Prezydent podpisał ustawę

Prezydent Bronisław Komorowski 24 stycznia podpisał nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, zgodnie z którą zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się dopiero w przyszłym roku.

W myśl noweli nowe zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy wejdą w życie 19 stycznia 2013 roku. Nie odbyło się jednak bez dyskusji. Największa odbyła się w Sejmie, który w piątek 13 stycznia uchwalił w III czytaniu ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami. Na sali nie było jednomyślności – blisko 40 proc. głosujących opowiedziało się przeciwko rozwiązaniu zaproponowanemu przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. PiS domagał się nie przesunięcia w czasie, lecz całkowitego uchylenia ustawy. Oprócz posłów tej partii przeciwko nowelizacji zagłosowali również członkowie Ruchu Palikota. Ustawa została już przekazana prezydentowi i marszałkowi senatu. Jej wejście w życie zaplanowano na 10 lutego, czyli dokładnie na dzień przed dotychczasowym terminem

wejścia w życie zasadniczej części ustawy o kierujących pojazdami. Projekt wprowadza zmiany w ustawie o kierujących pojazdami uchwalonej w styczniu 2011. Przypomnijmy, że jednym z jej głównych celów jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów unijnych dyrektyw. Ustawa na nowo reguluje m.in. zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorami, egzaminatorami oraz samymi kierowcami. Większość przepisów ustawy miała wejść w życie 11 lutego 2012 r., w tym te określające warunki prowadzenia egzaminów na prawo jazdy.

red