Każdy użytkownik rio ma swoje zdanie na temat tego auta, ale moja opinia jest pozytywna. To samochód bez fajerwerków stylistycznych, jednak wygląda solidnie i jak na razie jeździ bez większych problemów. Kilka minusów, jakie się ujawniły, można usunąć lub poprawić. A może tylko ja miałem szczęście i trafiłem na niezłe egzemplarze?

Nowa kia rio szturmem zdobywa polski rynek szkoleniowy. Dzieje się tak dlatego, że dilerzy koreańskiej marki wygrali kilka przetargów na dostarczenie do WORD-ów pojazdów egzaminacyjnych. A kursanci lubią szkolić się autem, którego będą używać na egzaminie.


Cztery nowe pojazdy i…


Kia rio pojawiła się także w Poznaniu. Mało kto nie miał żadnych obaw. Przecież auto było nowe, w momencie wyboru WORD-u jeszcze nieprodukowane. Potem pojawiły się problemy z jego dostępnością…


Ja zdecydowałem się zamówić cztery pojazdy, takie same, jak poznański WORD. Wybrałem leasing. Auta dostarczono mi po trzech miesiącach. Długo to trwało, ale zostałem obsłużony dobrze. Kierownikowi salonu nie mam nic do zarzucenia.


Samochód odebrałem, ale nie chciałem, żeby diler przygotował mi go pod kątem prowadzenia nauki jazdy. Pedały, lusterka, pokrowce i kilka innych rzeczy zamontował mi znajomy. Jest mechanikiem, również prowadzi szkołę jazdy. Nie znaczy to wcale, że straciłem na samochód gwarancję. Nie zdecydowałem się za to na montaż instalacji gazowej.


Moje auta zbliżają się już do przewidzianego przez producenta pierwszego przeglądu. Oczywiście wykonam go w autoryzowanym serwisie. Wiąże się to z wyższymi kosztami, ale mam to wliczone w cenę kursu.


…dwie usterki


Czterema niedawno zakupionymi autami jeździ dziewięciu instruktorów. Spalanie waha się w granicach 7,5-8,5 litra na 100 kilometrów. Auta jeżdżą głównie po Poznaniu, przy włączonej klimatyzacji, więc uznaję taki wynik za dobry. Usterki? Były dwie. Jedna dotyczyła przepustnicy. Ale szybko została zlikwidowana. Okazało się, że wystarczy usunąć błąd w systemie. Od tej pory auto działa bez zarzutu.


Niezależnie od tego pracownik serwisu od razu zamówił dla mnie nową przepustnicę. Czeka się na nią pięć tygodni, bo płynie z Korei. Jednak w końcu dotarła i czeka na półce w serwisie. Będę ją mógł wymienić w jednym z moich czterech samochodów.


A druga usterka? Odkręcony mechanizm od podnoszenia fotela kierowcy. Usterkę usunięto w serwisie w 10 minut.


Plusy i minusy


Jak oceniam nowe pojazdy? Polegam na opiniach moich instruktorów i kursantów, bo sam nie szkolę rio. Kursantom samochód się podoba. Nie przeszkadzają im tanie plastiki oraz ciemne wykończenie wnętrza. Instruktorzy chwalą wygląd rio oraz ergonomię wewnątrz auta. Wszystko jest dobrze rozmieszczone oraz intuicyjne. Skarżą się za to na bardzo miękkie fotele. Siedzenie wywołuje ból kręgosłupa. Trzeba przyznać, że producent się nie popisał. Ale kabina jest przestronna. Bagażnik? Jak na miejskie auto - wystarczający.


Silnik sprawuje się bardzo dobrze, ale trzeba pamiętać, że przebieg aut jest mały. Problemów kursantom nastręcza włączenie biegu wstecznego. Nie zawsze wskakuje. Zawieszenie pracuje bez zarzutu. Widoczność do przodu, do tyłu oraz na boki? Bardzo dobra. Z kolei opony są tak głośne, że nie słychać własnych myśli. Nowej kii brakuje także osłony pod silnikiem.


W aucie łatwo utrzymać czystość, bo w środku jest plastikowe. Mycie nie zajmuje wiele czasu, można to zrobić za pomocą wilgotnej ścierki.


Nie jest źle


Każdy użytkownik rio ma swoje zdanie na temat tego auta, ale moja opinia jest pozytywna. To samochód bez fajerwerków stylistycznych, jednak wygląda solidnie i jak na razie jeździ bez większych problemów. Kilka minusów, jakie się ujawniły, można usunąć lub poprawić. A może tylko ja miałem szczęście i trafiłem na niezłe egzemplarze?


Marcin Zygmunt, instruktor nauki jazdy, właściciel ośrodka szkolenia kierowców

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0