Radni jednogłośni. Jest zgoda na egzaminy w Barlinku i Szczecinku

Podczas sesji sejmiku województwa zachodniopomorskiego, która odbyła się wczoraj, radni zadecydowali, że w Szczecinku i Barlinku mogą powstać filie wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego. Będą to pierwsze oddziały terenowe WORD-ów w województwie.

– Mieszkańcy naszego województwa z powiatu choszczeńskiego, myśliborskiego i części pyrzyckiego muszą jeździć na egzaminy do Gorzowa – mówił podczas sesji Józef Faliński, radny PO i były burmistrz Barlinka. – Teraz w końcu się to zmieni. To Gorzów będzie miał problem. Bo uruchomienie filii w szczecińskiego WORD-u w Barlinku sprawi, że naszym ośrodkiem egzaminacyjnym zainteresują się także ludzie mieszkający w województwie lubuskim, z powiatu gorzowskiego i strzelecko-drezdeneckiego. Zresztą o dużym niepokoju WORD-u w Gorzowie, związanym z naszymi działaniami, już słyszałem.

Zgodnie z jednogłośnie przyjętymi przez radnych sejmiku wojewódzkiego uchwałami egzaminy na prawo jazdy w Szczecinku i Barlinku będą mogły odbywać się na kategorie AM, A1, A2, A, B1 i B. Byli oni także zgodni co do tego, że oddziały terenowe WORD-ów muszą się samofinansować.

Z tym raczej problemu nie będzie. Patrząc na wyliczenia, jakie przedstawili dyrektorzy koszalińskiego ZORD-u (do tej jednostki będzie należała filia w Szczecinku) i szczecińskiego WORD-u (filia w Barlinku), oddziały rocznie mają wygenerować dochód odpowiednio na poziomie ponad 280 tys. i prawie 400 tys. zł.

– Te pieniądze pozwolą na zwiększenie wydatków z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, szczególnie w rejonie powołanych oddziałów – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Dlaczego, oprócz kwestii finansowych, uruchomienie filii koszalińskiego ZORD-u w Szczecinku ma być racjonalne? W uzasadnieniu do uchwały można przeczytać, że jest to podyktowane chęcią poprawy sytuacji mieszkańców powiatu szczecineckiego, którzy muszą pokonywać dystans 70 km do najbliższych ośrodków w Koszalinie lub Pile. Wspomina się także o ograniczeniu kosztów funkcjonowania lokalnych ośrodków szkolenia kierowców.

Istnieje też duża szansa na to, że do szczecineckiej filii będą także przybywali kandydaci na kierowców z powiatu człuchowskiego, w szczególności z gminy Czarne (województwo pomorskie) oraz z powiatu złotowskiego, w szczególności z gminy Okonek (województwo wielkopolskie).

A skąd pomysł na uruchomienie oddziału terenowego szczecińskiego WORD-u właśnie w Barlinku? Znaczne oddalenie mieszkańców południowej części województwa zachodniopomorskiego od ośrodka w Szczecinie. Sprawia to, że kandydaci na kierowców zdają egzaminy w Gorzowie. Chodzi o mieszkańców powiatu choszczeńskiego, myśliborskiego i pyrzyckiego. Ale także, jak wspominał radny Józef Faliński, możliwe jest to, że egzaminami w Barlinku zainteresowani będą ludzie mieszkający w województwie lubuskim, z powiatu gorzowskiego i strzelecko-drezdeneckiego. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że jeśli filia zostanie otwarta, gorzowski WORD może stracić ok. 20 proc. dotychczasowych kandydatów na kierowców.

Możliwe, że oba oddziały terenowe WORD-ów mogą rozpocząć swoją działalność jeszcze w pierwszej połowie przyszłego roku.

Jakub Ziębka

 

Wasze komentarze (6)

  1. Najbardziej mnie denerwuje ta hipokryzja. Gdyby chcieli ułatwić ludziom zdawanie egzaminów i skrócić im drogę do ośrodka egzaminacyjnego, to powinni stworzyć ośrodki w Myśliborzu, Choszcznie, Drawsku Pomorskim i Kołobrzegu!!!, bo te miasta są mniej więcej w połowie odległości pomiędzy obecnymi WORDami. A tu chodzi tylko o kasę ;) Wybrali miasta na granicy województwa i mają w nosie dobro swoich obywateli. Hipokryzja do kwadratu!!!

Dodaj komentarz

Call Now Button
  • Brak produktów w koszyku.