Wnioskodawcy to grupa senatorów PiS, dwóch z SP i jeden z PSL. Niekonstytucyjność senatorowie zarzucają m.in. przepisom dotyczącym konieczności wymiany bezterminowych praw jazdy.

Podczas środowej konferencji prasowej senator Grzegorz Bierecki (PiS) argumentował:


"Ustawa z 2011 r. zakłada m.in. konieczność wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na prawa jazdy terminowe. W związku z czym 20 mln Polaków - którzy posiadają prawa jazdy, w tym 17,6 mln posiadających te najbardziej popularne, prawo jazdy kat. B - będzie zmuszone za kilkanaście lat do poniesienia kosztów badań lekarskich, psychologicznych i zapłacenia za nowe, terminowe prawo jazdy".


Główne zastrzeżenia do ustawy są związane z art. 124 dotyczącym uprawnień do kierowania pojazdami oraz art. 75-76 dotyczących wprowadzenia obowiązku przeprowadzenia badań lekarskich osoby ubiegającej się o takie uprawnienia.


To jednak nie wszystko. Senator Henryk Cioch (PiS) wspomniał, że ze strony konstytucjonalistów pojawiły się też głosy, że z punktu widzenia legislacyjnego właściwie cała ustawa jest niezrozumiała i powinna być przez Trybunał odrzucona w całości.


Z naszych informacji wynika, że do zaskarżenia ustawy szykują się również posłowie PiS. Tym razem chodzi o część zapisów ustawy, które bezpośrednio dotyczą szkolenia kierowców. Szczegóły poznamy już wkrótce.


red

redaktor felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0