Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 10/2013 (94)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 10/2013 (94)!

Temat numeru: Ministerstwo posprząta bałagan?
Zawiązanie konsorcjum ITS/PWPW, ujednolicenie i zweryfikowanie bazy pytań to najnowsze pomysły resortu transportu na uzdrowienie sytuacji z teoretycznymi egzaminami na prawo jazdy. Czy uda się je zrealizować? Na pewno nie będzie to łatwe.
Twardowski: priorytetem jest baza pytań
Podczas spotkania przedstawicieli MTBiGM z organizacjami branżowymi, które odbyło się w połowie września, zastępca dyrektora departamentu transportu drogowego Łukasz Twardowski zaznaczył, że resort będzie dążył do szybkiego ujednolicenia bazy pytań i przejęcia przez resort odpowiedzialności za jej tworzenie i funkcjonowanie, co wymaga zmiany ustawy o kierujących pojazdami. Tym samym postawiło to pod znakiem zapytania szybkie uchwalenie projektu opracowanego przez grupę roboczą, którego równoległe procedowanie mogłoby opóźnić wejście w życie priorytetowych dla resortu rozwiązań.
Kto może szkolić na kategorie A2 i AM?
Z całego kraju docierają do nas informacje o problemach instruktorów z uzyskaniem wpisu do ewidencji w zakresie uprawnień do szkolenia osób ubiegających się o prawo jazdy kategorii AM i A2. Egzaminowania osób na te kategorie odmawiają również niektóre WORD-y.
Jest pierwsza egzaminacyjna elka
W WORD-zie Zielona Góra 9 września przeprowadzony został pierwszy egzamin okamerowanym samochodem szkoleniowym należącym do OSK Motorex. – To duży sukces – mówi Eugeniusz Kubiś, właściciel.
Szczecin: Ośrodki boją się wymiany floty
Wszystko przez zapowiedziane przez prezesa Urzędu Zamówień Publicznych postępowanie wyjaśniające, dotyczące przeprowadzonego przez WORD Szczecin przetargu na nowe samochody, mające zbadać, czy doszło do naruszenia przepisów.
Tak się szkoli w… Indiach
Zdobycie prawa jazdy w Indiach nie jest specjalnie trudne, choć tak naprawdę nie do końca przydatne, biorąc pod uwagę to, co dzieje się na drogach w tym kraju.
Dennis Rodman pozwie Bartosza Węglarczyka!
Czy to prawda? Wszystkiego dowiecie się Państwo, czytając kolejny felieton Eugeniusza Kubisia.
Jazda bez przejazdów?
Byli i obecni pracownicy katowickiego WORD-u zarzucają dyrekcji złe wytyczenie tras egzaminacyjnych na kategorie A, A1 i B1 w latach 2008-2012. Uważają, że egzaminy były przeprowadzane niezgodnie z prawem. Domagają się dymisji dyrektora i jego zastępcy ds. egzaminowania.
Tania jazda na CNG
Wolniejsze spalanie, cichsza praca silnika, małe koszty – to według zwolenników CNG największe zalety stosowania go jako paliwa. Na takie rozwiązanie zdecydował się gorzowski Super OSK Mikrus.
Egzamin dla niepełnosprawnych łamie konstytucję?
Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie obowiązku zapewnienia przez osoby niepełnosprawne, na potrzeby egzaminu na prawo jazdy, pojazdu przystosowanego do posiadanej niepełnosprawności skierowała Ewa Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich.
Jakość ponad wszystko
Kryzys na rynku szkoleń kierowców może stać się przyczynkiem do poprawy jakości prowadzonych kursów – pisze Paweł Żuraw.
Przejście dla pieszych. Ocena zachowania się osoby zdającej egzamin
Temat omawia Eligiusz Woźniakowski z WORD-u w Zielonej Górze.
Jazda z gwiazdą: Z puzonem w bagażniku
O swoich motoryzacyjnych przygodach opowiada Paweł Golec.
Dobre i złe noty
W poprzednim numerze opublikowaliśmy ranking zdawalności egzaminu teoretycznego w WORD-ach w kraju. Najlepszy okazał się WORD Olsztyn, na ostatnim miejscu uplasował się Poznań. Redakcja „Szkoły Jazdy” rozmawiała z szefami obu wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego w obu miastach.
Polskie drogi i bezdroża
O tym, jak należy zachować się na przeprawie promowej pisze Marek Wierzchowski.
Czystki w OIGOSK
W ostatnich wnioskach z szeregów OIGOSK-u wykluczonych zostało ok. 30 osób. Eugeniusza Kubisia na taką karę skazał sąd koleżeński, pozostali oficjalnie zostali wyrzuceni za niezapłacone składki.
Kiedy wolno zawracać?
O problemach z tym prostym z pozoru manewrem pisze Marek Rupental.
Trojelowe szaleństwo!
Czy zajęcia z tzw. techniki doskonalenia jazdy prowadzone w niektórych ośrodkach szkolenia kierowców to tylko chwyt marketingowy? – zastanawia się Marcin Kukawka.
Motorowerowe prawa jazdy
Zmiany wprowadzone dzięki nowej ustawie spowodowały ogromne zamieszanie na rynku motorowerowym. Szkoły gimnazjalne nie przekazały rodzicom, że zmieniły się przepisy i karty motorowerowej nie wydaje już dyrektor placówki – pisze Marcin Zygmunt.
Warsztaty doskonalenia zawodowego instruktorów
O idei prowadzenia takich zajęć pisze Adam Knietowski, koordynator szkoleń Toruńskiej Akademii Jazdy.
Czy Polska jest demokratycznym państwem prawa?
Nad tym w swoim kolejnym felietonie zastanawia się Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0