Miesięcznik Szkoła Jazdy „Szkoła Jazdy” nr 10/2018 (154)
Zapoznaj się z zawartością wrześniowego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy”! To jedyne w Polsce branżowe pismo zajmujące się tematyką szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców oraz kierowców zawodowych. Nie ma co do tego wątpliwości, warto je mieć!

Temat numeru: Tragiczny wypadek w Zaskalu

Tragedia, jakiej jeszcze nie było

Pod koniec sierpnia na przejściu kolejowym w Zaskalu (gmina Szaflary, powiat nowotarski) doszło do tragicznego wypadku. Pociąg uderzył w stojący na torach pojazd egzaminacyjny. Nastoletnia kandydatka na kierowcę zmarła, a egzaminatorowi prokuratura przedstawiła zarzut nieumyślnego doprowadzenia do katastrofy w ruchu lądowym ze skutkiem śmiertelnym. Cała branża jest w szoku.

 

Matematyka, biologia, kurs na prawko

Szkolenie przyszłych kierowców w ramach zajęć lekcyjnych proponuje radny z Białegostoku. To tylko przedwyborcze hasło czy pomysł wart realizacji?

Bałagan na stronie

Na stronie internetowej Ministerstwa Infrastruktury jest wymieniona tylko część firm, które posiadają prawa autorskie do pytań wykorzystywanych w oficjalnej bazie. Nazwy innych pojawiają się jedynie w załączniku. Dlaczego? Odpowiedź resortu zaskakuje – bo nie przysłały pytań samodzielnie.

Dyrektorzy nie są zakładnikami

– Nieprawdą jest, że dyrektorzy są zakładnikami poszczególnych marszałków. Nieprawdą jest również to, że marszałkowie narzucają indywidualnie swoje oczekiwania. Na to nie zezwalają obowiązujące przepisy – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” dyrektor olsztyńskiego WORD-u i szef KSD WORD Stanisław Szatkowski.

Właściwa pozycja, właściwa widoczność

Do znacznego ograniczenia możliwości obserwacji otoczenia pojazdu, a tym samym do zwiększenia ryzyka nieustąpienia pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu, może doprowadzić nieprawidłowa pozycja na fotelu przyjęta przez kursanta czy instruktora – pisze Marcin Kukawka.

Slalom z orurowaniem

Motocykle podstawiane na egzaminy w MORD Kraków muszą mieć dodatkowe zabezpieczenia. Właściciele OSK z Małopolski mówią o utrudnieniach. Egzaminatorzy – o ochronie zdających. A co mówią przepisy? Ani słowa o rurach.

Nowa stawka, nowa płaca

Od 1 stycznia podwyższona zostanie minimalna stawka za godzinę z tytułu umowy-zlecenia i umowy o świadczenie usług. Wynosić będzie 14,70 zł. Dodatkowo rząd postanowił podwyższyć minimalne wynagrodzenie dla pracowników. W nowym roku będzie to już 2250 zł.

Kodeks kulturalnego kierowcy(1)

Kulturalny kierowca powinien kierować się pewnymi zasadami, nie może postępować wbrew regułom. Jakim? O tym dowiecie się z lektury mojego tekstu – pisze Albin Sieczkowski.

Egzamin w stylu retro

Na początku września gdański PORD stał się na kilka godzin bardzo nietypowym ośrodkiem egzaminacyjnym. Dlaczego? Bo przeprowadzał egzaminy na prawo jazdy w stylu retro dla osób posiadających klasyczne samochody.

Samochody w folii

Przebojem ostatnich lat jest oklejanie samochodów folią. W grę wchodzi zarówno zabezpieczanie oryginalnego lakieru przezroczystym poliwęglanem, jak i car wrapping, czyli całkowita zmiana koloru nadwozia.

Poprzeczka w górę

Za sprawą właśnie zaprezentowanego mercedesa actrosa w świecie samochodów ciężarowych wykonano istotny krok naprzód.

Projekt, który ma same zalety

Podczas wrześniowego posiedzenia sejmowej komisji infrastruktury posłowie jednogłośnie opowiedzieli się za zmianą w ustawie o kierujących pojazdami. Zakłada ona, że osoby posiadające prawo jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat będą mogły jeździć trójkołowcami.

Uczą młodych odpowiedzialności

Pogadanki z młodzieżą w szkołach, konkurs, w którym można wygrać voucher na kurs prawa jazdy, to działania w ramach akcji „Będę odpowiedzialnym kierowcą”. Są prowadzone przez WORD w Olsztynie i tamtejszą komendę wojewódzką policji.

Laboratorium Ingolstadt

Obserwując trendy w branży motoryzacyjnej nie sposób nie zauważyć wyraźnych znaków zwiastujących koniec ery tradycyjnie pojmowanych kierowców. Coraz więcej mówi się o autonomizacji ruchu drogowego i zredukowaniu kierowcy do roli pasażera. Ma być szybciej, bardziej ekologicznie i przede wszystkim bezpiecznie. Czy aby na pewno?

Niebezpieczne SUV-y

Uchodzą za modne, wygodne, prestiżowe i bezpieczne. W rzeczywistości SUV-y nie są jednak aż tak udane, jak się o nich mówi.

Serialove olśnienie

– Najfajniejsze pomysły na teksty, projekty przychodzą mi do głowy właśnie w samochodzie. Dlatego zawsze mam pod ręką notes i długopis. Tak było chociażby z tytułem mojej ostatniej płyty „Serialove”. Słuchałam wywiadu w mojej ulubionej stacji RMF Classic i doznałam olśnienia! Naprawdę! To było niesamowite, ale nie zdarzyło się pierwszy raz! – mówi w rozmowie ze „Szkołą Jazdy” Magda Steczkowska

Oręż wykładowcy

Praca nauczyciela nie jest łatwa. Dobry wykładowca poza oczywistymi cechami osobowymi, którymi powinien być obdarzony, musi dysponować wysokiej klasy narzędziami dydaktycznymi, wspomagającymi przekazywanie wiedzy, także dotyczącej zasad ruchu drogowego. Na rynku oferowane są coraz bardziej zaawansowane rozwiązania.

Walka o wynik

Debiutujący w 2015 roku kadjar przebojem wdarł się na rynek. Renault nie wyważało otwartych drzwi i zamiast od podstaw projektować samochód, skorzystało z doświadczeń Nissana.

Peerelowskie motorowery

Choć dziś jeździmy nowoczesnymi samochodami lub szybkimi motocyklami, to właśnie poczciwe komary, romety czy importowane jawy były dla większości ludzi świadomie funkcjonujących w PRL-u początkiem przygody z motoryzacją. Dlatego warto zajrzeć do książki Tomasza Szczerbickiego „Motorowery w PRL”.

Ankietowany klient prawdę ci powie

Dobrze skonstruowane ankiety satysfakcji klienta, system zachęty do ich wypełniania oraz wyciąganie z nich na bieżąco wniosków to coś, czego szkoła jazdy potrzebuje – pisze Marek Kasprzyk.

Srebrne listki

Samorząd województwa śląskiego wpadł na pomysł, żeby tamtejszym seniorom rozdawać znaczki ze srebrnym listkiem, które potem będzie można naklejać na szybę samochodu. Po co? Żeby inni kierowcy zwrócili na nich uwagę, byli bardziej wyrozumiali.

Wakacyjna kronika wypadków

Podczas wakacji na polskich drogach doszło do 6880 wypadków, w których zginęło 617 osób, a 8223 zostało rannych.

Solaris przeszedł w hiszpańskie ręce

Trwający od kilku miesięcy proces poszukiwania inwestora dla Solarisa, jednego z europejskich liderów w zakresie produkcji nowoczesnych pojazdów komunikacji publicznej, zakończył się sukcesem. Sto procent udziałów w spółce przejęła hiszpańska grupa CAF.

Polacy na zagranicznych drogach

Brawura, nadmierna prędkość i poczucie bezkarności sprawiają, że kierujący pojazdami na polskich numerach rejestracyjnych na zagranicznych drogach popełniają coraz więcej wykroczeń. W 2017 roku byli sprawcami 65,2 tys. kolizji i wypadków. To o 3 tys. szkód więcej niż rok wcześniej.

Car-sharing dla niepełnosprawnych

Wypożyczalnie jednośladów i aut osobowych stają się coraz bardziej popularne. Także w Polsce. Do obecnie działających może dołączyć wkrótce nowa, tym razem kierująca swoją ofertę do osób niepełnosprawnych. Ma zostać otwarta w przyszłym roku w Warszawie.

Wiktorowo 2.0

Wiktorowo 2.0 to hasło, które powinny znać wszystkie osoby chcące poszerzać swoją wiedzę na temat przepisów ruchu drogowego i ich interpretacji, podnosić kwalifikacje, integrować się, poszerzać horyzonty, po prostu rozwijać się. A wy wiecie, o co chodzi? – pisze Piotr Rucki.

Ubezpieczeni  uczniowie

PZU zorganizowało ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest poprawa widoczności dzieci na drodze i ograniczenie wypadków z ich udziałem. Aż 1,6 mln odblasków z wbudowaną migającą lampką przekazano uczniom szkół podstawowych z klas I–III w całej Polsce.

Katalogowe zużycie

Od 1 września producenci samochodów musieli dostosować się do nowych wymagań, które sprawiają, że wartości katalogowe podawane przez producenta powinny być bardziej zbliżone do rzeczywistego zużycia paliwa.

Przegląd legislacyjny

Diesel musi dymić? Wygląda na to, że wycinanie DPF-ów przestanie się opłacać. W Sejmie trwają prace nad projektem zmian w prawie, wymierzonych w proceder usuwania filtrów cząstek stałych. Kary mają wzrosnąć dziesięciokrotnie.
Krzysztof Ledzion felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0