Podczas czwartkowego posiedzenia wyższej izby parlamentu, senatorowie zdecydowali się odrzucić projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, dotyczącej nowego przywileju, który miałby zostać nadany pieszym. 

Taki wniosek skierował Aleksander Pociej (PO). Zgodziło się z nim 38 senatorów, 37 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu. Teraz nowelizacja znowu trafi do Sejmu. Ale żeby weszła w życie, stanowisko Senatu musi zostać odrzucone bezwzględną większością głosów.


Na czym miałaby polegać postulowana przez posłankę Beatę Bublewicz (PO) zmiana w przepisach? Teraz pieszy ma pierwszeństwo przed nadjeżdżającym pojazdem w sytuacji, gdy znajdował się na zebrze. Od 1 stycznia 2017 r. miałoby się to zmienić. Pieszy otrzymałby miał pierwszeństwo, jeśli pojawiłby się przed przejściem dla pieszych. Z jednym wyjątkiem. Chodzi o tramwaje. Kierujący tym pojazdem miałby obowiązek ustąpić pierwszeństwo pieszemu tylko w wypadku, gdy ten będzie już na przejściu.


Bublewicz nie jest zadowolona z decyzji senatorów, których zdaniem zmiany w prawie wcale nie zwiększyłyby bezpieczeństwa na drogach. Na Twitterze napisała: "Piesi przegrali w Senacie o włos. Cóż, senatorowie nie są pieszymi? Nie są seniorami? Wyniki głosowania w Senacie pokazują, jak dużo pracy czeka jeszcze nas wszystkich - świadomie dbających o bezpieczeństwo pieszych".


jaz


zdjęcie:  MOs810 (Praca własna) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0