Podczas środowego posiedzenia podkomisji ds. transportu drogowego i drogownictwa Andrzej Szklarski szef warszawskiego WORD-u i KSD WORD powiedział, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie dysponują nowymi pytaniami egzaminacyjnymi. - Niestety, ich właścicielami są operatorzy, ale chcemy to zmienić - mówił Szklarski.  - To jakiś ewenemet na skalę europejską, żeby za egzamin państowy odpowiadały prywatne firmy - replikował poseł Jerzy Polaczek (PiS).

Na spotkaniu, którego celem była ocena sytuacji po wejściu w życie ustawy o kierujących pojazdami znaleźli się także przedstawiciele stowarzyszeń związanych z branżą szkolenia kierowców.


- Niestety, jest teraz tak, że 15 WORD-ów podźwigęło ciężar sprawnego egzaminowania, pozostałe 34 - nie - ocenił Szklarski. - Szkoda, bo zamysł był taki, żeby zrobić coś fajnego, ułatwiającego człowiekowi życie. Co do nowych pytań - wygląda to jak w grze komputerowej, żyjesz albo nie żyjesz.


- Egzamin teoretyczny jest teraz trudniejszy, to taka wirtualna praktyka - wtórował mu wiceminister transportu Tadeusz Jarmuziewicz. - Nawiązując do wyboru WORD-ów: nie znam takich, którzy chcieli źle, ale jedna z ofert została tak przedstawiona, że WORD-y w nią uwierzyły. Ale ona nie może być spełniona (chodzi o ofertę ITS/Sygnity - red).


Wiceminister stwierdził także, że cała sprawa związana z postępowaniem ITS nadaje się do prokuratury, bo może zostało popełnione przestępstwo.


Podczas posiedzenia podkomisji głos zabrał także Czesław Swaryczewski, sekretarz PIGOSK. Stwierdził on, że dostaje wiele sygnałów o słabej jakości funkcjonującej bazy pytań.


- Niektóre są podchwytliwe, złe, nieczytelne. A powinny być klarowne, jasne, jednoznaczne. 


Temat podchwycił poseł PiS Jerzy Polaczek. 


- Kto w ogóle odpowiada za bazę pytań egzaminacyjnych? Czy Ministerstwo Transportu ją kontroluje? - dopytywał poseł.


- Wszystkie kwestie związane z egzaminowaniem powinny, wedle ustawy, załatwiać WORD-y - odpowiedział Tadeusz Jarmuziewicz. - Resort nie ma nad nimi kontroli. To była dobra decyzja, jestem z niej zadowolony. 


Jednak Andrzej Szklarski przyznał, że właścicielem pytań są operatorzy - ITS/Sygnity i PWPW.


- Ale chcemy to zmienić, w rozpisanym już przetargu to my będziemy dysponentem pytań. 


- To jakiś ewenemet na skalę europejską, żeby za egzamin państowy odpowiadały prywatne firmy - replikował poseł Jerzy Polaczek (PiS).


 


Jakub Ziębka


Posiedzenie podkomisji można obejrzeć tutaj: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=57623B7FADD18ADFC1257B130039605D


 


 


 


 

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0