Warszawska spółka Decsoft przesłała do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie do niektórych zapisów zawartych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia przetargu na wdrożenie systemu teleinformatycznego, który ogłosił MORD w Krakowie.

Postępowanie nie dotyczy tylko jednego wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Razem z Krakowem w przetargu uczestniczy 14 innych WORD-ów: Biała Podlaska, Bielsko - Biała, Chełm, Częstochowa, Katowice, Kielce, Krosno, Lublin, Nowy Sącz, Przemyśl, Rzeszów, Tarnobrzeg, Tarnów i Zamość.


 O co chodzi firmie Decsoft? Między innymi o sprawę połączenia systemu mającego działać w WORD-ach z tym funkcjonującym w starostwach, gdzie wykonawcą jest Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Warszawska spółka wskazuje, że nie podane zostały żadne szczegóły techniczne, które pozwalałyby połączyć się z rozwiązaniem PWPW, czyli SI Kierowca. Dodatkowo zamawiające WORD-y nie zobowiązały się do dostarczenia informacji potrzebnych do integracji obu systemów ani do współpracy w tym zakresie. Bez tych danych nie możemy przygotować swojej oferty, w tym propozycji cenowej - pisze w uzasadnieniu Decsoft.


Warszawska spółka argumentuje także, że WORD-y nie mogą żądać od wykonawcy zaświadczenia o możliwości integracji systemów w wojewódzkich ośrodkach ruchu drogowego i starostwach powiatowych. Ten drugi jest bowiem w rękach PWPW, które może nie chcieć współpracować. Dlatego zdaniem Decsoftu jest to faworyzowanie podmiotu, który posiada prawa autorskie do rozwiązania SI Kierowca (PWPW - red), czyli naruszenie zasad uczciwej konkurencji.


Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej zostało wysłane 11 października. Teraz KIO musi je rozpatrzyć w terminie do 15 dni od jego doręczenia, chyba, że zajdą jakieś nadzwyczajne okoliczności. Jeśli Krajowa Izba Odwoławcza potwierdzi zarzuty firmy Decsoft, konieczne będzie ponownie przeprowadzenie zakwestionowanych czynności. WORD-y mają prawo z kolei odwołać się od takiej decyzji do sądu. Biorąc pod uwagę ustawowe terminy i ewentualne poślizgi wynikające np. z obiegu korespondencji, cała procedura może potrwać nawet dwa miesiące.


Przypomnijmy, że na wdrożenie swojego systemu teleinformatycznego w całej Polsce liczą ITS i PWPW. Resort transportu wysyła do WORD-ów sygnały, że tylko stworzone przez te dwa podmioty konsorcjum będzie w stanie sprostać ich wymaganiom. Wynika to z pisma, które dyrektor departamentu transportu drogowego Łukasz Twardowski wysłał prezesowi KSD WORD Łukaszowi Kucharskiemu.


 


Jakub Ziębka


 

felietonista z działu
Shopping Cart
Brak produktów w Twoim koszyku.
Razem
0,00 
0