Rewolucja na pendrivie [FILM]

Vademecum Wykładowcy SPS

Już  w sprzedaży najnowsza wersja Vademecum Wykładowcy SPS. Program znajduje się na pendrivie. Aplikacja będzie na bieżąco aktualizowana i udoskonalana przez Internet.

Nawet wysokiej klasy profesjonaliści mają problemy podczas prowadzenia kursów teoretycznych na prawo jazdy. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest kilka. Przede wszystkim brakuje obligatoryjnego programu nauczania. W praktyce oznacza to, że każdy wykładowca musi ułożyć go sam. Poza tym zmieniają się nie tylko przepisy, ale również, w perspektywie 10 miesięcy, sposób egzaminowania oraz same pytania egzaminacyjne. Ciężko nad tym wszystkim nadążyć i aktualizować na bieżąco treści wykładów. Zwłaszcza że dostęp do informacji bywa utrudniony.

Przeobrażeniom ulega także profil przeciętnego kursanta, który z dużą lekkością stosuje nowe technologie informatyczne.

Cechuje go nieksiążkowy sposób przyswajania wiedzy, ma natychmiastowy dostęp do informacji przez internet. Wszystko to sprawia, że trudno jest skupić uwagę kursanta na tradycyjnie prowadzonym wykładzie. Żeby nauczać skutecznie, trzeba szukać coraz nowszych form przekazu. Muszą być one dopasowane do przyzwyczajeń współczesnej młodzieży.

DVD to przeżytek

O liczbie kursantów i powodzeniu ośrodka decyduje w dużej mierze opinia, jaką absolwenci kursu przekazują swoim znajomym. A na nią również wpływ doświadczenia wyniesione z sali wykładowej.

Na rynku funkcjonuje kilka produktów, które mają wspierać wykładowców podczas prowadzenia zajęć. Przybierają one formę mniej lub bardziej multimedialnych prezentacji na DVD. Jednak to już standard. Nic przecież nie zmienia się teraz tak szybko jak technologia. Płyty DVD i odtwarzacz jako narzędzia pracy instruktora mają sporo ograniczeń. Jakich?

– Chodzi przede wszystkim o ograniczoną nawigację, brak płynności pracy, możliwości organizacji, personalizacji zapisywania zmian – mówi Maciej Matuszak z wydawnictwa Winfor. – DVD jest nośnikiem zamkniętym. Wykłady trafiają tam w formie ostatecznej. Żeby je zmodyfikować, trzeba wydać kolejne DVD.

Na przestrzeni kilku ostatnich lat zanotowano ogromny skok w praktycznym wykorzystywaniu technologii informatycznych. Otwiera to nowe możliwości dla OSK w rozwoju narzędzi wspomagających prowadzenie zajęć teoretycznych. Rewolucja jest możliwa dzięki dwóm czynnikom: powszechnemu dostępowi do internetu (ponad 95 proc. OSK dysponuje łączem internetowym) oraz komputeryzacji OSK (praktycznie każdy ośrodek ma komputer i możliwość wykorzystywania go w pracy dydaktycznej).

Nowoczesny i łatwy w obsłudze

Dlatego firma Winfor stworzyła nowe Vademecum Wykładowcy SPS. Jest to produkt innowacyjny, który opiera się na trzech podstawach.

– Jest aplikacją komputerową. Daje to ogromną elastyczność i możliwość współpracy z wykładowcą – wyjaśnia Maciej Matuszak. – Program automatycznie aktualizuje się i udoskonala przez internet. Przykłady? W wypadku zmian w przepisach program pobiera aktualizacje. Instruktor nie musi się martwić, czy treści, które prezentuje, są poprawne. Baza Vademecum Wykładowcy SPS jest uzupełniana i poszerzana o nowe treści (np. baza pytań testowych może być automatycznie zmieniona natychmiast po wejściu w życie nowego egzaminu) nawet w trakcie prowadzonego wykładu, bez konieczności przerywania prezentacji. Program jest dostępny na pendrivie, dzięki czemu może być używany na różnych komputerach. Nie trzeba go instalować na twardym dysku. Podsumowując: nowe Vademecum Wykładowcy SPS jest niezwykle nowoczesny w stosunku do produktów aktualnie funkcjonujących na rynku.

Jakie są jego zalety? Przede wszystkim przejrzyste menu i nawigacja po treści szkolenia, płynne i szybkie poruszanie się po aplikacji, możliwość przejścia do wybranego działu podczas przeglądania slajdów, odnajdywanych według tematyki przez specjalną wyszukiwarkę. Poza tym instruktor może stworzyć swoją ulubioną listę slajdów. Dostęp do niej można uzyskać z poziomu ich przeglądania.

– Slajdy wyświetlają się w wysokiej rozdzielczości – mówi Maciej Matuszak. – Poruszanie się po menu aplikacji oraz przeglądanie slajdów umożliwia pilot PCMak. Podczas przeglądania slajdów widoczna jest belka „Progress”. Informuje ona wykładowcę o postępie w nauce w danym temacie. Ponadto filmiki z rzeczywistych sytuacji drogowych są przypisane tematycznie do slajdów. Jesteśmy przekonani, że w niedalekiej przyszłości programy komputerowe wyprą tradycyjne nośniki DVD.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

 

Dodaj komentarz