Szkoła Jazdy nr 2/2011 (62)

Zapoznaj się z zawartością aktualnego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 2/2011 (62)

W lutowym numerze:
Ustawa o kierujących niezgodna z Konstytucją RP – Forsowanie Super OSK odbywa się poprzez łamanie ogromnej liczby wartości i zasad konstytucyjnych i unijnych – to jeden z wniosków ekspertyzy prawnej dotyczącej Ustawy o kierujących, którą przygotował konstytucjonalista prof. Andrzej Bałaban.
Nowe pytania, zamieszanie po staremu – Zmiana bazy pytań egzaminacyjnych wprowadzona przez Ministerstwo Infrastruktury wywołała chaos i bałagan. Wydawcy otrzymali zaktualizowaną bazę tuż przed Nowym Rokiem, więc kursanci nie dostali poprawionych podręczników na czas i nie mogli dobrze przygotować się do egzaminu.
Spór wokół Super OSK – Dla kogo Super OSK będą naprawdę super, a kto na nowych przepisach straci?
Akcja „Elka” od kuchni – Dzięki uprzejmości szczecińskiej drogówki, wzięliśmy udział w policyjnej akcji „Elka”, która odbyła się na szczecińskich ulicach.
VAT – praktyczny poradnik. Co się zmienia w podatku VAT dla ośrodków kształcenia kierowców – analizuje doradca podatkowy (zwolnienia, wystawianie faktur, odliczanie VAT-u).
Peugeot zostaje w Koszalinie – Na właścicieli ośrodków szkolenia kierowców z rejonu Koszalina padł blady strach. Lokalny sprzedawca samochodów marki Peugeot, używanych do egzaminowania na kat. B przez Zachodniopomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w Koszalinie, zlikwidował działalność. Właściciele ośrodków obawiają się teraz, że czeka ich wymiana aut.
Czy szybciej znaczy bezpieczniej? – Odpowiedź na to pytanie poznamy zapewne dopiero po jakimś czasie, gdyż kolejny „eksperyment” na polskich drogach właśnie się rozpoczął. Jego „założenia” miały dotyczyć wprawdzie dróg o najwyższych parametrach technicznych, czyli autostrad i dróg ekspresowych, ale w praktyce okazuje się, że jednak nie do końca.
Krzysztof Cugowski opowiada: dla mnie samochód to coś więcej niż łyżka lub garnek.
Hamowanie awaryjne na wprost z ominięciem przeszkody. Ani system ABS, ani nasze umiejętności nie uchronią nas przed wpadnięciem na przeszkodę jeżeli będziemy jechać zbyt szybko.
Kategoria A – zawodowa czy nie? – Pod koniec 2010 roku Ministerstwo Finansów opublikowało interpretację przepisów dotyczących podatku VAT na szkolenie kierowców. Uznało, że motocyklista to nie zawód i szkolenie na kategorię A musi zostać objęte 23-procentowym podatkiem. Eksperci są innego zdania.
Apel: nie zmieniajmy pojazdów!!! – Wiesław Wyżycki, szef OSK „Tęcza” w Warszawie, zaapelował do instruktorów, by nie zmieniali samochodów szkoleniowych, pomimo wymiany floty w warszawskim WORD-zie. Jego postulat ma coraz większe poparcie.
SUPERDODATEK! Tylko w lutowym numerze aktualny i kompletny wykaz aktów wykonawczych do Ustawy o transporcie drogowym, który powinien znaleźć się w biblioteczce każdego właściciela OSK.

Dodaj komentarz