System ewidencji kierowców szwankuje

strona internetowa CEPiK

Wydziały komunikacji w całym kraju nie mogą sprawdzić, czy kierowcy ciężarówek rzeczywiście ukończyli niezbędne kursy kwalifikacji – informuje portal Interia.pl.

Urzędnicy, wydając prawa jazdy, muszą wierzyć kierowcom na słowo. Zawiniło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które – jak ustalili dziennikarze – nie nadało odpowiednich uprawnień wydziałom komunikacji.

Autorzy artykułu wskazali tu na ciekawy aspekt problemu – zaświadczenia o odbyciu okresowych kursów kwalifikacji do bazy danych zgłaszają ośrodki szkolenia kierowców. A to oznacza, że dane są w systemie, ale urzędnicy nie mają do nich dostępu.

– Mamy zaufanie do obywateli, ale nie mamy możliwości zweryfikowania prawdziwości zaświadczeń – przyznał dziennikarzom RMF FM Dariusz Bogusz, dyrektor lubelskiego wydziału komunikacji.

O ewentualne fałszerstwo nie jest trudno, bowiem druki, na których wystawiane są zaświadczenia, nie są nawet drukami ścisłego zarachowania, więc wydrukowanie ich ze strony ministerstwa i zrobienie pieczątek nie jest kłopotem. Kurs okresowy kosztuje od 400 do 700 złotych i trwa 35 godzin, więc może to być łakomy kąsek.

Urzędnicy z Lublina twierdzą, że co prawda nikogo nie przyłapano, ale pewności, czy ktoś nie skorzystał z tej luki nie ma.

Rzecznik MSW Małgorzata Woźniak przyznał reporterom RMF FM, że urzędnicy zaspali. Dodał, że dopiero pod koniec roku poprawiony system zacznie działać. A uściślając, że resort chciałby, by stało się to do końca roku.

MSW dopiero 9 lutego ogłosiło przetarg na rozbudowę systemu CEPiK, czyli Centralnej Ewidencja Pojazdów i Kierowców, która zawiera dane oraz informacje o pojazdach i ich właścicielach. Można tam znaleźć informacje o kradzieżach pojazdów lub ich odzyskaniu, zatrzymaniu dowodów rejestracyjnych czy zakazie prowadzenia pojazdów.

Zwycięzca przetargu na rozbudowę CEPIK-u ma zostać wyłoniony w marcu.

red

źródło: Interia.pl

 

 

 

4 komentarze do “System ewidencji kierowców szwankuje”

  1. Pingback: Order Psilocybin pills online Europe

  2. Pingback: Online medicatie kopen zonder recept bij het beste Benu apotheek alternatief in Amsterdam Rotterdam Utrecht Den Haag Eindhoven Groningen Tilburg Almere Breda Nijmegen Noord-Holland Zuid-Holland Noord-Brabant Limburg Zeeland Online medicatie kopen zonder r

  3. Pingback: แทงบอล lsm99

Dodaj komentarz