Osiemnastolatek kierujący bmw zginął na miejscu, jego czterej koledzy doznali poważnych obrażeń - tak zakończyła się brawurowa jazda po powiatowej drodze Pasym - Dźwierzuty w pobliżu Szczytna

Młody kierowca nacieszył się prawem jazdy zaledwie jeden dzień! Wieczorem zabrał kolegów na przejażdżkę. Zakończyła się ona tragicznie.


- Najprawdopodobniej po wyprzedzeniu innego pojazdu za łukiem drogi auto prowadzone przez osiemnastolatka zjechało na lewe pobocze i uderzyło w przydrożne drzewo - opowiada st. post. Izabela Głowacka z komendy policji w Szczytnie.


Takie są wstępne ustalenia funkcjonariuszy, którzy pracowali na miejscu wypadku. Po rannych przyjechało kilka karetek pogotowia.


- Czterech pasażerów przetransportowano do szpitali w Olsztynie. Z poważnymi obrażeniami - wyjaśnia Głowacka.


Poszkodowani (w wieku 18 i 15 lat) mieli dużo szczęścia. Siła uderzenia w drzewo była ogromna. Z samochodu niewiele zostało.


Wiadomość o wypadku pod Szczytnem podały niemal wszystkie ogólnopolskie media, kiedy okazało się, że kierowca bmw dopiero co uzyskał uprawnienia do prowadzenia pojazdów.


- Rano odebrał „prawko”, a w nocy.... - zawiesza głos policjantka.


Na stronie internetowej KPP w Szczytnie komunikat nt. śmiertelnego wypadku kończy się apelem do młodych kierowców „o rozwagę i szacunek do własnego życia”.


- Zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami nie daje gwarancji stuprocentowej umiejętności panowania nad jadącym autem - przestrzegają policjanci. - Dokument, jakim jest prawo jazdy, nie uchroni nikogo przed niebezpieczeństwami czyhającymi na drogach. Każdy, kto siada za kierownicą, musi mieć opanowaną zdolność przewidywania konsekwencji zachowań na drodze. Prawo jazdy to przywilej wiążący się z ogromną odpowiedzialnością za siebie oraz innych uczestników ruchu. Ważne, aby młodzi kierowcy do swoich umiejętności podchodzili z pokorą i dystansem. Doświadczenie i pewność w prowadzeniu pojazdu zdobywa się po wielu latach samodzielnego poruszania się po drogach.


Podobne apele i akcje edukacyjno-informacyjne powtarzane są od lat. Przynoszą umiarkowane efekty. Jak wynika z analiz Komendy Głównej Policji, kierowcy w wieku 18-25 lat powodują najwięcej wypadków. W ubiegłym roku na 100 tysięcy osób w tej grupie wiekowej było 165 sprawców wypadków. Wśród nieco starszych (25-39 lat) wypadki spowodowało 95 kierujących. Posiadacze praw jazdy w wieku 40-59 są ostrożniejsi - statystyki mówią o 68 wypadkach (na 100 tys. osób). Kierowcy w wieku 60 plus w 2015 r. byli sprawcami 46 (na 100 tys. osób) poważnych zdarzeń drogowych.


Śmierć 18-latka w bmw to kolejna taka tragedia tego lata w regionie. W czerwcu na niestrzeżonym przejeździe kolejowym w Szczytnie zginęły dwie osiemnastolatki. Kierująca miała „prawko” od trzech miesięcy.


red

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0