Zbigniew Rynasiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju złożył na ręce premier Ewy Kopacz dymisję. Ta została przyjęta. Obowiązki Rynasiewicza pełni teraz Paweł Olszewski, niedawno powołany na stanowisko pełnomocnika rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego.

Oprócz rezygnacji z ministerialnego stanowiska, Rynasiewicz oddał także mandat poselski. Postanowił także nie szefować dalej podkarpackiej PO.


Resort podał, że dymisja Rynasiewicza została złożona z przyczyn osobistych, ale... nie wszyscy w to wierzą. Wskazuje się tu na tzw. aferę podkarpacką. Śledztwo w sprawie korupcji i powoływania się na wpływy w instytucjach przez biznesmenów z Podkarpacia prowadzi warszawska prokuratura, która w zeszłym roku zleciła CBA m.in. przeszukanie gabinetu, służbowego samochodu i pomieszczeń użytkowanych przez Rynasiewicza. Były wiceminister złożył nawet do sądu zażalenie w tej sprawie, ale zostało ono oddalone.


Ewa Kopacz, pytana w niedzielę przez dzienniakrzy czy odejście byłego szefa podkarpackiej PO ma związek z zarzutami korupcyjnymi, odpowiedziała: ""nie słyszałam o zarzutach korupcyjnych, żeby sąd ogłosił jakąkolwiek winę w tej chwili pana posła Rynasiewicza".


Zbigniew Rynasiewicz pełnił funkcję wiceministra w resorcie infrastruktury i rozwoju przez dwa lata. Zluzował Tadeusza Jarmuziewicza, którego zdymisjonował ówczesny premier Donald Tusk. Taka decyzja była efektem pracy kontrolerów, którzy badali zasadność podejmowanych decyzji w zakresie nowych egzaminów na prawo jazdy oraz incydentu, który zdarzył się na budowanej autostradzie A1. "Dziwne" zachowanie Jarmuziewicza w kontaktach z wykonawcą inwestycji, firmą Alpine Bau opisali w służbowej notatce pracownicy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.


Obowiązki Rynasiewicza przejął już Paweł Olszewski, który w maju został pełnomocnikiem rządu ds. regulacji i harmonizacji obszaru bezpieczeństwa transportu i ruchu drogowego. Jest on absolwentem zarządzania i marketingu na Wydziale Prawa i Administracji poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza. W 2005 roku został posłem. Pełnił funkcję wiceprzewodniczącego komisji budżetu i polityki finansowej oraz był członkiem komisji spraw wewnętrznych i komisji do spraw służb specjalnych.


Jak dymisja Rynasiewicza wpłynie na starania organizacji branżowych, zmierzające do wprowadzenia ceny minimalnej za godzinę szkolenia - na razie nie wiadomo.


Jakub Ziębka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0