Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 11/2014 (107)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 11/2014 (107)!

Temat numeru: NIK sprawdza urzędy i szkoły jazdy
Pracownicy Najwyższej Izby Kontroli zajęli się oceną funkcjonowania systemu szkolenia i egzaminowania w Polsce. Kontrole rozpoczęły się na początku października. Raport, przygotowany specjalnie dla Sejmu, będzie gotowy w pierwszym kwartale przyszłego roku.
Jakim prawem prawo jazdy?
Możliwość prowadzenia motocykla bez konieczności zdawania egzaminu państwowego, zmiany związane z bazą pytań egzaminacyjnych oraz dostępem młodych ludzi do prawa jazdy – to główne wątki debaty „Jakim prawem prawo jazdy”, organizowanej w ramach cyklu spotkań „Polska 2.0 – Twój Sejm”.
Sprawca wypadku przestrzega
Stołeczna policja oraz służba więzienna opracowały nową metodę szkolenia kierowców, która przestrzega przed niebezpiecznym zachowaniem na drodze. Jej najmocniejszym punktem jest świadectwo skazanego sprawcy wypadku, spowodowanego pod wpływem alkoholu.
Idą zmiany
Kursanci mogą załatwić formalności z każdego miejsca, gdzie istnieje dostęp do internetu. Wystarczy założyć konto w portalu www.info-car.pl i wybrać dostępny WORD. Dzięki zastosowaniu systemu Info-Car.pl w naszym ośrodku zmniejszyły się kolejki do okienek, pracuje się dużo spokojniej – mówi Rafał Gajewski, dyrektor WORD-u w Zielonej Górze.
Afera za aferą
Trzynaście osób usłyszało zarzuty w sprawie kolejnej już afery korupcyjnej w Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego. Może grozić im nawet dziesięć lat więzienia.
Dziecko może uratować ci życie
Coraz częściej słyszy się, że dzieci ratują życie. Niestety, dzieci niepełnosprawne nie mają szansy nauczenia się udzielania pierwszej pomocy. Inicjatywa Autyzm112 ma to zmienić.
Czas ODTJ-ów
Pomorski Ośrodek Ruchu Drogowego w miejscowości Pszczółki pod Gdańskiem buduje Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w regionie. W innych częściach Polski powstają kolejne.
Youngtimery za niewielkie pieniądze
Motoryzacja w stylu retro jest w modzie. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na zakup zabytkowego samochodu. Nie tylko z powodu ich wygórowanych cen. Mając na względzie kondycję zabytku, powinniśmy unikać jego codziennej eksploatacji. Pomostem między historią i współczesnością są youngtimery – pisze Łukasz Szewczyk.
Instruktor pilnie poszukiwany
Naturalną konsekwencją rozwoju firmy jest potrzeba zatrudnienia pracownika. Szkoła jazdy zatrudnia instruktora, którego zadaniem jest uczenie innych ludzi. Przy dwumilionowym bezrobociu powinno to być formalnością, ale niestety znalezienie fachowca jest praktycznie niemożliwe – ocenia Marcin Zygmunt.
Renault twingo
Do segmentu miejskich samochodów dołączył mocny gracz. Twingo nowej generacji zostało zaprojektowane od podstaw, co przełożyło się na dużą ilość miejsca w kabinie, dobre właściwości jezdne oraz wysoką funkcjonalność – recenzuje Łukasz Szewczyk.
Porządność wymaga wysiłku
Listopadowy artykuł Pawła Żurawia po raz kolejny wpisuje się w problematykę szeroko pojętej jakości szkolenia.
Zima nie musi być straszna
Odliczanie do rozpoczęcia sezonu zimowego trwa. Przygotowanie do tego trudnego czasu nie powinno ograniczać się do wymiany opon. Aby zima na drogach była czasem przyjemnym i bezpiecznym, warto sprawdzić kondycję samochodu, zastanowić się nad własnymi nawykami oraz popracować nad techniką jazdy.
Najnowocześniejszy WORD już otwarty
Na początku października, po dwóch latach budowy, otwarto nową siedzibę WORD-u w Szczecinie.
Jest ładnie i nowocześnie.
Pszczółka Maja nie tylko lata, ale również jeździ
Od czerwca na antenę TVP wróciła „Pszczółka Maja” w nowej odsłonie. Tymczasem my rozmawiamy z aktorką i reżyserką Ewą Złotowską, która użyczała głosu kultowej pszczółce.
Niegrzeczny pieszy = niegrzeczny kierowca?
Czy to równanie jest zawsze prawdziwe? – zastanawia się Albin Sieczkowski.
Nagraj pirata
Policja wykorzystuje nagrania z coraz popularniejszych wśród polskich kierowców kamer samochodowych. Komendy wojewódzkie uruchamiają skrzynki mejlowe, na adres których można wysyłać filmy. Zainteresowanie przeszło najśmielsze oczekiwania funkcjonariuszy.
Zabytkami po autodromie
W ramach promocji bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym ODTJ Lublin został m.in. udostępniony właścicielom pojazdów zabytkowych i historycznych, zrzeszonych w Kole Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Lubelskiego. Jak takie samochody radzą sobie w ekstremalnych warunkach? – pyta Marek Wierzchowski.
Manewry w powiatach
Przepis, nakazujący szkołom jazdy prowadzić szkolenia na kategorię B na placu manewrowym zlokalizowanym w tym samym powiecie, gdzie jest zarejestrowany ośrodek lub ościennym, okazuje się nieżyciowy. Coraz częściej słychać niezadowolenie właścicieli OSK, którzy nie chcą cierpieć z powodu tego, że prowadzą działalność w niefortunnym, w myśl ustawy, miejscu.
Angliki będą legalne
Resort planuje umożliwienie od 2015 roku rejestracji samochodów z kierownicą po prawej stronie. Jak to wpłynie na bezpieczeństwo na polskich drogach?
Dobra wiara, rzetelność i… fotoradary
Nie ulega żadnej wątpliwości, że dzięki fotoradarom stan bezpieczeństwa na drogach uległ znacznej poprawie. Od 2009 roku, kiedy pojawiły się na drogach pierwsze fotoradary, policja notuje ciągły spadek ofiar śmiertelnych wypadków, osób rannych, jak również samych wypadków – pisze Marek Rupental.
Jesienne przygotowanie do zimy
Zaczyna się okres jesienno-zimowy, pora, kiedy motocykliści chowają swoje maszyny do garaży i czekają na pierwsze promienie wiosennego słońca. Przez kilka miesięcy motocykle są garażowane najczęściej w zamkniętych pomieszczeniach, w których panuje różna temperatura – pisze Marcin Kukawka.
O systemie ESP ciąg dalszy
Producenci samochodów bardzo różnie nazywają w swoich autach system stabilizacji toru jazdy, czyli Electronic Stability Program, ale najczęściej możemy spotkać się też z międzynarodowym określeniem ESC – czytamy w tekście Adama Knietowskiego.
Bokserki, pieluchy i urny, czyli co ludzie zostawiają w autach
Pośrednik wynajmu samochodów, firma CarDelMar, zapytała swoich partnerów o najbardziej niezwykłe rzeczy znalezione w samochodach z wypożyczalni. Odpowiedzi mogą wprawić w zdumienie…
Hiszpańska szkoła jazdy
Jeden z moich znajomych wybierał się na wakacje do Hiszpanii i zaproponował mi wspólne wynajęcie domku letniskowego, więc skorzystałem z okazji – pisze Wojciech Szemetyłło
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0