Prawo jazdy, OC i dowód rejestracyjny przez komórkę. Kiedy? Pod koniec 2017 r.

Ministerstwo Cyfryzacji

Najnowsza koncepcja Ministerstwa Cyfryzacji zakłada, że do końca przyszłego roku Polacy będą mogli korzystać z mobilnych praw jazdy, ubezpieczeń OC oraz dowodów rejestracyjnych.

Do obsługi nowych narzędzi nie są wcale potrzebne telefony najnowszej generacji. Każdy wyposażony w aktywną kartę SIM będzie mógł służyć za dowód osobisty czy np. prawo jazdy. Jak tłumaczy Ministerstwo Cyfryzacji, rozwiązanie ma być całkowicie bezpieczne, oparte o model, który funkcjonuje już w niektórych państwach, chociażby w Austrii. To tzw. model serwerowy. Dane fizycznie nie są przenoszone na urządzenie użytkownika. To oznacza, że jeżeli zgubimy telefon komórkowy, nie gubimy jednocześnie ani naszej tożsamości ani naszych danych.

– Rozwiązanie nie będzie obowiązkowe. Ma działać równolegle z tradycyjnymi dokumentami, papierowymi i plastikowymi, co do których niektóre osoby mogą mieć preferencje – wyjaśnia Arkadiusz Szczebiot, chief technology officer w Ministerstwie Cyfryzacji. – Będzie natomiast gwarantowało ten sam poziom jeżeli chodzi o możliwość realizacji poszczególnych spraw w administracji. Najważniejszy jest fakt, że telefon zamieni się w bramkę dostępową do naszych danych, a nie w magazyn. Można więc mówić jedynie o np. dowodzie przez komórkę, ale nie o dowodzie w komórce.

Co ważne, system tzw. mDokumentów nie będzie działał poza granicami Polski.

Program tworzenia cyfrowych dokumentów ma być wdrażany etapami. Na pierwszy ogień pójdą dowody osobiste. Ministerstwo Cyfryzacji planuje, że będzie można z nich korzystać już w czerwcu przyszłego roku. Wdrożenie mobilnego prawa jazdy planowane jest na październik 2017 r., dowodu rejestracyjnego i OC – do końca przyszłego roku.

Za stworzenie mobilnych dokumentów będzie odpowiedzialne Ministerstwo Cyfryzacji, do współpracy zostało zaproszone ponadto MSWiA. Wykonawcami zostali: Instytut NASK oraz Centralny Ośrodek Informatyki.

Jakub Ziębka

 

Wasze komentarze (1)

  1. Czy nie lepiej i łatwiej dla władzy wszczepić każdemu Ob. czipa albo jeszcze prościej wytatuować nr np. pesel zainstalować w domach kamerki Rządowe itp. będzie tak jak przewidział Szołżenicyn, czy czasem komuś nie odbiło zaczyna się matriks? wszystko w trosce o moje bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  • Brak produktów w koszyku.