Škoda otworzyła autodrom

Skoda

W środę został oddany do użytku kolejny ośrodek doskonalenia techniki jazdy, zlokalizowany w Wielkopolsce. Tym razem chodzi o autodrom, który zbudowała Škoda.

Projekt, nazwany Škoda Autodrom Poznań, którego budowa rozpoczęła się w 2015 roku, będzie służył podnoszeniu kompetencji kierowców indywidualnych oraz flotowych w ramach doszkalających kursów prowadzonych przez Škoda Auto Szkoła. Niezależnie od tego na obiekcie prowadzone mają być również obowiązkowe szkolenia kierowców, którzy uzyskali uprawnienia do kierowania pojazdami. Na razie jednak nie wiadomo kiedy będzie to możliwe. Powodem jest oczywiście planowane przesunięcie wdrożenia systemu CEPiK 2.0 oraz przepisów związanych z młodymi kierowcami. Na autodromie będą prowadzone ponadto szkolenia dla służb mundurowych, instruktorów OSK oraz egzaminy dla instruktorów ODTJ.

Cztery moduły

Obiekt składa się z czterech specjalnie zaprojektowanych modułów, które pozwolą kierowcy poznać siły działające na samochód i przekonać się, jaki wpływ na jego zachowanie ma kierujący. Moduły zostały wyposażone w nawadniane maty poślizgowe oraz przeszkody wodne. Kierowcy zmierzą się też z tzw. szarpakiem – urządzeniem, które wprowadzi auto w niekontrolowany nadsterowny poślizg.

Tuż za szarpakiem znajduje się 100-metrowa płyta poślizgowa z trzema rzędami automatycznie sterowanych kurtyn wodnych, symulujących pojawiające się na drodze przeszkody. Dodatkowo, jest też okrąg, na którym można wypróbować działanie elektronicznych systemów stabilizujących tor jazdy.

Škoda Autodrom Poznań w liczbach

– piasek transportowano z oddalonej o 25 km żwirowni Żeby dostarczyć materiał na plac budowy, auta półtora raza okrążyły kulę ziemską po równiku (przejechały 60 tys. km),

– do stabilizacji gruntu zużyto 550 ton cementu. Ta ilość odpowiada aż 22 tys. sztuk worków cementu w opakowaniach handlowych (po 25 kg),

– ilość kruszywa łamanego, używanego do podbudowy, przyrównać można do wypełnionych po brzegi 135 wagonów kolejowych (8,8 tys. ton),

– pompy w systemie zamkniętym pompują na moduły szkoleniowe 8 tys. litrów wody na minutę. To odpowiednik 533 sztuk 15-litrowych wiader.

Jakub Ziębka

1 komentarz do “Škoda otworzyła autodrom”