Miesięcznik Szkoła Jazdy Szkoła Jazdy nr 1/2017 (133)

Zapoznaj się z zawartością najnowszego numeru miesięcznika „Szkoła Jazdy” nr 1/2017 (133)!

Temat numeru: Dyrektorzy w konflikcie
Kasa musi się zgadzać, czyli awantura o Barlinek
Plany otwarcia w zachodniopomorskim Barlinku filii szczecińskiego WORD-u wywołały sprzeciw ośrodka w Gorzowie. Jego szef, Zbigniew Józefowski, domaga się od ministra infrastruktury i budownictwa interwencji. Uważa, że Barlinek nie spełnia wymagań egzaminacyjnych. Ale w tej sprawie chodzi głównie o pieniądze. WORD w Gorzowie boi się, że straci nawet ponad 20 proc. kandydatów na kierowców.
 
Zakaz korepetycji. Elka nie dla wszystkich
Masz prawo jazdy, ale dawno nie siedziałeś za kółkiem i chcesz poćwiczyć? Proszę bardzo, ale – zgodnie z przepisami – tylko w ODTJ. – Taki kierowca nie powinien wjeżdżać na płytę poślizgową, bo to studia wyższe, a on jest w podstawówce – komentuje dyrektor WORD Piła, gdzie organizowane były zajęcia dla seniorów posiadających prawko od kilkudziesięciu lat.
Szkoły jazdy  potrzebują stabilizacji
Początek nowego roku to czas życzeń i planów na przyszłość. Zapytaliśmy więc właścicieli szkół jazdy, czego życzyliby sobie na najbliższych dwanaście miesięcy.
CEPiK jak niedokończony dom
Prezydent Andrzej Duda podpisał w pierwszej połowie grudnia ustawę, której celem było przesunięcie wdrożenia CEPiK-u 2.0 na czerwiec 2018 roku. Wcześniej za takim rozwiązaniem opowiedzieli się  posłowie i senatorowie.
Dlaczego pytamy Google  o cenę egzaminu?
Jak co roku Google, amerykański gigant z Doliny Krzemowej, postanowił opublikować raport, jakie hasła najczęściej wpisują do wyszukiwarki jej użytkownicy. Okazuje się, że jeśli w 2016 roku pytali o ceny, bardzo często interesował ich koszt egzaminu na prawo jazdy.
Brak wychowania
Mimo starań resortu infrastruktury i budownictwa oraz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w podstawie programowej, opublikowanej przez minister edukacji narodowej Annę Zalewską, nie ma wychowania komunikacyjnego.
Wolniej w mieście
Projekt Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, który ma wejść w życie w 2018 roku, zakłada zmniejszenie nocnego limitu prędkości na obszarze zabudowanym z 60 do 50 km/h. Czy nowa regulacja przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa?
Koreanka w Wielkopolsce
Nowy rok niesie zmiany. Dotyczą również pojazdów użytkowanych przez wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Najbardziej zauważalna nastąpi w Wielkopolsce. W pięciu ośrodkach egzaminowania (w Lesznie, Poznaniu, Pile, Koninie i Kaliszu) renault clio zastąpi kia rio. Pierwsze samochody mają być dostarczone na przełomie marca i kwietnia. Będzie to najnowsza generacja tego samochodu, która pojawi się na polskim rynku w pierwszym kwartale 2017 roku. Przyjrzyjmy się zatem tej nowości.
Biada, nadchodzą  nowi instruktorzy!
Branża szkoleniowa potrzebuje instruktorów jak tlenu. Jednak najważniejsza jest jakość wykonywanej przez nich pracy. Bo ma wpływ na ogólny poziom branży. Tak jak czystość powietrza wpływa na jakość życia – pisze Marcin Zygmunt.
Zamiana ról
Gdyński Zakład Komunikacji Miejskiej zorganizował nietypowe szkolenie dla swoich pracowników. Spędzili oni godzinę na... rowerach. Zawodowi kierowcy na własnej skórze przekonali się, jak niebezpieczne może być korzystanie z sieci miejskich dróg – nawet gdy odbywa się ono w zgodzie z przepisami.
Suwałki i Gorzów  stawiają na ODTJ-oty
Kolejne dwa wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego postanowiły zbudować ośrodki doskonalenia techniki jazdy. Tym razem chodzi o WORD-y w Suwałkach i Gorzowie Wielkopolskim.
Rok bez przełomu
Chaos przy publikacji rozporządzeń, wymiany pojazdów egzaminacyjnych w WORD-ach, przesunięcie wdrożenia CEPiK-u oraz powołanie zespołu doradczego ds. szkolenia i egzaminowania – to najważniejsze wydarzenia, którymi w ubiegłym roku żyła branża.
Samochody to nie wszystko
Wiodące koncerny motoryzacyjne czerpią przychody z produkcji samochodów i motocykli. Ale nie tylko. Oferta wielu jest znacznie szersza.
Diodowa rewolucja
Reflektory bazujące na LED-owych źródłach światła pojawiają się w coraz tańszych i bardziej popularnych modelach samochodów. W wybranych wersjach seata leona nie wymagają już dopłaty, a w volkswagenie polo czy odświeżonym renault clio znajdziemy je na listach opcji.
Minimalna stawka  za godzinę pracy
Od 1 stycznia wprowadzona została minimalna stawka za godzinę z tytułu umowy-zlecenia i umowy o świadczenie usług. Wynosi ona 13 zł. Dodatkowo rząd postanowił podwyższyć minimalne wynagrodzenie dla pracowników. Teraz jest to już 2 tys. zł.
Miłość  od pierwszego wejrzenia
– Jechaliśmy gdzieś z Grześkiem Tkaczykiem i nagle, wydaje mi się, że było to w Hamburgu, zobaczyłem piękną maszynę. Zrobiłem jej zdjęcie, zacząłem o niej czytać, powoli kiełkowała we mnie myśl, żeby tego harleya kupić. I tak się ostatecznie stało, ale dopiero po moim powrocie do Polski – wspomina Mariusz Jurasik, jeden z najbardziej utytułowanych polskich piłkarzy ręcznych.
Piłeś? Nie prowadź!
Zjawisko nietrzeźwości w ruchu drogowym jest od lat ograniczane przez działania prewencyjne, profilaktyczne oraz represyjne. Statystyki policyjne wskazują na spadającą liczbę nietrzeźwych uczestniczących w wypadkach oraz sprawców wypadków będących po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości – pisze Marek Rupental.
Telefony rozpraszają kierowców
Badania pokazują, że wykonywanie połączeń przez kierowcę trzymającego podczas jazdy telefon w dłoni dwukrotnie zwiększa ryzyko wypadku. Z kolei czytanie i wysyłanie wiadomości zwiększa je aż sześciokrotnie! Obecnie kierowcy w trakcie jazdy nie tylko dzwonią i wysyłają wiadomości, ale także robią zdjęcia i korzystają z internetu.
Siła prostoty
Z generacji na generację samochody stają się coraz większe, cięższe i bardziej naszpikowane elektroniką. Skrzynie biegów mają więcej przełożeń, a ubytek liczby cylindrów i pojemności skokowej jest rekompensowany przez turbosprężarki. Zespół inżynierów odpowiedzialnych za przygotowanie suzuki baleno postawił na proste, klasyczne rozwiązania. Co z tego wyszło?
Tako rzecze Clarkson
„Świat według Clarksona. Tak jak mówiłem” to już szósta część serii brytyjskiego dziennikarza telewizyjnego. Książka pełna humoru pęka w szwach od liczby opisywanych absurdów i zawiera niezdrową dawkę zdrowego rozsądku.
Sprawdzaj światła!
Komenda Główna Policji, Instytut Transportu Samochodowego, Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów i operator komunikatora Yanosik przeprowadzili wspólnie w grudniu kampanię „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo”. Jej celem było zwrócenie uwagi kierowców na stan i jakość oświetlenia w pojazdach, które bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
Pomidor i nauka
Przedstawię kilka trików znacząco wpływających na efektywność uczenia się. Jest to wiedza, którą warto sprzedać kursantowi. Po pierwsze, lepiej będzie mu szła nauka, po drugie – zyska na tym nasz profesjonalizm-  czytamy w tekście Agaty Baj.
Ciężarówki pomagają ocalić dziedzictwo
Pewnego mroźnego ranka mieszkańcy Malmberget, górniczego miasteczka na północy Szwecji, tuż za kręgiem polarnym, byli świadkami nietypowego wydarzenia. Z okolicy zaczęły znikać domy… Budynki zostały przewiezione przez ciężarówki.
Świat z perspektywy dziecka
Dorośli często zapominają, że kiedyś też byli dziećmi. Pamiętacie, jak to jest być właśnie takim uczestnikiem ruchu drogowego? – pyta Albin Sieczkowski.
Polski kierowca  tanio skóry nie sprzeda
Blisko 40 proc. kierowców w Polsce jest skłonnych zamontować w swoim aucie, w zamian za obniżenie ceny OC, specjalne urządzenie, pozwalające ubezpieczycielowi na śledzenie ich stylu jazdy – wynika z najnowszych badań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Ale liczą przy tym na wysokie bonifikaty.
Motoryzacyjni giganci łączą siły
Grupa Audi, BMW, Daimler AG, Ford Motor Company i Porsche planują utworzenie joint venture, którego zadaniem będzie budowa w Europie sieci stacji wysokich napięć. Ma ona umożliwić ładowanie pojazdów elektrycznych. Do 2020 roku kierowcy mają uzyskać dostęp do tysięcy punktów ładowania.
Uwaga na chorych kursantów!
Stwierdzenie, że każdy może zdobyć prawo jazdy, stało się w naszym kraju dość powszechne. Trzeba mieć jednak świadomość, że wcale nie musi ono być prawdziwe! – pisze Marcin Kukawka.
Aktywność popłaca
Pod koniec listopada w Warszawie odbył się uroczysty finał konkursu Partner Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. W gronie laureatów znaleźli się m.in. fundacja Credu, Kompania Piwowarska oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Wydminach.
Warto być uczciwym
Dla wielu ośrodków szkolenia kierowców prowadzenie jazd doszkalających wiąże się z dużym napływem gotówki. Jeżeli OSK ma dobrze skalkulowaną cenę za godzinę takiego szkolenia, jest w stanie znacząco poprawić swój budżet – pisze Marcin Zygmunt.
Pasy mogą uratować życie
Zaledwie 44 proc. Polaków zapina pasy bezpieczeństwa w autobusie – tak wynika z badania przeprowadzonego niedawno przez firmę Lux Express, operatora krajowych i międzynarodowych połączeń autokarowych. W sondzie udział wzięło blisko 10 tys. pasażerów z pięciu krajów.
Przegląd legislacyjny
Czy podstawowe zasady ruchu drogowego mogą budzić kontrowersje? Tak właśnie się dzieje, gdy przepisy są niedoskonałe. Dlatego w tym miesiącu pochylimy się nad interesującym orzeczeniem sądowym. Poza tym w zaistniałych okolicznościach nieuniknionym tematem wydaje się kwestia wydłużenia vacatio legis wszystkich regulacji związanych z systemem CEPiK 2.0.
Dużo czy mało?
Z opublikowanych danych wynika, że pracę w OSK w pełnym wymiarze godzin może uzyskać 12–15 tys. pracowników. A co z pozostałymi instruktorami? Czy stanowią rezerwę kadrową do wykorzystania na naszym rynku pracy? Czy też są wśród nich osoby, które już się wypaliły i czekają na lepsze czasy? - pisze Wojciech Szemetyłło.
redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0