Samochód ma służyć kierowcy, a nie na odwrót

Choć dla Anny Guzik dzień zdjęciowy za kierownicą to męka, nie wyobraża sobie życia bez samochodu i wolności, którą daje.

Maciej Piaszczyński: Czy grała pani zza kierownicy samochodu? Część aktorów mówi, że to bardzo rozpraszające. Czy potwierdza pani taką tezę?

Anna Guzik: Jeden z trudniejszych dni zdjęciowych przeżyłam właśnie za kierownicą samochodu. Grałam scenę, w której moja bohaterka rozmawia prowadząc samochód. Wiedziałam, że auto, w którym mam grać, kosztuje kilkaset tysięcy złotych, było z automatyczną skrzynią biegów, a nigdy wcześniej nie jeździłam takim modelem, tekst sceny dostałam chwilę przed zdjęciami i musiałam się go szybko nauczyć. Mało tego ? musiałam pilnować, aby samochód z lawetą, na której była umieszczona kamera, był w odpowiedniej odległości i miał szansę zarejestrować mnie oraz koleżankę aktorkę, a jeździliśmy w centrum Warszawy w samo południe i zaczynały tworzyć się korki… To była męka! Jestem z siebie dumna, bo zdaję sobie sprawę, że ktoś o mniejszej umiejętności koncentracji nie dałby rady zagrać tej sceny. Ja dałam radę, ale kosztowało mnie to mnóstwo energii.

Proszę opisać idealny samochód dla Anny Guzik.

? Cenię komfort i bezpieczeństwo, jakie daje jazda samochodem terenowym, z drugiej strony, bardzo lubię, kiedy auto ma odpowiednie przyspieszenie, co sprzyja zarówno frajdzie, jak i bezpieczeństwu jazdy. Wiem, że takie samochody są dostępne na rynku, ale kosztują fortunę i tu dochodzimy do trzeciego punktu ? auto nie powinno swoją ceną spędzać snu z powiek, to ono ma służyć kierowcy, a nie na odwrót.

Czy wyobraża sobie pani życie bez samochodu?

? Przez długi czas funkcjonowałam bez samochodu, ale teraz nie wyobrażam sobie życia bez wolności, którą daje.

Czy lubi pani spędzać czas w samochodzie? Prowadzenie samochodu jest relaksem czy też przykrym obowiązkiem?

Lubię prowadzić samochód na dystansie do 200 km, powyżej tej odległości jest to dla mnie męczące. Krótkie trasy są dla mnie przyjemnością, długie -stratą czasu. Podczas dłuższej podróży staram się wykorzystać maksymalnie czas ? uczę się tekstów, pracuję, odpoczywam. Kiedy kieruję, jest to niemożliwe.

Czy słucha pani muzyki podczas jazdy? Jeżeli tak, to jakiej?

? Uwielbiam słuchać muzyki i śpiewać w samochodzie… Słucham radia, a śpiewam piosenki z mojego recitalu, żeby nie wyjść z wprawy.

Czy uważa pani, że kierowcy w Polsce są kulturalni w stosunku do kobiet za kierownicą? Czy spotkała panią jakaś historia ilustrująca kulturę polskich kierowców?

? Należałoby raczej zadać pytanie, czy są w ogóle kulturalni. Jadąc samochodem najpierw rozpoznajemy jego markę i model, później dopiero płeć kierowcy. Spotykam się z dużą liczbą kulturalnych kierowców i niestety z dużą liczbą bezmyślnych ? zajeżdżających drogę, wyskakujących przed rozpędzony samochód, wlekących się, wrzucających pierwszy bieg, kiedy światło już jest zielone… Dlatego staram się nie popełniać błędów, które tak irytują mnie u innych kierowców.

Jak wspomina pani swój kurs i egzamin na prawo jazdy?

? Miałam 17 lat i była to dla mnie droga przez mękę. Podeszłam do sprawy bardzo ambicjonalnie. Chciałam po prostu zdać egzamin, nie planowałam kupna samochodu. Niestety, byłam wówczas bardzo nerwowa, a koordynacja wszystkich czynności za kierownicą była dla mnie niezwykle trudna. Zdałam dopiero za trzecim razem. A kiedy zdałam egzamin, odłożyłam prawo jazdy na półkę na trzynaście lat… Okazało się, że po latach, kiedy ponownie usiadłam za kierownicą, młodzieńcza nerwowość zniknęła i pojawiła się nieznana mi wcześniej frajda.

Czy patrząc na polskich kierowców uważa pani, że system szkolenia w Polsce jest odpowiedni? Jeżeli nie, to czego pani zdaniem w nim brakuje?

? Myślę, że najważniejsza jest praktyka. Wprawa czyni mistrza.

 

Anna Guzik

Urodzona 15 sierpnia 1976roku w Katowicach. Aktorka teatralna, serialowa i filmowa. W 1999 roku ukończyła PWST we Wrocławiu. Ma na swoim koncie wiele ról teatralnych oraz serialowych m.in. tytułową rolę w serialu komediowym „Hela w opałach”, pierwszoplanowe role w serialach telewizyjnych – „Na Wspólnej”, „Agentki”, „Klinika samotnych serc”, „Baobab czyli zielono mi”. Brała udział w wielu programach rozrywkowych, m.in. w programie tanecznym „Taniec z gwiazdami”, który wygrała w 2007 roku zdobywając Kryształową Kulę. Jest również aktorką śpiewającą, bierze udział w wielu koncertach m.in. „Pod dachami Moskwy”, „Pod dachami Paryża”, a w zeszłym roku zrealizowała własny recital ”Trzeba marzyć”. Na dużym ekranie można ją było zobaczyć w filmach „Miłość na wybiegu”, „Obława”, „Ewa”. Od roku 2012 dała się również poznać jako prowadząca program o zdrowym żywieniu „Zdrowie na widelcu”. Czynnie uprawia sport- jest brązową medalistką Akademickich Mistrzostw Polski w piłce ręcznej, gra w tenisa, jeździ na snowboardzie.

 

Wasze komentarze (0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.