Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 5/2014 (101)!

Temat numeru: Nowelizacja w komisji, czyli WORD-y kontra OSK
Wszyscy chyba zdają sobie sprawę, że proponowana nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami to tylko próba załatania sytuacji, nie prawdziwe rozwiązanie problemu – tak do spierających się podczas kwietniowego posiedzenia komisji infrastruktury przedstawicieli WORD-ów i autoszkół rzucił wiceminister resortu infrastruktury i rozwoju Zbigniew Rynasiewicz.
Nie wierz w bajki, sprawdzaj fakty
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapowiada, że jeszcze w czerwcu uruchomi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców usługi umożliwiające m.in. sprawdzenie historii pojazdu. Wszystko online i bezpłatnie.
Nowy prezes PIGOSK
O przyszłości branży rozmawiamy z Krzysztofem Szymańskim, byłym prezesem PFSSK, który obecnie stanął na czele zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Ośrodków Szkolenia Kierowców.
Jubileusz „Szkoły Jazdy”
Były wspomnienia, tort i życzenia – tak uczciliśmy setne wydanie naszego miesięcznika.
Hodowcy żab
Hodowcy rzadko hodują coś na własny użytek. Ba, często wiedząc, co i jak hodują, unikają produktów własnego chowu – pisze s swoim najnowszym felietonie Eugeniusz Kubiś.
Kombi za 20 tysięcy złotych
Wiele osób chciałoby rozpocząć swoją przygodę z motoryzacją od zakupu praktycznego kombi, które sprawdzi się w każdej sytuacji. Kwota 20 tysięcy złotych daje spore pole manewru. Lepiej nie wykorzystywać jej w całości. Dla własnego dobra warto wydać 15 tysięcy złotych, a resztę przeznaczyć na doprowadzenie auta do porządku lub walkę z nieplanowanymi usterkami – pisze Łukasz Szewczyk.
Życie bez teorii
Ośrodki z niepokojem patrzą na plan likwidacji obowiązkowych szkoleń teoretycznych na prawo jazdy.
Instruktor Roku 2014
Polska Federacja Stowarzyszeń Szkół Kierowców po raz kolejny organizuje Konkurs Instruktora Roku. W tym roku szkoleniowcy spotkają się w Wielkopolsce.
Peugeot 107 – miejski gigant
Najmniejszy peugeot nie jest rynkową nowością. Mimo to wciąż trzyma się dobrze i ma sporo do zaoferowania. Jego zwrotność i kompaktowe rozmiary przypadną do gustu początkującym kierowcom. Peugeota docenią także ci, którzy szukają zwinnego i oszczędnego środka transportu – ocenia Łukasz Szewczyk.
Nowa siedziba WORD w Świdnicy
17 kwietnia, w samo południe, uroczyście otwarto pierwszą w Polsce po wejściu nowej ustawy filię Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego – pisze Paweł Żuraw.
Eco driving to stan umysłu
Ideą tzw. ekojazdy jest przede wszystkim płynność i świadome precyzyjne posługiwanie się samochodem. Doskonałe wyczucie pojazdu, dopasowanie techniki jazdy do warunków i możliwości samochodu – uważa Adam Knietowski.
Nie ma dobrych kierowców
Przeżyła ciężki wypadek drogowy, po którym zdecydowała się działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dziś prowadzi Fundację Nadzieja. O motoryzacji rozmawiamy z aktorką i piosenkarką Dorotą Stalińską.
Tragedia po kontroli
Elbląg: Właściciel szkoły nauki jazdy odebrał sobie życie.
Jestm trzżwy mogę jechać!
Dlaczego ludzie jeżdżą po alkoholu? Każdy ma prawo się napić, ale ważne jest, aby potem się odpowiednio zachowywać – pisze Albin Sieczkowski.
Intertraffic 2014
Relacja Marka Wierzchowskiego z kolejnej edycji targów INTERTRAFFIC w Amsterdamie, na których prezentowano najnowsze technologie i rozwiązania w branży inżynierii ruchu drogowego.
Doskonalenie techniki jazdy motocyklem – czy warto?
Z całą pewnością czytelnicy „Szkoły Jazdy” wiedzą o tym, że na co dzień zajmuję się szkoleniem kandydatów na kierowców kategorii A (A1, A2, AM) i równolegle prowadzę ośrodek doskonalenia techniki jazdy wpisany do rejestru tylko w zakresie kategorii motocyklowych. Szkolenie motocyklistów to właściwie moja pasja i staram się tej tematyce w sezonie motocyklowym poświęcać dużo uwagi – pisze Marcin Kukawka.
Tablica rejestracyjna jako nośnik informacji
W naszym kraju tablice służą do indywidualnej identyfikacji pojazdu. W innych krajach na tablicach umieszcza się więcej danych – czytamy w tekście Marka Rupentala.
Science fiction czy rzeczywistość?
Od kilku miesięcy trwają prace nad rzekomą poprawą aktu prawnego, jakim jest ustawa o kierujących. Uczestnicy tego procedowania co pewien czas zaskakują nas różnorodnymi pomysłami i próbą wprowadzania zmian do UoKP, jeżeli nie wprost, to od kuchni – prawdziwi mistrzowie kamuflażu – uważa Tadeusz Sobotka.
Szybka jazda
Aż 64 procent kierowców w Polsce jeździ powyżej dopuszczalnego limitu. Czterech na pięciu kierujących przekracza prędkość na drogach krajowych przebiegających przez teren zabudowany i na dwujezdniowych ulicach miast – to wyniki najnowszych badań prędkości pojazdów, przeprowadzonych na zlecenie Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przez ekspertów z Politechniki Gdańskiej, Politechniki Krakowskiej oraz Fundacji Rozwoju Inżynierii Lądowej.
Biznes to biznes
Nauka jazdy to biznes jak każdy inny, przychody minus koszty i mamy zysk – pisze Paweł Zygmunt.
Bezpieczna jazda w kinie
W Warszawie i Krakowie rozpoczął się edukacyjny projekt Cinema Drive. Dwugodzinne seanse kinowe poruszające najważniejsze aspekty bezpieczeństwa na drogach adresowane są do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych.
Roma locuta, causa finita!
W dowolnym, lecz całkowicie wystarczającym dla potrzeb tego artykułu tłumaczeniu oznacza to, że najwyższa władza, a taką jest Sejm RP, podjęła ostateczną decyzję – pisze Wojciech Szemetyłło.

Dodaj komentarz