Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 11/2013 (95)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 11/2013 (95)!

temat numeru: Nowe rozdanie
Na początku października dwie zwaśnione dotąd firmy: ITS i PWPW, podpisały porozumienie, z którego wynika, że wspólnie przygotują system teleinformatyczny dla WORD-ów i jednolitą bazę pytań. Ma się to stać do końca roku.
Kogo wybiorą WORD-y?
Resort transportu wysyła do wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego sygnały, że tylko system teleinformatyczny PWPW i ITS może sprostać ich wymaganiom. Problem w tym, że w grze są także inne firmy, które uczestniczą lub chcą uczestniczyć w przetargach organizowanych przez WORD-y.
To nie koniec rewolucji!
O zmianach w ustawie, bazie pytań i samochodach szkoleniowych na egzaminie rozmawiamy z Łukaszem Twardowskim, zastępcą dyrektora kierującym obecnie Departamentem Transportu Drogowego MTBiGM.
Problematyczne tablice
Niektóre starostwa zwracają uwagę ośrodkom szkolenia kierowców na to, że w salach wykładowych nie mają tablic poglądowych. Właściciele OSK tłumaczą, że ich rolę pełnią programy komputerowe. Kto ma rację?
Coraz więcej miast chce filii WORD-ów
Kolejne miasta prezydenckie chcą utworzenia filii WORD-ów. Ostrowiec Świętokrzyski, Stargard Szczeciński, Łuków i Puławy – być może w tych miejscach już niebawem będzie można zdawać egzamin na prawo jazdy, jeżeli znajdą się pieniądze.
Co gryzie Europę?
Nie tylko w Polsce temat prawa jazdy jest ostatnio często poruszany przez media. Podobnie jest w innych krajach europejskich. Jakimi problemami żyją Brytyjczycy i Hiszpanie?
Wysiadywanie zbuka
Jak obejść się ze zbukiem? Na pewno nie wysiadywać. Kury ni koguta już z tego nie będzie. Dlaczego gospodarz udaje, że nic nie czuje? – W taki sposób – zdaniem Eugeniusza Kubisia – rząd postępuje w sprawie ustawy o kierujących.
Piętnaście lat minęło…
Mam nadzieję, że założona przeze mnie i moich kolegów PFSSK już okrzepła – pisze Janusz Ujma. - Życzę, żeby była postrzegana jako najważniejsza organizacja pozarządowa reprezentująca wykładowców, instruktorów oraz OSK tak na naszym, jak i międzynarodowym rynku.
Dyrektor WORD-u meteorologiem?
WORD Szczecin od 1 listopada ogłosił wstrzymanie egzaminów na jednoślady ze względu na pogodę. Czytelnik: Skąd dyrektor wie, jaka wtedy będzie pogoda. Dyrektor: Nie będę ryzykował, że ktoś zginie.
Spokojnie. To tylko stres
Stres towarzyszy nam od zawsze. Kiedy jako niemowlak leżysz w mokrej pieluszce, kiedy nie chcą dać ci zabawek, kiedy jesteś głodny, kiedy musisz wystąpić z wierszykiem na imieninach cioci Zosi… I potem już tylko częściej. Jak sobie z nim poradzić?
Pióra z gumy
Wycieraczki należą do kluczowych elementów samochodu. Od ich kondycji zależy bezpieczeństwo jazdy w deszczu. Powinny być wymieniane przy pierwszych oznakach niesprawności. Asortyment jest na tyle szeroki, że każdy będzie w stanie znaleźć produkt dopasowany do zasobności kieszeni.
Szkoła bez barier
OSK „Kierowca” to jak na polskie warunki marka bardzo nietypowa. Tajniki jazdy samochodem mogą tam zgłębiać między innymi osoby niepełnosprawne, pracownicy ośrodków to same kobiety, właściciel zatrudnia osoby bez większego doświadczenia i sam je szkoli.
Nie ukończyłeś warsztatów? Starostwo skreśli cię z ewidencji
W przypadku nieprzedłożenia do 7 stycznia każdego roku przez instruktora nauki jazdy zaświadczenia potwierdzającego, że w poprzednim roku uczestniczył on w warsztatach doskonalenia zawodowego, starosta skreśla instruktora z ewidencji.
Jazda z gwiazdą
Tym razem o fascynacje motoryzacją pytamy Rudiego Schubertha.
Rzeczywistość inna niż stereotyp
Mały ruch graniczny Polski z Obwodem Kaliningradzkim cieszy się ogromnym zainteresowaniem i co za tym idzie powoduje dodatkowy ruch na drogach Warmii i Mazur oraz Pomorza. Jakimi kierowcami są obywatele Rosji? Czy wpisują się w utrwalony już stereotyp pijaka i pirata drogowego?
Pieszy na jezdni
Statystyki zdarzeń drogowych z udziałem pieszych niezmiennie od wielu lat lokują Polskę na ostatnich miejscach w zestawieniu krajów, w których mogą czuć się bezpiecznie na drodze. Jakie są tego powody?
Kulturalny kierowca to bezpieczny kierowca
Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie. W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym nikt nie lubi się spóźniać albo po prostu nikomu nie chce się wcześniej wyruszyć w trasę, trudno jest o kulturę na drodze.
Zasada ccc
Skrót CCC wielu kojarzy się pewnie z nazwą jednej z firm obuwniczych, jednak ja rozwinę go inaczej: „cena czyni cuda”.
Jak szkolić zimą?
W tym artykule opisuję, jak powinniśmy przygotować samochód do prowadzenia szkolenia w warunkach zimowych, ale również jak przygotować siebie jako instruktora.
Czy nic się pani nie stało?
Kto powinien zainteresować się stanem zdrowia zdającego, gdy np. wywróci się na motocyklu podczas egzaminu?
Historie zasłyszane
Kursant jest jak dziecko. Zawsze powie prawdę. Każdy instruktor nauki jazdy nasłuchał się opowieści, jak zdaje się egzaminy, że źle uczyli w poprzedniej szkole. Ostatnio zacząłem się zastanawiać: polemizować z tymi poglądami czy dać sobie spokój i potakująco kiwać głową?
Nie pomijaj omijania
Kolejnym błędem kursantów, o którym warto wspomnieć, jest omijanie przeszkody.
Idzie zima zła
Pogoda, jaka jest, każdy widzi. Odnoszę wrażenie, że więcej w ciągu roku dni niesprzyjających kierowcom niż pogodnych. Jak nie deszcz, to mgła, szarówka, zmienne warunki przyczepności, śnieg, błoto i tak w kółko.
Czy jesteśmy potrzebni?
O przeszłości i przyszłości PFSSK pisze Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0