodkach szkolenia kierowców. Celem tego tekstu jest z kolei zwrócenie uwagi na to, że ochrona danych osobowych nie polega tylko na rejestracji w GIODO, ale również konieczności uzyskania zgody na pewne działania marketingowe oraz zawierania tzw. umów powierzenia – pisze Anna Czyżewska, prawnik z firmy PIN Consulting.
Tania i dobra
Rumuńska Dacia coraz śmielej poczyna sobie na rynku. Oferuje już nie tylko proste i tanie samochody. W ofercie pojawiły się propozycje dla amatorów oryginalnych środków lokomocji.
Maluchem przez Afrykę
Czy fiat 126p jest w stanie podołać 16-tysięcznokilometrowej trasie przez Afrykę? Okazuje się, że tak! Relację z fascynującej podróży po Czarnym Lądzie czyta się z ogromną przyjemnością.
Bezpiecznie, nie tanio!
Prawo jazdy kategorii AM może uzyskać 14-latek. Czy dla takiego dziecka pięć godzin zajęć teoretycznych wystarczy, żeby nauczyło się wszystkiego, co mu niezbędne? – pyta Marcin Zygmunt.
Parkowanie ze smartfonem
Na początku maja w Piekarach Śląskich zaczął działać system monitorowania wolnych miejsc parkingowych. Jest on częścią wprowadzanego w mieście Systemu Dynamicznej Informacji Parkingowej. W jaki sposób tamtejsi kierowcy mogą sprawdzić, czy w danym miejscu zdołają bez problemów zaparkować auto? Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfony o nazwie Parkanizer.
Zgaś wyświetlacz, włącz myślenie
Smartfon to niezwykle użyteczne urządzenie. Sam dość często go używam. No dobra, prawie codziennie. Korzystam z internetu, poczty, kamery, rozmawiam, wysyłam SMS-y. Okazuje się jednak, że to przydatne urządzenie może być bardzo niebezpieczne, gdy znajdzie się w nieodpowiednich rękach. Uważajcie, zanim będzie za późno – pisze Albin Sieczkowski.
Dron w służbie policji
Kierowców i pieszych łamiących przepisy będzie rejestrował bezzałogowy statek powietrzny. Tak ma wyglądać nowatorskie rozwiązanie testowane przez śląską drogówkę. Prowadzenie testów możliwe jest dzięki współpracy mundurowych z Politechniką Śląską.
Spokojni, ale do czasu…
Fundacja koncernu Vinci Autoroutes na rzecz odpowiedzialnej jazdy ogłosiła wyniki szeroko zakrojonego badania ankietowego na temat zachowań kierowców w jedenastu krajach Unii Europejskiej. Co z nich można wyczytać? Polacy uważają, że są spokojnymi i uważnymi kierowcami, choć zdarza się im się nadmiernie trąbić i wyzywać innych kierujących.
Szkoda komunikacyjna. Jak dochodzić swoich praw?
W poprzednim artykule napisałem poradnik dotyczący procesu likwidacji szkody komunikacyjnej. Zawarłem w nim pewne ogólne informacje dotyczące zasad ubiegania się o odszkodowanie lub zadośćuczynienie. W niniejszym tekście chciałbym zwrócić z kolei uwagę na zagadnienia związane z dochodzeniem swoich praw. Chodzi o sytuację, w której towarzystwo ubezpieczeniowe odmawia wypłaty odszkodowania czy zadośćuczynienia – pisze Marcin Kukawka.
Seniorze, poznaj swoje możliwości!
Automobilklub Wielkopolski wraz z poznańskim magistratem postanowiły sprawdzić koncentrację i sprawność fizyczną kierowców seniorów. W ramach akcji „Poznaj swoje możliwości – kieruj świadomie” przebadanych ma zostać ok. 100 osób.
Zatrważająca niewiedza
Moi instruktorzy coraz częściej wspominają o podniesieniu ceny za jazdy doszkalające dla osób, które nie są kursantami naszej szkoły jazdy. Bronię się przed tym. Nie chcę wartościować kursantów, ale… Widząc poziom wiedzy prezentowany przez „cudzych” kandydatów na kierowców mam coraz mniejsze opory – pisze Marcin Zygmunt.
Inspekcja na stacjach
W ubiegłym roku Inspekcja Handlowa zakwestionowała 2,68 proc. skontrolowanych próbek paliw płynnych. To mniej niż w 2014 roku. Wtedy zakwestionowano 3,87 proc. próbek. Zastrzeżenia częściej dotyczyły oleju napędowego.
Przegląd legislacyjny
Niedawno obszernie opisywaliśmy nowe rozporządzenia do ustawy o kierujących pojazdami, a już możemy zapoznać się z propozycjami nowelizacji tych aktów prawnych. Pojawiły się też nowe rozporządzenia dotyczące znaków.
Żelazne tematy
Od zawsze byłem zdecydowanym przeciwnikiem placu manewrowego. Nawet w obowiązującej do dzisiaj ograniczonej formie. Uważam, że popełniono w przeszłości błąd, który ciągle jeszcze przynosi negatywne skutki w procesie szkolenia i egzaminowania. Poświęcanie znacznej ilości czasu na ćwiczenie manewrów w cieplarnianych warunkach placu nie powoduje zwiększenia umiejętności bezpiecznej jazdy w realnym ruchu drogowym – pisze Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0