Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 2/2016 (122)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 2/2016 (122)!

Temat numeru: Raport zdawalności
Teoria na plusie
W porównaniu z 2014 rokiem egzamin teoretyczny na kategorię B zdało w Polsce o 4 proc. kandydatów na kierowców więcej. Jeżeli chodzi o praktykę, takiego pozytywnego trendu niestety nie widać. Magiczna bariera 35 proc. nie została przekroczona – wynika ze sporządzonego przez nas raportu zdawalności egzaminów państwowych za rok 2015.
W WORD-ach cisza. Przed burzą
Widmo okresu próbnego dla świeżo upieczonych kierowców i brak możliwości redukcji punktów karnych spowodował, że jesień była bardzo gorącym okresem w WORD-ach w całym kraju. Teraz zapanował spokój. Jednak nie na długo. Jesienią znów zacznie się boom.
Elka na egzaminie? To się opłaca!
Ze statystyk sporządzonych w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Zielonej Górze wynika, że kandydaci na kierowców, którzy przystępują do egzaminu praktycznego pojazdem ośrodka szkolenia kierowców, uzyskują ocenę pozytywną częściej niż zdający samochodem WORD-u.
PWPW ostrzega przed internetowymi oszustami
Fałszywi pośrednicy, oferujący załatwienie prawa jazdy bez egzaminu, szukają swoich ofiar w internecie. Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych zlokalizowała i doprowadziła do zablokowania jednej ze stron, na której oszuści za pieniądze oferowali tego typu usługi.
Poślizg kontrolowany
Ośrodki doskonalenia techniki jazdy już w tym roku miały obsłużyć kilkaset tysięcy początkujących kierowców. I sporo na tym zarobić. Nowe przepisy zostały jednak odroczone. Cieszyć mogą się mieszkańcy województw, gdzie ODTJ jeszcze nie ma, bo na szkolenia musieliby daleko jechać.
Kursanci ćwiczą jazdę przed ekranem
Tradycyjne metody nauczania to w dzisiejszych czasach zdecydowanie za mało. Dotyczy to również szkół jazdy, które idąc z duchem czasu coraz chętniej wykorzystują nowoczesne narzędzia do kontaktu z klientami i przekazywania im wiedzy.
Dodatkowe badanie dla kierowców?
Światowa Organizacja Zdrowia oraz Unia Europejska podejmują działania mające na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa na drogach. Nowe regulacje nakazują badanie kierowców pod kątem bezdechu sennego.
Małe jest piękne…
…ale czy użyteczne, zwłaszcza w szkoleniu kierowców? Odpowiedzi na to pytanie poszukamy na przykładzie picanto  – najmniejszego modelu w ofercie marki Kia.
Przyspieszyć akcję ratowniczą
Kiedy dochodzi do poważnego wypadku, każda minuta może decydować o zdrowiu bądź życiu poszkodowanego. Ratownicy tracą czas na dojazd, oswobodzenie osoby zakleszczonej w samochodzie czy ustalenie grupy krwi. Od kilku lat przybierają na sile działania, mające na celu usprawnienie akcji ratunkowych.
Instruktor – to brzmi dumnie?
Jak zawód instruktora nauki jazdy ma być prestiżowy i poważany, skoro trafiają do niego ludzie, którzy mają mniejszą wiedzę niż niejeden kursant? – zastanawia się Marcin Zygmunt.
Młodzi kierowcy przeceniają swoje umiejętności
Jak dowodzą badania TNS Polska, przeprowadzone na zlecenie Michelin Polska, postrzeganie określonych zachowań podczas prowadzenia samochodu jako ryzykownych i niebezpiecznych zmniejsza się wśród młodych ludzi po zdobyciu przez nich prawa jazdy. Na przykład w przypadku zapinania pasów zmiana ta wynosi aż 15 procent!
Czarne złoto
Kierowcy rajdowi zwykli mawiać, że opony są czarnym złotem. Nie ma w tym cienia przesady. Ogumienie ma ogromny wpływ na zachowanie samochodu na drodze. Niestety, wielu kierowców zapomina o ważnej roli ogumienia.
Potrzebne są zmiany!
– Nie ukrywam, że pozostaję w kontakcie z resortem infrastruktury, cały czas rozmawiamy, co należałoby zrobić, zmienić – mówi były poseł, obecnie wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia KIEROWCA.PL, Maciej Banaszak.
Bezpieczeństwo, nie prędkość!
Jest taki cytat z filmu „Vabank”: „Z wiekiem maleje zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój”. Na potrzeby naszej rozmowy wymieniłbym słowo „zysk” na „prędkość”, a wyrażenie „święty spokój” na „bezpieczeństwo” – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Sebastian Chmara, kiedyś znakomity polski wieloboista, teraz wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki i dyrektor mityngu Pedro’s Cup.
Pokolenie Z robi prawo jazdy
Pokolenie Z traktuje internet jako podstawowe źródło wyszukiwania informacji, pozyskiwania wiedzy, opinii i porównywania ofert. Jeśli cię tam nie ma, dla niego nie istniejesz.
Efektowne i praktyczne
Clio w wersji kombi jest praktyczne, a zarazem bardzo urodziwe. Kompaktowe rozmiary, rozsądne ceny oraz bogate wyposażenie z zakresu bezpieczeństwa czynią z niego ciekawą propozycję dla osób rozpoczynających przygodę z motoryzacją.
Magia Dakaru
Wielka rywalizacja, pot, krew i łzy, życie na biwaku, malownicze pejzaże – o tym wszystkim opowiadają Polacy, którzy mieli zaszczyt wystartować w legendarnych motoryzacyjnych zawodach. Książka „Rajd Dakar. Ludzie, przygoda, kulisy” to godna polecenia pozycja, szczególnie na długie zimowe wieczory.
Science fiction w praktyce
Minęły 33 lata, odkąd David Hasselhoff w słynnym serialu telewizyjnym wydawał głosowe komendy swojemu legendarnemu autu – KITT-owi. Tego rodzaju technologia robiła ogromne wrażenie, ale wydawała się czystą fantastyką. Dziś Volvo i Microsoft informują, że już niebawem będzie można skorzystać z opracowanej przez nie technologii, która pozwoli aktywować liczne funkcje samochodu za pomocą sterowanej głosem opaski Microsoft Band 2.
Polisa albo kara
Prawie 50 proc. pojazdów bez polisy OC zostało w minionym roku zidentyfikowanych bez kontroli drogowej, lecz dzięki sprawdzeniu danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych, prowadzonej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Największy wzrost wykrywalności przypadków braku obowiązkowego ubezpieczenia można zauważyć w województwach: pomorskim, małopolskim i lubelskim – wynika ze wstępnego podsumowania 2015 roku Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Patologia – jazda lewym pasem
Niniejszy artykuł dedykuję kierowcom okupantom, śmigającym na ekspresówkach i autostradach lewym pasem. Kochają go tak bardzo, że nie mogą się z nim rozstać. Prawy pas mógłby dla nich nie istnieć – pisze Albin Sieczkowski.
Zima? Nie noś czapki!
Zimą niska temperatura zmusza nas do noszenia grubej kurtki, ciepłych butów, czapki i rękawiczek. Chociaż chronią przed zimnem, w przypadku kierowców znacząco mogą wpływać na bezpieczeństwo jazdy. Zsunięta na oczy czapka ogranicza pole widzenia, mokre buty mogą zsunąć się z pedała, a rękawiczki ślizgają się na kierownicy.
Noworoczne nowości
Wraz z nowym rokiem weszło w życie kilka zmian istotnych dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Ale zacznijmy może od podsumowania 2015 roku. Otóż był to kolejny rok, w którym odnotowane zostały spadki w statystykach dotyczących liczby wypadków oraz ich rannych i śmiertelnych ofiar – pisze Marek Rupental.
Układy chłodzenia – utrapienie zimą i latem
Tym razem w ramach cyklu „Co instruktor wiedzieć powinien” zajmiemy się układami chłodzenia w pojazdach wyposażonych w silniki chłodzone cieczą, a w szczególności płynami, które się w nich stosuje – zapowiada Marcin Kukawka.
Kim oni są?
Może powinna funkcjonować jedna silna organizacja, skupiająca wszystkie OSK oraz ODTJ, i działać w ich imieniu? Potężna organizacja branżowa, mająca za sobą setki szkół jazdy będzie wiarygodnym partnerem dla właściwych organów rządowych i ministerialnych w uzgodnieniach dotyczących przyszłości branży szkolenia kierowców – pisze Marcin Zygmunt.
Diagnoza na odległość
Do tej pory wykorzystanie złącza CAN w praktyce polegało na stworzeniu fizycznego połączenia pomiędzy autem i komputerem serwisowym. Pozwalało to na zdiagnozowanie usterek czy wyeliminowanie błędów. Urządzenie, nad którym pracuje Grupa Martom, ma umożliwić bezprzewodowe przesyłanie wszelkich tego typu informacji. Prototyp ma powstać jeszcze w tym roku.
Przegląd legislacyjny
Biorąc pod uwagę zdumiewającą aktywność legislacyjną Sejmu ósmej kadencji, można zaryzykować stwierdzenie, że dla branż związanych z ruchem i transportem drogowym początek roku jest względnie spokojny. Jest jednak kilka nowości, którym warto się przyjrzeć.
Sprawdzam!
Hasło „sprawdzam” jest dobrze znane graczom w pokera. Powszechnie stosuje się je także w sytuacji, gdy dalsza dyskusja nad projektem i tak nie przekona oponentów. Oznacza ni mniej, ni więcej – pokaż, co potrafisz, pokaż dodatkowe materiały, konkretne rozwiązania, które udowodnią twoje prawdziwe zamiary, ale również i działania – pisze Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0