Resort chce promować korytarze życia. Zagadnienie ma pojawić się w bazie pytań

samochody

– Chcemy, żeby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy – powiedział w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Jest to jedno z działań mających popularyzować wśród polskich kierowców zachowania ułatwiające dotarcie służb ratowniczych na miejsca wypadków na drogach szybkiego ruchu. Zgodnie z zapowiedzią resortu, tzw. korytarze życia będą też usankcjonowane w polskim prawie.

– Rozwój sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce stawia przed nami nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dlatego chcemy pomóc polskim kierowcom w wykształceniu nawyków poprawiających bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu – podkreśla Andrzej Adamczyk.

Inicjatywa resortu powstała ze względu na niepokojące zjawiska związane z niewłaściwym zachowaniem uczestników ruchu drogowego na autostradach i drogach ekspresowych. Skutkuje ono utrudnionym dojazdem służb ratowniczych do miejsc zdarzeń drogowych. Jest też odpowiedzią na postulaty mediów i społeczne akcje propagujące ideę korytarzy życia.

Ministerstwo Infrastruktury przewidziano opracowanie, w porozumieniu z właściwymi służbami, koncepcji wdrożenia pojęcia korytarzy życia do polskich przepisów, a następnie przygotowanie propozycji zmian legislacyjnych precyzujących zasady ich tworzenia. Ponadto przeanalizowane zostaną możliwości podjęcia szerokiej akcji edukacyjnej wśród kierowców na temat zachowania się na autostradzie i drodze ekspresowej.

– Chcemy, aby pytania dotyczące korytarzy życia znalazły się w puli pytań egzaminu na prawo jazdy – mówi Andrzej Adamczyk.

– Przy opracowaniu polskich rozwiązań prawnych zamierzamy wykorzystać doświadczenia krajów, w których przepisy o korytarzach życia już funkcjonują, np. Niemiec. Chcemy też włączyć do naszych prac podmioty już zaangażowane w tę problematykę – dodaje sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Drogowego Konrad Romik.

Jakub Ziębka

3 komentarze do “Resort chce promować korytarze życia. Zagadnienie ma pojawić się w bazie pytań”

  1. Pingback: Ngoại hối Exness

  2. Pingback: https://www.marathonbank.com/?URL=https://gasdank.com/

Dodaj komentarz